بازار کار سئو در ایران چگونه است؟

این حق مسلم شماست، زمانی‌که بخواهید وارد حیطه بازاریابی آنلاین و بهینه‌سازی موتورهای جستجو شوید، درباره بازار کار سئو در ایران نیز بدانید. بازار کار این حرفه در ایران با توجه به نیاز جامعه مناسب است و آینده روشنی برای آن دیده می‌شود.

بازار کار سئو در ایران چگونه است؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

زمانی‌که افراد با کلمه‌ای سه حرفی سئو آشنا می‌شوند یکی از سوالاتی که ذهن آن‌ها را درگیر می‌کند، بازار کار سئو در ایران است. با توجه به پیشرفت کسب‌وکارهای آنلاین و علاقه آن‌ها برای داشتن وب‌سایت، به محبوبیت این حوزه کاری افزوده شده است.

شاید تاکنون با خواندن مقالات متعدد و تحقیق دراین‌باره برای ورود به این حیطه کاری قانع نشده باشید. باید شما را از این موضوع مهم آگاه کنیم که کارشناس سئو یا با هر عنوان دیگری در ایران جزو مشاغل محبوب به شمار می‌رود. ما در ادامه این مطلب از آکادمی پور فیض قصد داریم درباره بازار کار سئو در ایران بیشتر صحبت کنیم. اطلاعات مهمی که یک فرد پیش از ورود به این حوزه کاری پویا باید بداند را در اختیار او قرار می‌دهیم. مباحثی که قرار است در ادامه به بیان آن‌ها بپردازیم شامل موارد زیر هستند:

  • آیا کسب‌وکارهای آنلاین در ایران اعتقادی به سئو سایت دارند؟
  • آیا بازار کار سئو در ایران امیدوارکننده است؟
  • متوسط درآمد متخصص سئو در ایران چقدر است؟
  • عوامل تأثیرگذار روی درآمد سئوکار در ایران چه چیزهایی هستند؟
  • آیا بازار کار سئو در ایران پر رونق است؟
  • بازار کار سئو در ایران چشم‌انداز روشنی دارد
  • سخن پایانی

آیا کسب‌وکارهای آنلاین در ایران اعتقادی به سئو سایت دارند؟

با نگاهی به وب‌سایت های بزرگ چه فروشگاهی و چه خدماتی در ایران به‌خوبی متوجه خواهیم شد که اگر میانگین ۱۰۰ درصد را در نظر بگیریم حداقل ۶۰ درصد از کسب‌وکارهای آنلاین متوجه شده‌اند که سئو برای ماندگاری آن‌ها چقدر اهمیت دارد. شاید این سوال برای شما هم مطرح شود که کسب‌وکارهای آنلاین چه نیازی به سئو دارند؟ برای پاسخ باید بگوییم که یک سایت نوپا و تازه تأسیس شده همانند یک کودک نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد.

برای درک دقیق‌تر از اینکه سئو چیست کلیک کنید.

پاسخ دوم ما، همانگونه که کسب‌وکارها به سمت آنلاین شدن پیش رفته‌اند، بازاریابی نیز از حالت سنتی خارج شده است. یعنی مدیران کسب‌وکارها برای رسیدن به فروش بیشتر و حتی دیده نیازی به این ندارند که افراد را از این خیابان به آن خیابان بفرستند و به‌صورت حضوری مشتری جذب کنند، دیجیتال مارکتینگ جایگاه همه این‌ها را گرفته‌ است. بنابراین اگر بخواهیم بگوییم که سئو سایت برای کارفرماهای ایرانی چقدر اهمیت دارد، می‌توانیم به‌طور نسبی حداقل به ۵۰ درصد آن‌ها اشاره کنیم.

به‌خصوص کسب‌وکارهایی که توسط افراد حرفه‌ای راه‌اندازی می‌شوند، به‌خوبی می‌دانند که بخش دیجیتال مارکتینگ چقدر برای برای بازگشت سرمایه آن‌ها مهم است. به همین دلیل بازار کار سئو در ایران با توجه به شواهدی که می‌بینیم مساعد است و می‌تواند بهتر هم شود. از طرفی هم جامعه و افراد معمولی دیگر برای خرید کردن و دریافت خدمات علاقه‌ای به خارج شدن از منزل و محل کار خود ندارند. این قشر تمایل دارد تا در هر جایی بتواند مایحتاج مورد نیاز خود و خدمات را به سرعت دریافت کند؛ بنابراین همه این نشانه‌ها نوید یک بازار پویا و امیدوارکننده را به کسب‌وکارهای آنلاین می‌دهد.

حالا نکته مهم این‌جا چیست؟ نکته این است که این کسب‌وکارها برای رقابت با یکدیگر نیاز به افراد متخصص در حوزه بهینه‌سازی موتورهای جستجوی گوگل دارند که بتوانند آن‌ها را در صدر نتایج نشان دهند. همه کارهایی که متخصص سئو انجام می‌دهد برای بهتر دیده شدن و قرار گرفتن در جایگاه برتر صفحه گوگل است. آنچه که از توضیحات اخیر متوجه شدیم، کسب‌وکارهای آنلاین ایرانی چه بخواهند چه نخواهند کاربران به سمت دنیای کاملاً پیشرفته و متفاوت در حرکت هستند، به‌همین دلیل هم چاره‌ای جز پذیرش این سبک از بازاریابی ندارند. از طرفی هرچقدر تقاضای آنلاین افراد بیشتر شود و کسب‌وکارهای بیشتری مورد توجه قرار گیرند نیاز به جامعه سئوکار حدفه‌ای نیز بیشتر خواهد شد.

آیا کسب‌وکارهای آنلاین در ایران اعتقادی به سئو سایت دارند؟

آیا بازار کار سئو در ایران امیدوارکننده است؟

ما به‌خوبی درک می‌کنیم که این سوال برای فردی که قصد دارد به تازگی وارد این حیطه گسترده و همیشه در حال حرکت شود، پیش آید. برای پاسخ به این سوال نیز باید بگوییم بله کاملاً امیدوارکننده است. چرا؟! زیرا صنعت سئو در ایران و با توجه به عملکرد سایت‌های مختلف افراد متخصص به‌شدت احساس می‌شود. ممکن است شما در محافل گوناگون قرار بگیرید و افراد متفاوتی را ببینید که مدعی این هستند که به‌عنوان کارشناس سئو روی پروژه‌های مختلفی فعالیت دارند، اما آیا واقعاً این‌گونه به‌نظر می‌رسد؟! طبق تجربه سئوکاران حرفه‌ای متوجه شدیم که تعداد این افراد در جامعه بسیار انگشت‌شمار است.

حالا این چه ارتباطی به موضوع مورد بحث ما دارد. زمانی‌که کمبود افراد متخصص در یک جامعه بیشتر باشد، معمولا تقاصا برای دسترسی به افراد حرفه‌ای نیز بیشتر خواهد شد. مسلماً جای رشد و پیشرفت برای افراد حرفه‌ای نیز فراهم می‌سازد. اگر شما به‌عنوان یک فردی که قصد دارید دیر یا زود وارد این حیطه شوید کاملاً اصولی و حرفه‌ای همه مباحث را یاد بگیرید مسلماً بازار کار برای شما موفقیت‌آمیز خواهد بود. زیرا وجود افراد متخصص نه‌تنها به جامعه بهترین سئوکاران و پیشرفت این حوزه مهم در ایران کمک می‌کند، بلکه یک منبع درآمدی غنی را برای شما نیز به وجود می‌آورد.

آیا بازار سئو در ایران امیدوارکننده است؟

متوسط درآمد متخصص سئو در ایران چقدر است؟

این سوالی است که برای افراد بی‌شماری که قصد یادگیری سئو را دارند پیش می‌آید. متوسط درآمد متخصصان سئو در ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما درآمد سئوکاران در ایران به‌طور میانگین از ۷ میلیون تومان شروع می‌شود.

البته بستگی دارد که فرد چقدر در کار خود متخصص است و این‌که روی چند سایت کار کرده است. تجربه افراد در ایران نیز روی میزان درآمد آن‌ها تأثیر می‌گذارد. یعنی اگر فردی دارای حداقل ۵ سال سابقه کار است و از طرفی روی کلمات کلیدی و سایت‌های مختلفی نیز کار کرده باشد، مسلماً به نسبت فردی که به‌تازگی وارد این حیطه شده است درآمد بیشتری خواهد داشت.

عامل مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که این فرد به‌صورت تمام‌وقت قصد کارکردن در یک مجموعه را دارد یا به‌صورت فریلنسر. زمانی‌که فردی تصمیم می‌گیرد به‌صورت تمام‌وقت در یک شرکت کار کند، درآمد او به نسبت افرادی که پروژه‌ای و آزادانه کار می‌کنند نیز متفاوت خواهد بود. گاهی هم این دو موضوع وجود دارد که مثلاً فردی قصد دارد مشاور سئو باشد یا کارشناس سئو. زمانی‌که کارشناس سئو باشد یعنی باید روی همه مباحث سایت کار کند، اما زمانی‌که عنوان مشاور سئو را از آن خود کند یعنی می‌تواند به سایت‌های مختلف درباره روندهای بهینه‌سازی موتورهای جستجو ایده و راهکار ارائه دهد. در این صورت حق مشاوره‌ای خود را دریافت خواهد کرد.

متوسط درآمد متخصص سئو در ایران چقدر است؟

عوامل تأثیرگذار بر روی درآمد بازار کار سئو در ایارن چه چیزهایی هستند؟

بازار کار سئو در ایران به گونه‌ای است که عوامل مختلفی درآمد یک متخصص را مشخص می‌کنند. عواملی مثل این‌که کارفرما برای رساندن سایت خود به صدر نتایج در کلمات کلیدی مختلف چقدر بودجه در نظر گرفته است.

توانایی کارفرما در پرداخت هزینه‌ها درآمد سئوکار فوق‌العاده نقش دارد. مثلاً یک سئوکار برای پیش‌برد اهداف و استراتژی‌های بهینه‌سازی خود باید یک درآمد جداگانه‌ای بابت حق‌الزحمه خود دریافت کند و از طرفی هم یک هزینه جداگانه برای لینک سازی از طریق مثلاً انتشار رپورتاژ آگهی و نوشتن مقالات وبلاگ و ایجاد انواع محتوا دریافت نماید.

متأسفانه در ایران یک سازمان جداگانه‌ای برای این‌که نشان دهد سئوکار باید چقدر درآمد داشته باشد وجود ندارد. به‌همین دلیل هم معمولا این کارفرمایان هستند که در بخش‌های خصوصی مشخص می‌کنند یک فرد باید چقدر درآمد و دریافتی او در طول یک ماه باید به چه میزان باشد.

از کسانی که تجربه چندین ساله در حوزه سئو دارند بپرسید به شما خواهند گفت که در ابتدای کار شاید با ماهی کمتر از یک میلیون تومان شروع به کار کردند. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند روی درآمد کارشناس سئو تاثیر بگذارد تجربه اوست. یعنی هرچقدر رزومه‌ی بهتری داشته باشد، از آن طرف درآمد بیشتری هم کسب خواهد کرد.

اگر فردی بتواند روی پروژه‌های بیشتری کار کند به نسبت درآمد او نیز افزایش خواهد یافت؛ بنابراین آنچه که در این پاراگراف متوجه شدیم هیچ صفر و صدی درباره درآمد سئوکار در ایران وجود ندارد، یعنی این توانایی فرد است که می‌تواند او را به درآمد بیشتری برساند. البته این‌موضوع نیز اهمیت دارد که شما چقدر اعتماد به‌نفس دارید. یعنی هرچقدر اعتمادبه‌نفس شما و در کنار آن مهارت‌تان بیشتر باشد، به یک سئوکار حرفه‌ای تبدیل خواهید شد و از طرفی درآمد بیشتری هم کسب می‌کنید.

عوامل تأثیرگذار روی حقوق سئوکار چه چیزهایی هستند؟

آیا بازار کار سئو در ایران پر رونق است؟

اگر جزو کسانی باشید که به بازاریابی دیجیتال علاقه‌مند هستید و از طرفی هم مداوم به بخش آگهی‌های شغلی سر می‌زنید، به‌خوبی متوجه خواهید شد که نیاز به افراد متخصص در حوزه سئو به‌شدت در ایران دیده می‌شود. یعنی روزی وجود ندارد که سری به سایت‌های شغل‌یابی بزنید و آگهی‌های استخدام کارشناس یا متخصص سئو را نبینید. بنابراین همین موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد که بازار کار سئو در ایران پر رونق است.

اگر فردی بتواند توانایی و مهارت خود را در حوزه سئو با شرکت در دوره‌های مختلف آموزش خصوصی سئو و آموزش های گروهی یا آنلاین و از طرفی مطالعه فردی افزایش دهد، به‌راحتی می‌تواند در شرکت‌های معتبر مشغول به کار شود. از سوی دیگر هم می‌تواند روی وب‌سایت خود کار کند، یعنی اگر شما بخواهید به‌راحتی می‌توانید یک کسب‌وکار آنلاین برای خود داشته باشید. این حرفه و بازار کار آن در ایران رونق دارد و آینده روشنی هم برای آن دیده می‌شود؛ زیرا تعداد کسانی که به معنی واقعی کلمه مهارت و تخصص در این حوزه داشته باشند به ندرت دیده می‌شوند.

سئو دنیای پیچیده‌ای است و نیاز به مهارت دارد. یعنی شاید از میان مثلاً ۱۵ هزار نفر در ایران که مدعی این هستند که جزو جامعه سئوکاران به شمار می‌روند، در میان آن‌ها معدود کسانی موفق شده‌اند. کسانی به بخش‌های بالاتری رسیده‌اند که هم از اعتماد به نفس کافی برخوردار بوده‌اند و هم این‌که برای کسب مهارت بیشتر مداوم تلاش کرده‌اند، این دنیایی است که توقف در آن معنا ندارد.

جالب است بدانید که در میان مشاغل آنلاین متخصص سئو جزو شغل‌های پردرآمد محسوب می‌شود؛ بنابراین این نشان از اهمیت آن و بازار پررونق آن دارد. این مهارت ارتباطی سئوکار است که می‌تواند یک کارفرما را متقاعد سازد برای ادامه روند و رسیدن به جایگاه برتر.

یک کارفرمایی که به‌تازگی دست از دنیای سنتی و فروش به شکل قدیمی کشیده و وارد دیجیتال مارکتینگ شده ‌است، نیاز به فردی دارد که او را متقاعد کند. این روند با توجه با مخاطبان هدف، شیوه بهتری خواهد بود. در پی آن نیز بازگشت سرمایه او بیشتر خواهد شد.

بازار کار سئو در ایران نشان می‌دهد که امروزه افراد مختلفی از طریق همین بهینه‌سازی موتورهای جستجوی گوگل درآمد کسب می‌کنند. مثلاً افرادی که به‌عنوان کپی رایتر کار می‌کنند یا افرادی که به‌عنوان نویسنده محتوا و کسانی که بک‌لینک‌سازی انجام می‌دهند، همه این‌ها از زیر شاخه‌های صنعت سئو به شمار می‌روند. بنابراین این‌ها دلایل محکمی است برای آنکه نشان دهیم بازار سئو در ایران پررونق است و پیشرفت چشمگیری هم تاکنون داشته است.

بازار کار سئو در ایران چشم‌انداز روشنی دارد

مسلماً این حق شماست که پیش‌از ورود به این حیطه جدید و پدیده نو بخواهید بدانید که آیا بازار کار سئو در ایران همچنان رونق خواهد داشت و آیا چشم‌انداز روشنی دارد یا خیر. با توجه به این‌که شیوه دریافت خدمات افراد در دنیای واقعی تغییر یافته و همه به‌دنبال راحتی بیشتر هستند، می‌توانیم بگوییم که این پیشرفت فراتر از آن‌چیزی است که ما تصور می‌کنیم.

به‌همین دلیل حداقل با توجه به تجربه کسانی که در حوزه سئو چندین سال است فعالیت دارند، می‌توانیم بگوییم که این صنعت در ایران نیز چشم‌انداز روشنی دارد؛ زیرا فروش و ارائه خدمات از حالت سنتی کم‌کم فاصله گرفته است. شاید برای برخی هنوز به شکل سنتی باشد، اما در کنار آن یک مجموعه تحت وب نیز ایجاد کرده‌اند و سعی در فروش و ارائه خدمات خود به‌صورت آنلاین دارند.

بازار کار سئو در ایران چشم انداز روشنی دارد

سخن پایانی

آنچه که در این مطلب به آن اشاره کرده‌ایم درباره موضوع مهم بازار کار سئو در ایران بود. با توجه به توضیحات فوق متوجه شدیم که بازار کار و درآمد سئوکار در ایران بستگی به میزان تجربه و مهارت‌های او دارد. از طرفی هم این بازار چشم‌انداز روشنی را برای افرادی که به این حوزه ورود یافته‌اند، نشان می‌دهد. زیرا انتظارات و نیازهای افراد تغییر یافته و همه به‌دنبال دریافت راحت‌تر خدمات هستند. اهمیت سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو نیز برای کارفرمایان به‌خوبی مشخص شده است.

سوالات متداول درباره بازار کار سئو در ایران

آیا بازار کار سئو در ایران امیدوارکننده است؟

بله. با نگاهی به آگهی‌های شغلی در سایت‌های معتبری مثل جابینجا یا جاب ویژن به‌خوبی متوجه خواهید شد که صنعت سئو و بازار کار سئو در ایران چقدر امیداورکننده و پویا است.

آیا بازار کار سئو در ایران متقاضی دارد؟

بله. روزانه بیش‌از صدها آگهی شغلی مبنی براینکه متقاضی استخدام کارشناس سئو، کارشناس ارشد سئو یا مشاور و متخصص سئو هستند را می‌بینیم.

متوسط درآمد سئوکار در ایران چقدر است؟

متوسط درآمد سئوکار در ایران با توجه به تجربه، مهارت و بودجه کارفرما متفاوت خواهد بود. این‌که به‌صورت پروژه‌ای کار کنند یا یک نیروی تمام‌وقت بازهم روی درآمد پایانی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

آیا مشاغل زیردسته سئو در ایران نیز درآمد خوبی دارند؟

مشاغل زیردسته سئو مثل کپی‌رایتینگ، بک‌لینک‌سازی یا محتوا نویسی به نسبت این‌که به‌صورت فریلنسر کار کنند یا نیروی تمام‌وقت درآمد متفاوت و خوبی دارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

813 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست