Impression یا ایمپرشن چیست و در سرچ کنسول چه کاربردی دارد

Impression در سرچ کنسول ابزاری است که به میزان دیده شدن سایت در یک بازه زمانی مشخص می‌سازد. ایمپرشن جدای از کلیک است، یعنی کاربر یک کلمه کلیدی و موضوع مرتبط با سایت شما را جستجو می‌کند و سایت شما در میان ۱۰ لینک اول نمایش داده می‌شود. همینکه سایت در این صفحه قرار گرفت، یعنی یک ایمپرشن دریافت کرده‌اید. بدون آنکه کلیک و پیمایشی انجام دهید. در ادامه این صفحه از آکادمی سئو پور فیض با اینکه ایمپرشن چیست و در سرچ کنسول چه کاربردی دارد، آشنا خواهیم شد.

Impression در سرچ کنسول چیست و چه کاربردی دارد

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

در بخش performance گوگل سرچ کنسول در میان داده‌هایی که گوگل ارائه می‌دهد، گزینه Impression دیده می‌شود. اما ایمپرشن چیست؟ دقیقا ماهم مثل شما وقتی اولین بار با پلتفرم گوگل سرچ کنسول مواجه شدیم و روی ابزار پرفورمنس کلیک کردیم‌، این سوال برای ما مطرح شد که Impression چیست و چه کاربردی دارد.

ایمپرشن در یک جمله یعنی لینک سایت شما در صفحه نتایج گوگل در هر بخشی اخبار یا وبلاگ یا هر چیز دیگری دیده  شده است. به طور کلی تا زمانیکه کاربر نیاز به کلیک روی لینکی نداشته باشد، هر زمان که یک مورد را جستجو می‌کند و در SERP هر گزینه که ظاهر شود، یک ایمپرشن برای همه سایت‌ها محاسبه می‌شود. در ادامه همراه آکادمی سئو پورفیض شوید تا بیشتر درباره اینکه Impression در سرچ کنسول چیست و چه کاربردی دارد، اطلاعات در اختیار شما قرار دهیم. آنچه که در ادامه خواهید خواند:

  • ایمپرشن چیست و چه کاربردی دارد؟
  • نقش Impression در سئو چیست؟
  • چگونه Impression بالا و نرخ کلیک پایین را برطرف کنیم؟
  • مهم ترین نکات درباره ایمپرشن چیست 
  • سخن پایانی

Impression ایمپرشن چیست و چه کاربردی دارد؟

Impression در سرچ کنسول به تعداد دفعاتی که یک لینک یا پیوند در در صفحه نتایج جستجو، نمایش داده می‌شود، اشاره دارد. اگر لینکی در پایین صفحه نمایش وجود داشته باشد و کاربر مجبور نیست که روی آن کلیک کنید و تنها با پیمایش هم توانسته آن را ببیند، برای آن سایت یک ایمپرشن به حساب می‌آید. تفاوت بین CTR و ایمپرشن در همین مورد است؛ برای افزایش نرخ کلیک یک سایت، باید کاربر روی لینک به محض دیده شدن، کلیک کند، اما برای ایمپرشن این محدودیت وجود ندارد. فقط کافی است که کاربر در صفحه نتایج و پس از چستجو لینک سایت را ببیند.

برای دیدن تعداد ایمپرشن سایت خود در بازه زمانی ۷ روزه تا ۱۶ ماهه به بخش performance سرچ کنسول بروید و در یک نگاه تعداد دفعاتی که سایت شما دیده شده است را ببینید. لازم به یادآوری است که سرچ کنسول یعنی سرچ و نتایج ارگانیک را در متریک ایمپرشن در نظر می‌گیرد و بازدیدهای تبلیغاتی را جزو میزان رویت سایت نمی‌داند. این بخش تنها شامل بازدیدهای منظم و ارگانیک سایت است.

نکته مهم  دیگر اینکه  اگر در نتایج جستجو، چندین صفحه از سایت شما به کاربر نمایش داده شود، تنها یک نمایش و Impression ثبت می‌شود. یعنی در چنین حالتی، با وارد نمودن آدرس صفحات مختلف برای یافتن آمار دیده شدن، متوجه خواهید شد که برای ۵ صفحه از سایت، تنها یک مورد ثبت شده است.

به چه معناست؟ Impression

نقش Impression در سئو چیست؟

مطمئنا اگر کارآموز سئو باشید، حتما این سوال برای شما هم مطرح خواهد شد که ایمپرشن سایت چه نقشی در سئو آن دارد؟! کلمات کلیدی ارزشمند تاثیر زیادی روی رتبه‌بندی سایت دارند. کاربران با وارد کردن کلمات کلیدی برای پاسخ به سوالات خود و دریافت اطلاعات بیشتر به گوگل رو می‌آورند.

اگر شما در وب‌سایت خود صفحاتی با محتوای ارزشمند که با کلمات کلیدی مودر نظر کاربر بهینه شده باشد، هم می‌توانید ایمپرشن سایت را افزایش دهید و ترافیک ارگانیک به دست آورید.

اولین قدم برای به دست آوردن ترافیک، دیده شدن صفحه شماست. پس از آن محتوای جذاب است که کاربر را مجاب به کلیک روی صفحه دیده شده می‌کند. برای تولید محتوا محبوب برای کاربران باید به نکات مختلفی توجه کنید. برای مثال می‌توانید صفحات دیگر را مررو کنید تا موضوعات مورد علاقه کاربر را بیابید.

شما می‌توانید با یک روند سئو ایده‌آل ایمپرشن سایت را بهبود بخشیده و کاربر را به نتایج مورد اعتماد ئ دلخواه برسانید. حواستان باشد که ترکیب تعداد و نرخ کلیک پس از مدتی روی تعداد ایمپرشن نیز تاثیر می‌گذارد. همه این‌ها در کنار هم باعث می‌شود تا سیگنال‌های مثبتی موتورهای جستجو از سایت شما دریافت کنند، پس از مدتی مطمئن می‌شود و مرتب سایت شما را در صفحه نتایج به کاربران نمایش می‌دهد.

این باعث می‌شود تا کاربران بیشتر به وب‌سایت شما توجه کنند و بخواهند پس از رویت لینک شما روی آن کلیک کنند، پاسخ سوالات خود را بیابند که در نهایت منجربه تجربه کاربری مثبت خواهد شد.

نقش Impression در سئو چیست؟

چگونه Impression بالا و نرخ کلیک پایین را برطرف کنیم؟

در بیشتر مواقع وقتی تعداد ایمپرشن سایت شما بالاست، اما کلیک زیادی دریافت نمی‌کنید، باید کارهای زیر را انجام دهید:

بالا و نرخ کلیک پایین را برطرف کنیم؟ Impression چگونه

روی کسب رتبه بالاتر تمرکز کنید

معمولا این مشکل را سایت‌هایی که رتبه نهم یا دهم صفحه SERP را دارند، مواجه می‌شوند. آن‌ها بیشتر  میزان ایمپرشن را در سایت دارند، اما کمترین کلیک را دریافت می‌کنند. اگر شما هم این مشکل را دارید، ببینید رقبا چه کارهایی انجام داده‌اند که در رتبه‌های بالاتری هستند. شما هم باید روی کسب رتبه بالاتر تمرکز کنید و تا می‌توانید خود را به رتبه‌های اول و دوم برسانید.

عنوان صفحه با عنوان اچ یک هماهنگ باشد

اگر صفحه‌ای می‌سازید، بهتر است که موضوع بیان شده در تگ عنوان با اچ یک یکی باشد. در این صورت پس از دیده شدن، کاربر روی لینک کلیک می‌کند. این حرکت ماندگاری کاربر در صفحه شما را افزایش می‌دهد؛ زیرا کاربر در ذهن خود سوالاتی دارد که باید محتوای ما با اهداف او یکی باشد.

عنوان صفحه با عنوان اچ یک هماهنگ باشد؛ برای رساندن ایمپرشن به کلیک

نظرات درباره سایت خود را بررسی کنید

تحت هر عنوانی مشاور سئو یا هر فرد دیگری پیش از آنکه محتواهای سایت خود را تغییر دهید، نظرات کاربران مورد بررسی قرار دهید. باید مداوم سایت و صفحات را رصد کنید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر؟! با اصلا مشکلات را پس از تمرکز برای بالا آمدن در نتایج جستجو برطرف کرده‌اید، واقعا برطرف شده‌اند یا خیر. با ثبت سایت در سرچ کنسول به راحتی می‌توانید مسائلی که سایت شما با آن روبه‌رو است را بیابید.

مهم ترین نکات درباره ایمپرشن چیست 

برخی باور دارند که داشتن ایمپرشن بالا، چه تاثیری روی سایت دارد. یعنی دیده شدنی که منجربه کلیک نشود و در سایت کاری انجام ندهد، پس بی فایده است. اما حقیقت این است که وقتی صفحات شما ایمپرشن زیادی دریافت می‌کنند، یعنی از سوی الگوریتم های گوگل و خزنده‌های موتور جستجو مهم هستند. این به ما نشان می‌دهد که حتی اگر لینکی کلیک نخورده و باز نشده، اما مهم است.

در این مواقع باید به این موضوع فکر کنید که کلمه کلیدی را درست تارگت کرده‌اید، اما در بخش سئو محتوا و نوشتن توضیحات متا دقت بیشتری به خرج دهید. از طرفی هم باید خوشحال باشید که شما موضوع و کلمات کلیدی را انتخاب کردید که توسط کاربران مطالعه می‌شود و جزو مطالب مهم است. این یعنی شما بیش از نیمی از مسیر را طی کرده‌اید.

با برقراری ارتباط با کاربران و پرسش و پاسخ می‌توانید صفحات با کلمات کلیدی مهم و Impression بالا را بهینه کنید. همچنین نگاهی به رقبا بیندازید و ببینید چه مواردی را پوشش داده‌اند که شما از آن‌ها غافل بودید. Ctr پایین احتمالا می‌تواند به شما نشان دهد که سایت شما توسط کاربر دیده شده و برند شما در ذهن کاربر مانده است. به احتمال زیادی پس از مدتی دوباره به سایت شما سر می‌زنند و این نشانه‌ای برای افزایش رتبه‌بندی است.

همانگونه که قبلا هم اشاره کردیم، Impression سرچ کنسول تنها بازدیدهای ارگانیک را پوشش می‌دهد و به لینک‌های تبلیغاتی توجهی ندارد. همینکه سایت توسط کاربران متعددی دیده شده، یعنی سئوکار بخش مهمی از مسیر را طی کرده و باید همه تمرکز خود را برای مجاب نمودن کاربر برای کلیک و انجام فعالیتی در سایت بگذارد. با انجام برخی کارهای کوچک که در پاراگراف قبل توضیح دادیم، می‌توانید رتبه سایت بالاتر بیاورید.

سرچ کنسول Impression نکات مهم درباره

سخن پایانی

به طور کلی امروزه ابزارهای متعددی در اختیار تیم سئو قرار می‌گیرد تا بتواند به نتایج بهتری دست یابند. یکی از این موارد، پلتفرم سرچ کنسول گوگل است. یکی از بخش‌های مهمی که در پخش پرفورمنس کنسول می‌بینیم، Impression است.

َدر اینجا سعی کردیم شما را با مفهوم Impression چیست و چه کاربردی دارد، آشنا کنیم. همانگونه که مستحضر هستید این یک متریک برای تعداد دفعات دیده شدن سایت در بازه زمانی مشخص است. به زبان ساده‌تر یعنی هر زمان که کاربر کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما را سرچ می‌کند، در صفحه نتایج لینک سایت شما ظاهر شود و ببینید، یعنی یک ایمپرشن دریافت می‌کنید.

در اینجا متوجه شدیم زمانیکه سایت ما تعداد ایمپرشن بالایی دریافت کند، اما میانگین کلیک آن پایین باشد، یعنی باید به فکر راه چاره برای افزایش رتبه خود باشیم. این اتفاق معمولا برای سایت‌هایی که که در رتبه‌های نهم و دهم قرار می‌گیرند، رخ می‌دهد. اما وقتی تعداد ایمپرشن سایتی بالا باشد، تعابیر مثبت زیادی به همراه دارد. یکی از تعابیر، دیده شدن برند شما توسط کاربر است، برند شما در ذهن کاربر می‌ماند و ممکن است دوباره به صفحه شما سر بزند. اگر شما تجربه کاربری مثبتی برای او ایجاد پس از مدتی رتبه شما در صفحه نتایج افزایش می‌یابد.

سوالات متداول درباره ایمپرشن چیست

ایمپرشن در سرچ کنسول چیست؟

Impression در گوگل کنسول به تعداد دفعاتی که سایت شما دیده شده است، اشاره دارد.

آیا Impression روی سئو تاثیر می‌گذارد؟

بله، زمانی که سایتی متوجه شود تعداد بازدید بالایی دارد، اما نرخ CTR پایین می‌تواند روی رویکرد سئو سایت بیشتر تمرکز کند.

آیا تعداد و نرخ کلیک بالا روی تعداد ایمپرشن تاثیر دارند؟

بله، تجربه ثابت کرده زمانی که تعداد و نرخ کلیک سایتی افزایش یابد، به همان میزان روی تعداد ایمپرشن نیز تاثیر دارد.

آیا Impression در سرچ کنسول، لینک‌های تبلیغاتی را هم محاسبه می‌کند؟

خیر، تعداد ایمپرشن در گوگل کنسول تنها به بازدیدهای ارگانیک یک سایت اختصاص دارد و اصلا به سیگنال‌های تبلیغاتی توجهی نمی‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

525 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست