صفحه اول گوگل چیست و چگونه صفحه اول گوگل باشیم

برای کسانی که سعی در هدایت ترافیک و ایجاد مشتریان بیشتر برای کسب‌وکار اینترنتی خود دارند، رسیدن به صفحه اول گوگل فوق‌العاده مهم است. این مرورگر صفحات وب شما را می‌خزد و تعیین می‌کند که کدام موارد از آن‌ها برای کاربرانش تقریباً برای هر موضوعی مفیدترین و مرتبط‌ترین است. کاربران نه‌تنها به نتایج گوگل اعتماد دارند، بلکه به آن‌ها متکی هستند. با چنین قدرت و نفوذ عظیمی قرار دادن کسب‌وکار کوچک یا بزرگ شما در نتایج صفحه ابتدایی گوگل شاید غیرواقعی به‌نظر برسد، اما با اعمال روش‌های بهینه‌سازی مناسب می‌توان به این آرزو جامه عمل پوشاند. در این مطلب از آکادمی پور فیض با اهمیت و روش‌های رفتن به صفحه اول گوگل به صورت کامل آشنا خواهیم شد.

صفحه اول گوگل چیست و چگونه صفحه اول گوگل باشیم

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

اگر سری به دیتاهای منتشرشده درباره نحوه جستجوی کاربر بزنید متوجه خواهید شد که حدود ۷۵ درصد از کاربران حتی به خود زحمت رفتن به صفحه دوم موتورهای جستجو را نمی‌دهند. همه ماجراها و جنگ میان رقبا برای رسیدن به همین صفحه اول گوگل است.

شما نمی‌توانید این حقیقت را پنهان کنید که رتبه‌بندی در صفحه اول گوگل چقدر برای هر کسب‌وکار اینترنتی اهمیت دارد. جالب است بدانید یک طنز درباره صفحه نتایج گوگل وجود دارد این است که چیزی را که نمی‌خواهید مردم ببینند و نمی‌دانید کجا دفن کنید، آن را در صفحه دوم گوگل قرار دهید.

علاوه‌بر همه این‌ها هر ماه بیش‌از یک تریلیون جستجو وجود دارد. یک حضور خوب و با شیوه‌های سئوی مناسب که ترافیک ورودی را به سایت شما هدایت کند می‌تواند کسب‌وکار شما را برای سال‌های آینده رشد دهد. برخی از وب‌سایت‌های کوچک قدرت رتبه‌بندی در صفحه اول گوگل برای بهترین کلمات کلیدی را ندارند، در حال حاضر تعداد بی‌شماری از وب‌سایت‌های پرمخاطب وجود دارد که از کلمات کلیدی برتر در صنعت خود استفاده می‌کنند.

اگر شما با این سوال مواجه هستید که چگونه در صفحه اول گوگل باشیم، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب از آکادمی پور فیض همراه ما شوید. در ادامه قصد داریم موضوعات مباحث زیر را برای شما شرح دهیم:

 • صفحه اول گوگل چیست؟
 • پیش‌نیازهای قرارگیری در صفحه اول گوگل چیست؟
 • چرا قرارگیری در صفحه اول گوگل مهم است؟
 • چگونه صفحه اول گوگل باشیم؟
 • رتبه‌بندی صفحه اول گوگل چه سودی برای کسب‌وکارهای آنلاین دارد؟
 • سخن پایانی

یا صفحه اول گوگل چیست؟

وقتی کاربران سایت موضوعاتی را در قالب کلمات بلند یا کوتاه در موتور جستجوی گوگل سرچ می‌کنند و به‌محض ارسال آن‌ها مجموعه‌ای از نتایج در مقابلشان قرار می‌گیرد را صفحه اول گوگل می‌گویند. اگر دقت کرده باشید در بخش پایانی صفحه گوگل، شماره‌گذاری صفحات مشخص شده است که از یک تا بی‌نهایت خواهد بود‌. صفحه اول گوگل دقیقاً همان جایی است که بسیاری از کسب‌وکارها را به نتایج دلخواه و به ترافیک ارگانیک و سرچ طبیعی می‌رساند. برای هر سرمایه‌گذاری چه در قالب آنلاین و چه در قالب آفلاین بازگشت هزینه اهمیت زیادی دارد.

اگر شما هدفتان این است که یک وب‌سایت آنلاین داشته باشید و کلی هم تاکنون برای آن زمان اختصاص داده‌اید و هزینه کرده‌اید، بی‌تردید نه تنها قرارگیری کلمات پر جست و جو مرتبط با کسب و کار شما در صفحه اول گوگل می‌تواند قسمتی از بازگشت سرمایه شما را تضمین کند.

دلیل آن‌هم این است که کاربران فضای وب بسیار بی‌حوصله هستند و ممکن است که هیچ‌وقت به صفحه دوم گوگل سر نزنند. جالب اینجاست که رسیدن به صفحه ابتدایی گوگل همه ماجرا نیست، یعنی شما زمانی‌که این رتبه را به دست آورید تازه شروع فرآیند برای شما خواهد بود. درست است که گوگل قدرت و نفوذ عظیمی برای قرار دادن کسب‌وکار شما در صفحه اول خود در نظر گرفته است، بااین‌حال همین قدرت آن باعث شده تا کسب‌وکارهای کوچک و محلی نیز به‌طور رایگان در رتبه‌های بالا در نتایج جستجو قرار گیرند.

صفحه اول گوگل چیست؟

پیش‌نیازهای قرارگیری در صفحه اول گوگل چیست؟

همانگونه که دانستن پیش نیازهای سئو اهمیت دارد(برای آشنایی کامل با اینکه سئو چیست کلیک کنید)، قرارگیری در صفحه ابتدایی نتایج گوگل نیز نیاز به یک پیشینه مناسب دارد. این پیش‌نیازها باید قبل از هرچیزی مورد بررسی قرار گیرند. این‌ها جزو ضروری برای رسیدن به رتبه‌های صفحه اول گوگل نیستند، اما می‌توانند شانس قرارگیری در صفحه ابتدایی نتایج را افزایش دهند.

مواردی مثل:

 • سازگاری با موبایل به شما در قرارگیری در صفحه اول گوگل کمک می کند
 • سرعت سایت را بهینه کنید تا در صفحه اول گوگل قرار بگیرید
 • امکان استفاده آسان با نویگیشن‌های در دسترس
 • تجربه کاربری خوب و نمای بصری جذاب یکی از موارد اصلی رفتن به صفحه اول گوگل
 • امنیت سایت شما تضمین رفتن به صفحه اول گوگل است
 • ساختار مناسب و عاری از هرگونه مسائل فنی مرتبط با سئو

نه‌تنها برخی از این فاکتورها مستقیم روی رتبه‌بندی گوگل درج شده‌اند، بلکه اگر وب‌سایت شما استاندارد نباشد اجرای فرایند چالش‌برانگیزتر خواهد بود.

پیش‌نیازهای قرارگیری در صفحه اول گوگل چیست؟

چرا قرارگیری در صفحه اول گوگل مهم است؟

همانگونه که در مقدمه هم اشاره کردیم بیش از ۷۵ درصد از جستجوهای ارگانیک کاربران از طریق مرورگر گوگل انجام می‌شود. مسلما در میان میلیاردها نتاجی که پس از جستجوی افراد در صفحه SERP ظاهر می‌شود، کاربران به سراغ همان نتایج صفحه ابتدایی گوگل می‌روند. به همین خاطر قرارگیری در بین ۱۰ نتیجه اول فوق‌العاده برای شناسایی برند شما و پس از آن رسیدن به ترافیک و فروش بیشتر کمک خواهد کرد. هر چقدر راحت‌تر دیده شود، بیشتر در دسترس خواهید بود و اعتماد کاربران بیشتری همانند گوگل جلب کسب و کار و خدمات شما خواهد شد. همه رقابت در فضای وب و اینترنت در محدوده رسیدن به نتایج برتر و ابتدایی گوگل است.

چرا قرارگیری در صفحه اول گوگل مهم است؟

چگونه صفحه اول گوگل باشیم؟

برای آنکه سایت خود را به صفحه ابتدایی گوگل برسانید باید روش‌های بهینه‌سازی خوب و کاملاً مطابق با استانداردهای الگوریتم های گوگل را اتخاذ کنید. در ادامه به روش‌هایی که کمک می‌کند تا در صدر نتایج و در صفحه اول مرورگر گوگل قرار بگیرید را مطرح کرده‌ایم:

چگونه سایت خود را در صفحه اول گوگل قرار دهیم؟

گام اول؛ کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنید

احتمالاً بیشتر شما قبلاً این کار را انجام داده‌اید و یک پروسه برای کیوورد ریسرچ سایت خود در نظر گرفته‌اید، اما اگر این کار را تاکنون انجام نداده‌اید باید یادآوری کنیم که انتخاب کلمه کلیدی مناسب چقدر می‌تواند در قرارگیری سایت شما در رتبه‌بندی صفحه ابتدایی گوگل تاثیر داشته باشد.

گام دوم؛ رقبای خود را بررسی کنید

همان‌طور که راه‌اندازی یک فروشگاه مشابه سایرین در امتداد یک خیابان می‌تواند کار سختی باشد، رتبه‌بندی برای قرارگیری در صفحه ابتدایی گوگل زمانی‌که رقابت شدید است نیز کاملاً دشوار خواهد بود. بنابراین گام بعدی این است که چشم‌انداز رقابت را درک کنید و بدانید با چه کسانی قرار است کار را شروع و روبه‌رو شوید.

برای انجام این کار کلمه کلیدی خود را در گوگل سرچ کنید و نگاهی به صفحه اول نتایج بیاندازید، اگر همه آن‌ها از برندهای معروف و بزرگ هستند و شما تنها یک استارت‌آپ کوچک هستید که هیچ‌کس تاکنون نامش را نشنیده، احتمالاً رسیدن به صفحه اول برای شما سخت خواهد بود حداقل در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت.

گام سوم؛ صفحه‌ای را انتخاب یا ایجاد کنید که با اهداف جستجوی کاربر هماهنگ باشد

این مهم است که بدانیم گوگل صفحات وب را رتبه‌بندی می‌کند نه وب‌سایتها را. به‌عنوان مثال ما در صفحه ابتدایی گوگل با دو صفحه متفاوت به‌عنوان از کجا بک لینک بگیریم و یا از کجا بک لینک بخریم رتبه‌بندی می‌شوین. رتبه‌بندی کلمات کلیدی مشابه نیز کاملاً به رسیدن به اهداف اصلی شما کمک خواهد کرد.

اکنون صفحه‌ای را که می‌خواهید در گوگل رتبه‌بندی کنید می‌تواند از صفحه اصلی شما باشد، اما لزومی ندارد که حتما صفحه اصلی خود را بخواهید در نتایج ابتدایی قرار دهید. این می‌تواند هر صفحه‌ای باشد، فقط باید مطمئن شوید که با اهداف جستجوی کاربر مطابقت داشته باشد؛ حالا ممکن است این صفحه لندینگ پیج شما یا پست‌های وبلاگ شما یا حتی صفحات دسته‌بندی و محصولات شما باشند. یعنی هر نوع محتوا و فرمت محتوایی با توجه به نیاز کاربر می‌تواند به رسیدن شما به صفحه اول گوگل کمک کند.

گام چهارم؛ مطمئن شوید که محتوای تولیدشده شما موضوع را به‌طور کامل پوشش می‌دهد (تولید محتوای با کیفیت)

اشتباه نبود که مداوم در بین سئوکاران و بازاریابان محتوایی این جمله اهمیت داشت که محتوا پادشاه است. محتوا برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو فوق‌العاده اهمیت دارد. داشتن محتوایی که با اهداف جستجوی کاربر هماهنگ باشد کافی نیست. باید شایسته جایگاهی در صفحه اول باشد، جایی‌که گوگل قصد دارد مرتبط‌ترین و مفیدترین نتایج را نشان دهد. حالا محتوای شما چگونه متناسب با این استراتژی گوگل خواهد بود؟

با پوشش همه چیزهایی که جستجوکنندگان می‌خواهند بدانند و انتظار دارند در مثلاً در صفحه شما ببینند. از تجزیه‌وتحلیل هدف جستجو واضح است که باید یک پست وبلاگ به سبک فهرست نوشته شود و یک صفحه مثلاً پروداکت باید به بیان ویژگی‌ها و خدماتی که به کاربر ارائه داده می‌شود، اختصاص داد.

گام ششم؛ تخمین بزنید که در بازه زمانی مشخص به چه تعداد بک لینک نیاز دارید

یکی از فاکتورهای مهم رتبه‌بندی گوگل بک لینک‌ها هستند. نه‌تنها گوگل این را به ما گفته بلکه تقریباً هر مطالعه‌ای که در ارتباط بین ترافیک جستجوی ارگانیک و بک لینک‌ها و شده این‌موضوع به مرحله‌ی اثبات رسیده است.

این شامل مطالعه تقریباً یک میلیارد صفحه است. بنابراین هرچه بک لینک‌های باکیفیت بیشتری داشته باشید شانس شما برای رتبه‌بندی در صفحه اول گوگل نیز بیشتر می‌شود. هیچ راهی برای تعیین یک عدد قطعی برای بک لینک‌ها وجود ندارد اما به‌طور متوسط با توجه به رقبا و نیاز کاربر خود می‌توانید یک عدد تقریبی را بیان کنید و بر اساس آن استراتژی بچینید.

گام هفتم؛ بک لینک‌های بیشتری بسازید و لینک‌های مرتبطی اضافه کنید

بک لینک‌ها به تقویت اعتبار صفحه یا همان دامین آتوریتی کمک می‌کند و صفحات با اعتبار بالا به نسبت صفحات دارای اعتبار پایین رتبه‌بندی بالاتری دارند. این حقیقتی است که در شیوه عملکرد الگوریتم گوگل وجود دارد. یکی از روش‌هایی که باعث افزایش اعتبار صفحه شما می‌شود ایجاد محل لینک‌های داخلی مرتبط است.

گام هشتم؛ صبور باشید

متأسفانه باید اشاره کنیم که برای رسیدن به صفحه اول گوگل نیاز به زمان دارید. شاید بگویید چقدر زمان؟! اینکه چقدر زمان احتیاج دارید تا به نتایج برتر گوگل برسید کاملاً نسبی و غیرمشخص است. زمانیکه دو میلیون کلمه کلیدی توسط سایت ahrefs مطالعه شد، آن‌ها متوجه شدند که حدود ۹۵ درصد از ۱۰ رتبه‌بندی برتر بیش‌از یکسال قدمت دارد.

پیش از آنکه دچار وحشت شوید این بدان معنی نیست که رتبه‌بندی همیشه یک‌سال یا بیشتر طول می‌کشد اگر محتوای مناسبی ایجاد کنید و روی سئوی آن حسابی سرمایه‌گذاری نمایید، اغلب ممکن است به صفحه اول خیلی سریع‌تر برسید حتی روی برخی از کلمات کلیدی.

رفتن به صفحه اول گوگل چه سودی برای کسب‌ و کارهای آنلاین دارد؟

درک اهداف این‌که چرا باید کسب‌وکار آنلاین به رتبه برتر در گوگل برسد بسیار مهم است. برخی از مهم‌ترین مزایایی که می‌تواند برای یک بیزینس و تحت وب داشته باشد شامل موارد زیر هستند:

رتبه‌بندی صفحه اول گوگل چه سودی برای کسب‌وکارهای آنلاین دارد؟

در صفحه اول گوگل سایت بیشتر و بهتر دیده می‌شود

زمانی که مثلاً در میان ۱۶۷ هزار میلیارد جستجو در ماه قرارکیری در صفحه اول گوگل مانند راه‌اندازی کسب‌وکار شما در شلوغ‌ترین خیابان شهر است. هرچه افراد بیشتری وب‌سایت شما را ببینند از برند شما بیشتر آگاه خواهند شد و به نسبت آن بیشتر از شما خرید خواهند کرد.

با رفتن به صفحه اول گوگل سرنخ‌های بیشتری از برند خود ایجاد خواهید کرد

هرچقدر که در صفحه برتر گوگل یعنی در بخش ابتدایی نتایج جستجو قرار بگیرید، یعنی سرنخ‌های بیشتری از برند و کسب‌وکار خود در اختیار کاربران قرار خواهید داد. همه اهداف شما از راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین چیست؟! این‌که به‌عنوان یک برند شناخته شوید و بتوانید کاربران ارگانیک بیشتری را به سمت خود بکشانید.

با رفتن به صفحه اول گوگل ترافیک بیشتری برای سایت خود می‌سازید

بیزینس آنلاین شما برای دیده شدن و ارتباط با کاربران نیاز به ترافیک بیشتر دارد. شیوه‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا در صفحه اول گوگل قرار بگیرید و پس‌از آن هم ترافیک وب‌سایت را افزایش دهید و هم امکان تعامل کاربران با کسب‌وکار خود را فراهم کنید.

اقتدار صنعت شما افزایش داده می‌شود

مسلماً قرارگیری در صفحه ابتدایی گوگل مستلزم ایجاد محتوای بهینه، منظم و باکیفیت است که معمولاً گوگل تشخیص می‌دهد نیازهای جست‌وجوگران اش را برطرف می‌سازد یا خیر. این زمان می‌برد اما افزایش ترافیک و اعتمادی که حاصل می‌شود ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

رفتن به صفحه یک گوگل به سایت و صفحات شما اعتبار می‌دهد

همانگونه که پیش‌تر نیز اشاره کردیم یکی از فاکتورهای گوگل برای برای نشاندن صفحات شما در نتایج ابتدایی داشتن اعتبار و اقتدار در صنعت موردنظر است. ارائه محتوای بهینه درمورد صنعت و کسب‌وکارتان مستلزم آن است که با آنچه مخاطبان هدف شما می‌خواهند بدانند و همچنین آخرین بروزرسانی‌های آن هماهنگ باشد. ظاهر شدن در صفحه اولیه گوگل مهم است؛ زیرا توسعه و نگهداری یک مرجع قوی را آسان می‌سازد.

اعتماد کسب کنید و مخاطبان هدف خود را بسازید

الگوریتم گوگل برای تشخیص محتواهای هرز، مشکوک و کم کیفیت طراحی شده است. اگر دائماً در صفحه اول ظاهر می‌شوید به این معنی است که این مرورگر شما را به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی قابل اعتماد می‌شناسد.

قرار گرفتن در صفحه ابتدایی مستلزم ایجاد محتوای با کیفیت و همیشه سبز است. این نوع محتوا هدیه‌ای است که با آهنگ خاص برند شما هماهنگی دارد. همچنین باعث می‌شود از آن‌جا مخاطبان هدف ویژه‌ای را برای سایت خود ایجاد کنید.

چرخه فروش خود را سرعت ببخشید

امروزه مصرف‌کنندگان گزینه‌های بی‌شماری برای انتخاب دارند. همچنین به همه اطلاعات و ابزارهایی که برای کشف بررسی و تصمیم‌گیری در مورد یک بیزینس نیاز دارند، در دسترس‌شان است. آن‌ها برای شروع به کجا می‌روند؟! گوگل! قرار گرفتن در صفحه اول گوگل کمک می‌کند تا سرنخ‌های برتری برای خدمات خود ایجاد و چرخه فروش خود را مجهز کنید.

سخن پایانی

این‌که چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیرید و دقیقاً رتبه‌بندی این مرورگر بر چه اساسی است را نمی‌توان دقیق بیان کرد. هیچ‌کس نمی‌داند این الگوریتم‌های گوگل چگونه کار می‌کنند، بنابراین هیچ فرمول دقیقی برای رتبه‌بندی تضمین‌شده وجود ندارد با این حال طی کردن فرآیند بالا و داشتن یک استراتژی بهینه‌سازی ایده‌آل و متناسب با کسب‌وکار شما می‌تواند به سایت و بیزینس شما را برای دستیابی به صفحه ابتدایی گوگل کمک کند.

سوالات متداول درباره صفحه اول گوگل

صفحه اول گوگل چیست؟

هر آنچه که در باکس گوگل جستجو می‌کنید و اولین صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود را صفحه ابتدایی مرورگر گوگل می‌گویند.

چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟

قرار گرفتن در صفحه ابتدایی گوگل مساوی است با دیده شدن بیشتر، ایجاد اعتماد در مخاطبان هدف و در انتها سرعت بخشیدن به پروسه فروش خدمات و محصولات سایت است.

چگونه به صفحه اول گوگل برسیم؟

برای دستیابی به صفحه نخست گوگل باید یک استراتژی بهینه‌سازی حرفه‌ای مثل ایجاد محتوای منظم و مطابق با نیاز کاربران، سرچ کلمات کلیدی و بک لینک‌سازی داشته‌باشیم.

رسیدن به صفحه اول گوگل چقدر زمان می‌برد؟

برای پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که طبق مستندات منتشرشده از سایت‌های معتبری مثل ahrefs هیچ منبع و زمان دقیقی وجود ندارد که بگوید یک سایت در چه مدت‌زمانی به صفحه ابتدایی گوگل می‌رسد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

2,013 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست