نحوه اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس

سرچ کنسول و آنالیتیکس دو ابزار رایگان برای بررسی سایت در نگاه گوگل هستند. مدیر سایت یا سئوکار می‌تواند با اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس داده‌های بیشتری دریافت کند. زمانی هم که دسترسی به داده‌های مفید سایت بیشتر باشد، مسلما روی روند بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو نیز تاثیر خواهد گذاشت.

نحوه اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

آیا می‌خواهید سرچ کنسول را به گوگل آنالیتیکس متصل کنید و از قابلیت‌های هر دو ابزار رایگان قدرتمند بهره‌مند شوید؟!

با ثبت سایت در سرچ کنسول می‌توانید حضور خود را در فضای گوگل بررسی کنید. با پیوند دادن کنسول و آنالیتیکس گوگل، می‌توانید رتبه‌بندی و سئو سایت خود را با تجزیه و تحلیل ابزارهایی که در اختیار شماست، بهبود ببخشید.

در ادامه همراه آکادمی سئو پورفیض شوید تا نحوه اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس را به زبانی ساده و راحت آموزش ببینید. آنچه که در ادامه خواهید خواند، شامل موارد زیر هستند:

 • تجزیه و تحلیل بخش Overveiw در سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس
 • روش اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس
 • با اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس اطلاعات بیشتری را دریافت کنید
 • سخن پایانی
 • سوالات متداول

تجزیه و تحلیل بخش Overveiw در سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

در چندین سال گذشته، متخصص سئو گوگل سرچ کنسول را با نام وب‌مستر تولز می‌شناخت. این ابزاری رایگان و بدون هزینه است که نشان می‌دهد سایت شما در گوگل در چه وضعیتی قرار دارد. از تعداد مخاطبانی که در طی بازه زمانی مثلا ۳ ماهه از سایت بازدید کرده‌اند تا میزان نرخ کلیک و Average Position سایت.

در بخش Performance مدیر سایت می‌تواند یک گزارش عملکرد کلی از سایت دریافت کند، میزان خطاها، تعداد صفحاتی که ایندکس شده را مورد بررسی قرار دهد.

همچنین می‌تواند میزان بازدیدکنندگان سایت را در نسخه موبایل و دسکتاپ ببیند و مقایسه کند.

در بخش url inspection می‌تواند هر کدام از صفحات دلخواه را آنالیز کند. سایت مپ را ارسال و فایل robot.txt را ایجاد و مدیریت کند.

حالا ببینیم در بخش Overview گوگل آنالیتیکس چه خبر است؟! در همین ابتدا باید به شما بگوییم که گوگل آنالیتیکس کمی پیچیده‌تر است و نگاهی عمیق به سایت و عملکرد آن دارد. این ابزار با همه برنامه‌های تبلیغاتی و بازاریابی مثل گوگل ادوردز، دیتا استودیو و سرچ کنسول ارتباط دارد. البته این مرسوم است که سئوکار برای دستیابی به نتیجه مطلوب از چندین ابزار گوگل استفاده کند. بسیاری معتقد هستند که GA تعهد زیادی از نظر زمان روی عملکرد سایت دارد. چه مدیریت وب‌سایت خودتان را به عهده دارید و چه یک مشاوره سئو هستید، باید به مرور زمان بتوانید ابزارهای آن را درک و از داده‌های آن استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل بخش Overveiw در سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

روش اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس

شاید به نظر برخی این دو ابزار، داده‌ها و اطلاعات یکسانی ارائه دهند، با این حال تفاوت‌های اساسی بین این دو سرویس کاربردی و رایگان گوگل وجود دارد. GA اطلاعات بیشتری درباره اینکه چه کسی از سایت شما بازدید می‌کند، از کجا وارد سایت شده، چه میزان زمانی را در صفحه شما مانده و اینکه از کدام منطقه جغرافیایی آمده را در اختیارتان قرار می‌دهد.

روش اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس

در مقابل کنسول گوگل عملکرد کلی سایت، تعداد لینک‌های خارجی دریافتی و لینک‌های داخلی ایجاد شده، نحوه کراول شدن سایت، ایندکس شدن صفحات، تجربه سایت و اینکه عمکرد نسخه موبایل سایت چگونه است را ارائه می‌دهد. حالا اجماع این دیتاهای کاربردی از GSC و GA می‌تواند در تدوین بهترین استراتژی سئو سایت، فوق‌العاده موثر باشد. زمانی که اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس ایجاد شود، داده‌ها از هر دو منبع استخراج و ترکیب می‌شوند و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

حالا مراحل زیر را برای اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس طی کنید:

 • مرحله اول؛ وب‌سایت خود را به گوگل سرچ کنسول ارسال و ثبت‌نام کنید.

اگر از قبل در سرچ کنسول یک حساب کاربری دارید، می‌توانید به بخش بعدی یعنی اجازه دادن به گوگل آنالیتیکس برای دسترسی به داده‌ها بروید.

 • مرحله دوم؛ کد گوگل آنالیتیکس را به سایت خود اضافه کنید.

در این مرحله باید وارد بخش ادمین GA یعنی در بخش کناری در انتهای ستون شوید. حساب درست را انتخاب کنید، سپس روی گزینه Tracking Info بزنید. در وسط ستون گزینه Property را انتخاب کنید. برای دریافت کد رهگیری سایت خود، روی گزینه Tracking Code کلیک کنید، پس از دریافت باید آن را به وب‌سایت خود اضافه کنید. در این صفحه کادری با چند خط کد را مشاهده خواهید کرد.  مطمئن شوید که همه کد رهگیری دریافت شده را کپی کنید. باید از <script> تا </script> شروع کنید.

نکته مهم و جالب توجه این است که برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) دارای افزونه‌هایی هستند که شناسه ردیابی خاصی ایجاد می‌کند. وارد CMS سایت خود شوید و کد HTML سایت خود را دریافت کنید. کد اسکریپت معمولا پیش از هدینگ هر صفحه قرار دارد.

 • مرحله سوم؛ کنسول جستجوی گوگل سایت خود را به آنالیتیکس متصل کنید

اتصال و ایجاد ارتباط بین دو پلتفرم با ابزارهای قدرتمند گوگل روی میزان رتبه‌بندی کلمات کلیدی ارگانیک تاثیر می‌گذارد.

اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس، مراجعه به ادمین

۱. وارد پنل گوگل آنالیتیکس سایت خود شوید و روی گزینه گزینه Admin کلیک کنید.

۲. در ستون کناری روی گزینه Property بزنید. در اینجا می‌توانید بخشی را که می‌خواهید داده‌های کنسول هدایت شود را متصل کنید‌.

در گوگل آنالیتیکس Property

۳. به بخش Setting سرچ کنسول بروید و روی گزینه Adjust Search Console کلیک کنید‌. اگر پیش از این، سایت خود را با همان آدرس ایمیل در کنسول جستجو تایید کرده باشید، باید به طور خودکار این بخش ظاهر شود.

۴. نمای گزارشی را که می‌خواهید، داده‌ها و اطلاعات کنسول جستجو را مشاهده کند و دسترسی داشته باشد، انتخاب و روی گزینه Save As کلیک کنید.

پس از طی مراحل بالا، اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس صورت می‌گیرد. برای دسترسی و یافتن به گزارش روی Acquisition > Search Conso در آنالیتیکس کلیک کنید.

با اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس اطلاعات بیشتری را دریافت کنید

پس از آنکه این اتصال ایجاد شده شما می‌توانید به اطلاعات زیر دسترسی یابید:

 • گزارش‌هایی مثل لندینگ پیج. این شما می‌گوید، وقتی که کاربران وارد سایت شما می‌شوند از کجا می‌آیند. شما با کلیک روی URL خاص می‌توانید مسیر هدایت کاربر به سایت خود را رصد کنید.
 • امکان مشاهده، مکان جغرافیایی و کشور کاربر. این گزارش شامل مکان یا کشوری است که کاربران به سایت شما هدایت شده‌اند. کافی است روی یک کشور کلیک کنید، می‌توانید ببینید که آن افراد با چه صفحات فرودی به سایت شما رسیده‌اند.
 • گزارش Device؛ در اینجا می‌توانید مشاهده کنید که کاربران از طریق تبلت، موبایل یا دسکتاپ به سایت شما راهی شده‌اند.
 • کوئری؛ درباره انواع مختلف کلمات کلیدی که گوگل وب‌سایت شما را در نتایج جستجو نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید Average Position را ببینید که میانگین رتبه سایت شما در نتایج جستجو برای یک عبارت خاص را نشان می‌دهد.

با اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس اطلاعات بیشتری را دریافت کنید

سخن پایانی

در این مطلب با نحوه اتصال سرچ کنسول با آنالیتیکس آشنا شدید و حالا می‌توانید تمام داده‌هایی که کنسول گوگل سایت خود را در GA نیز نگاه کنید. پیوند و اتصال این دو پلتفرم رایگان این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با دستی پر و دسترسی به داده‌های مهم، برای بهینه‌سازی سایت خود برنامه‌ریزی کنید. هر چقدر بیشتر درباره مسائل و ارورهایی که در سایت شما وجود دارد بدانید، برای برطرف کردن آن‌ها می‌توانید دست به کار شوید.

سوالات متداول درباره اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس

آیا می‌توان سرچ کنسول را به گوگل آنالیتیکس متصل کرد؟

بله، زمانی که در گوگل کنسول ثبت‌نام کرده باشید، می‌توانید آن را به GA متصل کنید.

گوگل آنالیتیکس و گوگل کنسول داده‌های یکسانی ارائه می‌دهند؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که گوگل کنسول و GA هر کدام اطلاعات جداگانه و البته جامعی از سایت شما در دید گوگل ارائه می‌دهند.

اتصال گوگل آنالیتیکس به سرچ کنسول، چه کمکی به دارندگان وب‌سایت می‌کند؟

پیوند این دو پلتفرم رایگان گوگل به تدوین استراتژی صحیح برای بهینه‌سازی سایت کمک می‌کند.

مهمترین اطلاعاتی که پس از اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس دریافت می‌کنید، چیست؟

پس از اینکه مراحل پیوند آنالیتیکس و گوگل کنسول به پایان رسید، می‌توانید مشاهده کنید که کاربران از جه طریقی و از چه کشوری و با چه کلمات کلیدی وارد سایت شما شده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

1,075 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست