درآمد سئوکاران چقدر است؟

درآمد سئو در ایران و جهان بر حسب منطقه جغرافیایی (شهر و کشور)، مهارت و تخصص، تجربه و آموزش‌های دیده شده در زمینه سئو، متقاوت و متغیر باشد. درآمد سئوکار معمولا از ۱.۵ برابر حقوق پایه وزارت کار شروع شده و تا چند صد میلیون در ماه هم می‌رسد. افرادی را در سئو می‌شناسم که درآمد سئو ماهانه آن‌ها به میلیارد می‌رسد. همچنین افرادی را هم می‌شناسم که درآمد سئو آن‌ها از حقوق پایه وزارت کار هم کمتر است. در مجموع میزان درآمد سئوکار به موراد گفته شده در بالا مربوط می‌شود. در ادامه با هر کدام از این موارد و یزان تاثیرشان بر درآمد سئو کاران صفحبت خواهیم کرد.

درآمد سئوکاران چقدر است؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

اگر به‌دنبال شغل کارشناس یا متخصص سئو هستید، داشتن یک درک خوب از بخش مهم درآمد خود برای دریافت و ارائه یک مبلغ منصفانه به‌عنوان نیروی فریلنسر یا نیروی تمام‌وقت در مصاحبه‌های شغلی مرتبط با بهینه‌سازی موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارد. در این مقاله از آکادمی سئو پور فیض سعی کردیم یک راهنمای کامل درباره درآمد سئوکاران گردآوری کنیم، شما به‌عنوان یک فرد نوپا متوجه خواهید شد که در سطح خاصی از تجربه و تخصص خود چقدر می‌توانید انتظار کسب درآمد از این پوزیشن شغلی در ایران داشته باشید.

در پایان هم تصویر روشنی از چشم‌انداز استخدام و دستمزد کارشناسان سئو در جاییکه هستید داشته باشید و اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کنید تا بتوانید حقوقی را که شایسته آموزش، مهارت‌ها و دانش تخصصی شماست را مطالبه کنید.

در ادامه مطلب درآمد سئو قصد داریم مباحث زیر را برای شما مطرح کنیم:

 • درآمد متخصصان سئو چقدر است؟
 • عوامل مؤثر روی درآمد سئوکاران چیست؟
 • میزان درآمد سئوکاران سایت، مشاور و کارآموز سئو
 • آیا متخصص سئو حقوق خوبی دارد؟
 • میزان تقاضا و درآمد سئوکاران خوب است؟
 • میانگین حقوق مدیر سئو در ایران
 • میانگین درآمد آموزش‌دهنده سئو در ایران
 • میانگین درآمد سئوکار فریلنسر در ایران
 • میانگین درآمد سئوکاران در کشورهای بزرگ
 • میانگین درآمد سئوکار در سراسر دنیا
 • سخن آخر

درآمد سئو چقدر است؟

این کاملاً طبیعی و منطقی است که افراد از پیش‌از ورود به این حیطه شغلی از خود بپرسند که درآمد سئوکار در ایران چقدر است. اما پیش‌از هر چیز ما باید این موضوع را بیان کنیم که در این حوزه چه شما یک کارشناس سیو باشید چه یک متخصص بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا هر عنوان دیگری که به این حوزه ارتباط دارد، درآمد شما تحت عوامل متفاوتی تعیین خواهد شد. عواملی که در پاراگراف بعدی قصد داریم به آن‌ها اشاره کنیم.

بنابراین پیش‌از آنکه وارد سایت‌های کاریابی مثل جابینجا شوید و بخواهید برای شرکت‌های زیادی رزومه ارسال کنید، اول آن عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد بهترین سئوکاران را بدانید و بر اساس آن برای دریافت این پوزیشن شغلی اقدام کنید.

درآمد متخصصان سئو چقدر است؟

عوامل مؤثر بر درآمد سئوکاران چیست؟

برخی از عوامل مهم که میزان درآمد سئوکار در ایران و جهان را مشخص می‌کنند، شامل موارد زیر هستند:

عوامل مؤثر روی درآمد سئوکاران چیست؟

با چه عنوان شغلی درحال فعالیت هستید؛ موضوع مهم در تعیین درآمد سئو

اگر به‌عنوان کارشناس سئو تمام‌وقت در یک شرکت باشید این طبیعی است که درآمد شما از شخصی که به‌صورت فریلنسر کار می‌کند بسیار کمتر خواهد بود. چرا؟! زیرا این افراد با یک میزان درآمد و ساعت کاری مشخصی فعالیت دارند. البته این به تخصص، کیفیت و تجربه سئوکار هم مستقیما مرتبط است.

در صورتی که سئوکار فریلنسر روی پروژه‌های مختلفی کار می‌کند و به نسبت چنین افرادی زمان بیشتری را هم اختصاص می‌دهد. به زبان ساده‌تر سئوکار فریلنسر معمولاً به ساعت‌های بیشتری و روی پروژه‌های مختلفی کار می‌کند. مسلماً دراین‌صورت درآمد و هم بیشتر خواهد بود.

کجا هستید و چه شرکتی کار می کنید؛ تاثیر مستقیم بر درآمد سئوکار

این‌موضوع نیز از نظر درآمدی کاملاً طبیعی به‌نظر می‌رسد که افرادی که در شهرهای بزرگی مثل تهران زندگی می‌کنند و در پوزیشن شغلی سئوکار فعالیت دارند به نسبت فردی که مثلاً در یکی از شهرهای کوچک در زندگی می‌کند و شرکتی که در آن فعالیت دارد، درآمد کمتری داشته باشد.

به‌هرحال نباید از این واقعیت دور شویم که تهران پایتخت ایران است و به نسبت سایر شهرها بزرگ‌تر و تعداد شرکت‌هایی که به نسبت درآمد بهتری هم دارند، بیشتر است.

این عامل یعنی عامل جغرافیایی فوق‌العاده روی درآمد شما به‌عنوان یک سئوکار تاثیر خواهد گذاشت، البته نباید از این حقیقت نیز فاصله بگیریم که هر چقدر در شهرهای بزرگ‌تری زندگی کنید به همان نسبت هزینه شما نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین ناگریز است که در تهران و شهرهای بزرگ می توانید درآمد سئو بهتری داشته باشید. هرچند که اگر شما بر روی تخصص سئو خود کار کنید و آموزش های با کیفیتی ببینید و تمرین داشته باشید، از شهرستان‌های درو هم می‌توانید به صورت دورکاری پروژه‌های خوب و پر درآمد سئویی داشته باشید.

تجربه یکی مهم ترین فاکتور های تعیین کننده درآمد سئو کار

یکی از عوامل مهم که بر روی درآمد سئوکار در ایران و حتی در سطح جهانی تأثیر می‌گذارد، میزان تجربه‌ی اوست. این‌که شما چقدر خود را سئوکار می‌دانید و چقدر درباره این حوزه اطلاعات و مهارت دارید، این عامل نیز روی درآمد شما حسابی تاثیر می‌گذارد.

باید به این‌موضوع اشاره کنیم که هر چقدر هم دوره‌های مختلفی شرکت کنید و در وبینارهای عالی حضور داشته باشید و کتاب‌های مختلفی درباره بهینه‌سازی موتورهای جستجو بخوانید و یا حتی در آموزش خصوصی سئو پورفیض شرکت کنید، باز هم در زمان مصاحبه شغلی از شما سوال می‌شود که چقدر تجربه کار روی سایت‌های مختلف دارید. اصطلاحاً از شما سوال می‌شود که تا الان موفق شده‌اید چند کلمه را به صدر نتایج جستجو برسانید.

این حوزه‌ای است تا زمانی‌که کار نکنید و آزمون‌وخطا نداشته باشید ممکن است مثلاً نتوانید از عهده کاری که قرار است برای یک سایت به‌صورت پروژه‌ای یا تمام‌وقت انجام دهید. البته این‌موضوع را نیز در نظر بگیرید که اگر شما و کارفرما معمولاً یک بازه زمانی خاصی را با یکدیگر قرارداد می‌بندید. مسلماً بعد از مدت‌زمان مشخص‌شده کارفرما انتظار دریافت نتیجه مطلوب را دارد.

درآمد سئوکار به میزان گرفتن نتیجه در پروژه های قبلی خود بستگی دارد

اگر شما تحت عنوان متخصص یا کارشناس سئو سایت وعده‌ای را به کارفرمای خود داده باشید باید انقدر از مهارت خود مطمئن باشید و آن‌ها را عملی کنید تا بتوانید مثلاً بعد از یک‌سال مدعی دریافت مبلغ بیشتری شوید. شما باید به صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین کمک کنید که ترافیک، نرخ کلیک و ورودی ارگانیک بیشتری به دست آورند. روی کدام سایت و برای چه شرکتی کار می‌کنید؛ شاید این عامل کمی شما را متعجب کند، اما حقیقتی بزرگ است.

زمانی‌که شما روی یک وب‌سایت و برند کار می‌کنید نه‌تنها استراتژی سئو شما تفاوت دارد، بلکه میزان دریافتی شما نیز متفاوت خواهد بود. هر چقدر شرکت بزرگ‌تر و مشهورتر و از سمتی دارای سابقه طولانی‌تری باشد، مسلماً برای بخش بهینه‌سازی موتورهای جستجوی خود و فردی که قرار است سئوکار باشد، هزینه بیشتری پرداخت خواهد کرد تا به نسبت یک شرکت کوچک یا سایت‌های نوپا.

میزان فعالیت و ساعاتی که به کار اختصاص می‌دهید. از عوامل دیگری که می‌تواند روی درآمد در سئوکار تاثیر بگذارد، میزان فعالیت اوست. چه به‌صورت آنلاین یا چه به‌صورت این‌که در محل کار حضور داشته باشید ساعت فعالیت شما می‌تواند روی دریافتی تاثیر داشته باشد.

روی حوزه تخصصی قصد بهینه‌سازی دارید یا حوزه عمومی

کار کردن روی حوزه‌های تخصصی میزان دریافتی و درآمد سئوکار را افزایش می‌دهد. یعنی این‌که در حوزه‌های تخصصی هرچقدر بیشتر بتوانید به کارفرمای موردنظر خود کمک کنید تا هم ورودی و در کنار آن درآمد بیشتری داشته باشد، مسلماً روی دریافتی شمت تأثیر دارد.

مدارک تحصیلی و گواهی‌های شما در حوزه سئو، شاید تا چند سال اخیر آنچنان به سوابق تحصیلی و گواهی‌نامه‌های اهمیتی نمی‌دادند اما در طبق تحقیقات اخیر ممکن است، شما در یک شرکتی بخواهید فعالیت کنید که به داشتن گواهینامه نیز اهمیت می‌دهند. یعنی مثلاً اگر شما دارای گواهینامه‌ای از یک آکادمی معتبر یا مثلاً مدارک تحصیلی‌تان مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات باشد ممکن است روی حقوق شما تاثیر بگذارد. اما در نهایت این تخصص و تجربه شماست که درآمد شما را تعیین می‌کند.

میزان درآمد سئوکاران سایت، مشاور و کارآموز سئو

این کاملاً بدیهی است که میزان درآمد سئوکاران سایت و مشاور سئو در مقابل کارآموز سئو بیشتر خواهد بود. رشد دنیای فناوری اطلاعات و دیجیتال مارکتینگ و به تبع آن توسعه تجارت الکترونیکی میزان تقاضا برای متخصصان ماهر در حوزه دیجیتال را بیشتر کرده است.

جالب است بدانید این صنعتی که ما درباره آن صحبت می‌کنیم، افراد تازه‌کار و حتی بدون تجربه نیز می‌توانند برای شروع وارد این حوزه شوند، اما آنچه که اهمیت دارد این است زمانی‌که شما به‌عنوان کارآموز راهی یک شرکت می‌شوید نباید انتظار دریافتی بالا داشته باشید.

هدف شما در چنین مواقعی یادگیری است، شما معمولاً در چنین مواقعی تحت نظر افراد متخصص کار می‌کنید و در حین یادگیری به یک درآمد متوسط تقریباً رو به پایین به شما نیز تعلق می‌گیرد. بنابراین آنچه که از این پاراگراف متوجه شدیم درآمد سئوکار سایت، مدیران و حتی مشاوران با توجه به عوامل ذکر شده در عنوان قبلی متفاوت است.

میزان درآمد سئوکاران سایت، مشاور و کارآموز سئو

آیا متخصص سئو حقوق خوبی دارد؟

بازهم برای پاسخ به این سوال به عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد سئوکاران اشاره می‌کنیم. یعنی این‌که برای کجا کار می‌کنید، چقدر سابقه دارید و کار به‌صورت حضوری و تمام‌وقت است یا فریلنسر و آزادکار. در مجموع آنچه که دریافتی و درآمد سئوکار در ایران خوب است یا بد به میزان اعتمادبه‌نفس افراد بستگی دارد. یعنی اگر جزو افرادی باشید که از اعتمادبه‌نفس، سابقه مناسب و قدرت بیان خوبی برخوردار باشد مسلماً درآمد خوبی نیز خواهید داشت.

آیا متخصص سئو حقوق خوبی دارد؟

میزان تقاضا و درآمد سئوکاران خوب است؟

جهان به سمتی در حال حرکت است که همه توسعه و پیشرفت دنیای دیجیتال و تجارت الکترونیک را به‌سرعت برق احساس می‌کنند. حالا این چه ارتباطی به موضوع مورد بحث ما دارد؟! زمانی‌که پیشرفت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بیشتر باشد به همان میزان تقاضا برای افراد متخصص مثل سئوکار نیز افزایش خواهد یافت.

حوزه سئو در دهه اخیر توجه بسیاری از کسب‌وکارهای را به خود جلب کرده است؛ زیرا شرکت‌ها و سازمان‌ها مزایای بسیار ملموس مرتبط با کسب رتبه بالا در نتایج موتورهای جستجو را مشاهده کرده‌اند.

در حال حاضر به‌طور گسترده پذیرفته شده است که شرکت‌ها یا افرادی که به‌دنبال رقابت تقریباً در هر جایگاهی هستند نیاز به یک استراتژی سئو دارند تا از رقبای خود متمایز و برتر شوند. با توجه به نتایجی که شرکت‌ها از سرمایه‌گذاری در بهینه‌سازی موتورهای جستجو به دست آورده‌اند، متعاقباً افراد سئوکار تقاضای بسیار بالایی دارند.

مهارت‌ها، دانش و تجربه مورد نیاز برای برتری در این زمینه نیز ارزش بیشتری پیدا کرده و به نسبت آن حقوق‌ها نیز بالا می‌رود و تقاضا برای افرادی که دارای تخصص مناسب هستند نیز بیشتر می‌شود.

متخصصان سئو معمولاً برای اتصال به تیم‌های دیجیتال مارکتینگ و محتوا استخدام می‌شوند، اما بسیاری از آن‌ها به‌عنوان فریلنسر با شرکت‌ها یا افرادی که به‌دنبال بهبود عملکرد موتورهای جستجو هستند افزایش دسترسی و جذب افراد مناسب به محصول خود مشاغل بسیار موفقی را ایجاد می‌کنند نیز ارتباط می‌گیرند. اگر هدف شما از آگاهی درباره درآمد سئوکاران ورود به حرفه‌ای در بهینه‌سازی موتورهای جستجو است باید اشاره کنیم که نوید حرفه‌ای متنوع، قابل رشد و ماندگار را به شما می‌دهد.

میانگین حقوق مدیر سئو در ایران

مدیران سئو معمولاً با توجه به این‌که روی اجرای کمپین‌ها و پروژه‌های مختلفی کار می‌کنند و از طرفی تجزیه‌وتحلیل ارائه می‌دهند و ممکن است با توجه به عملکرد خود و راهنمایی تیم و درآمد متوسط و رو به بالایی مثلاً حداقل ۱۲ میلیون تومان به بالا داشته باشند.

میانگین حقوق مدیر سئو در ایران

میانگین درآمد آموزش‌ سئو در ایران

معمولاً همه سئوکاران مستقیماً روی یک سایت کار نمی‌کنند و روی بهینه‌سازی موتورهای جستجوی آن فعالیت ندارند. گاهی هم ممکن است آن‌ها به‌عنوان یک فرد آموزش‌دهنده سئو معرفی شوند.

میانگین حقوق و درآمد کسانی که آموزش می‌دهند با توجه به ساعت‌های آموزشی، اجرای جلسات پرسش‌وپاسخ و وبینارهای تصویری و کنفرانس‌های اختصاصی و پس‌از آن طراحی تمرین‌های بهینه برای دانش‌آموختگان، معمولاً به‌صورت توافقی در نظر گرفته می‌شود. یک مبلغ دقیقی برای ساعت آموزش سئو به افراد بیان نمی‌شود. معمولاً کسانی که آموزش خصوصی سئو ارائه می‌دهند به نسبت مبلغ دریافتی بیشتری در مقایسه با افرادی دارند که آموزش به‌صورت دسته‌جمعی برگزار می‌کنند. اما آموزش گروهی به دلیل برگزاری برای تعداد بیشتری از افراد می‌تواند ۵۰ میلیون تومان در ماه به بالا برای شما درآمد داشته باشد.

میانگین درآمد آموزش دهنده سئو

میانگین درآمد سئوکار فریلنسر در ایران

یک سئوکار فریلنسر در ایران ممکن است درآمد متفاوتی داشته باشد. مثلاً با توجه به تجربه و همه عوامل ذکرشده در بالا و تعداد پروژه‌هایی که در ماه دریافت می‌کند، متفاوت خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با بازار کار سئو در ایران کلیک کنید.

میانگین درآمد سئوکار فریلنسر در ایران

میانگین درآمد سئوکاران در کشورهای بزرگ

درآمد سئوکاران در سطح جهانی نیز متفاوت است. ۶۰ درصد از متخصصان سئو در ایالات‌متحده میانگین ۵۷ هزار دلار برای مردان و ۴۷ هزار دلار برای زنان برآورد شده است.

۱۹ درصد از متخصصان سئو جهانی بیان کردند که بیش‌از ۱۰۰ هزار دلار در سال درآمد دارند، درحالی‌که تعداد کمی از آن‌ها یعنی حدود سه درصد درآمد ۲۰۰ هزار دلار به بالا در سال را گزارش دادند.

برای مثال در ایالات متحده آمریکا و شهرهای مختلف آن نیز درآمد سئوکاران تفاوت دارد. مثلاً در نیویورک ممکن است بین ۵۷ تا ۷۱ هزار دلار دریافت کنند درحالی‌که سئوکاران در تگزاس بین ۵۳ تا ۵۴ هزار دلار دریافتی داشته باشند. در مقابل مثلاً در شهر کالیفرنیا میانگین سئوکاران بین ۴۴ تا ۷۷ هزار دلار گزارش شده است.

میانگین درآمد سئوکار در سراسر دنیا

بیایید در ادامه نگاهی به تفاوت میانگین حقوق سئو کار براساس عنوان شغلی در برخی از شهرهای بزرگ در سراسر دنیا بیندازیم. مثلاً در آلمان میانگین حقوق ۳۵ هزار یورو برآورد شده‌ است. درحالی‌که مثلاً در شهر برلین سئوکارا ممکن است به‌طور متوسط ۵۷ هزار یورو و در مونیخ ۵۱ هزار یورو دریافتی داشته باشند.

در انگلستان میانگین حقوق دریافتی ۳۱ هزار پوند که در شهر لندن ۳۹ هزار و در منچستر ۳۲ هزار پوند برآورد می‌شود. در کشور فرانسه میانگین دریافتی در کل شهرهای آن ۴۷ هزار یورو و در پاریس ۳۶ هزار یورو برآورد شده‌ است. در استرالیا میانگین حقوق و درآمد سئوکار ۸۳ هزار دلار و در شهری مثل سیدنی ۹۱ هزار دلار بیان می‌شود. همچنین در چین میانگین حقوق سئوکاران ۱۵۹ هزار ین و در شهر پکن ۱۸۳ هزار ین اعلام می‌شود.

برای آشنایی کامل با بازار کار سئو در جهان کلیک کنید.

میانگین درآمد سئوکار در سراسر دنیا

سخن آخر

درآمد سئوکاران برحسب میزان تجربه، شرکتی که در آن کار می‌کنند، نیروی تمام وقت یا آزادکار بودن در ایران و در سراسر جهان متفاوت است. آنچه که ما از این مطلب متوجه شدیم میانگین حقوق دریافتی سئوکار در سراسر دنیا و ایران در شهرهای مختلف و بودجه در نظر گرفته شده می‌تواند بر حسب منطقه و البته تخصص و تجربه متغیر باشد.

مهم است بدانید که صنعت دیجیتال مارکتینگ که بخش مهمی از آن سئو است، چه در ایران و چه در سطح جهانی پویا و روزبه‌روز درحال پیشرفت است. یعنی زمانی‌که افراد تصمیم بگیرند به‌عنوان سئوکار وارد بازار کار سئو در ایران شوند تا مدت‌زمان طولانی می‌توانند از رشد و پیشرفت حیطه کاری خود اطمینان داشته باشند.

سوالات متداول درآمد سئو در ایران و جهان

درآمد سئوکار به‌طور متوسط در ایران چقدر است؟

درآمد سئوکاران در ایران به‌طور متوسط از افراد باتجربه تا فردی با سابقه کم می‌تواند متغیر باشد. به‌طور میانگین از ۷ میلیون شروع می‌شود.

میانگین حقوق مدیر سئو چقدر است؟

درآمد مدیر سئو با توجه به فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد از ۱۰ میلیون تومان شروع می‌شود.

میزان درآمد سئوکار در کشورهای بزرگ چگونه است؟

درآمد یک سئوکار در کشوری همانند آمریکا با توجه به شهری که در آن کار می‌کند از ۵۴ هزار دلار شروع می‌شود.

درآمد کارآموز سئو در ایران چقدر است؟

یک کارآموز سئو در ایران به‌طور متوسط بین ۱ تا ۳ میلیون تومان می‌تواند دریافتی داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

282 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست