Position zero یا جایگاه صفر گوگل چیست؟ چطور به رتبه صفر گوگل برسیم

موقعیت یا رتبه یا جایگاه صفر از جمله اصطلاحات سئو برای مشخص کردن نتایج جستجو که بالاتر از همه نتایج قرار گرفته‌اند، استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که اگر صفحه نتایج حاوی لینک‌های پیشنهادی یا تبلیغات باشد، محتوای Zero Position بعد از این تبلیغات گوگل قرار می‌گیرد. به طور کلی، موقعیت صفر گوگل توسط در یک بلوک مجزا در بالای صفحه نتایج قرار دارد که محتوای آن به طور دقیق و مختصر به سؤال پرسیده شده توسط کاربر پاسخ می‌دهد. رتبه صفر گوگل یک چالش واقعی برای وب‌سایت‌هایی است که دوست دارند در جایگاهی بالاتر از جایگاه جستجوهای ارگانیک قرار بگیرند. رسیدن به جایگاه صفر گوگل مستلزم استراتژی‌ها و ترفندهای سئو به ویژه استراتژی‌های محتوایی است.

جایگاه صفر گوگل چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

جایگاه صفر گوگل یا Position zero نمایش قسمتی از محتوای سایت به همراه لینک محتواست که مدت زیادی است برای نتایج انگلیسی وجود داشته است و به تازگی نیز برای نمایش محتوای فارسی هم نمایش داده می‌شود. ایده موتور جستجو گوگل از این کار ارائه اطلاعاتی است که به طور مستقیم و واضح به سؤال کاربران اینترنت بدون نیاز به کلیک بر روی پیوند و در نتایج جستجو پاسخ می‌دهد.

گوگل متعهد شده است که وقتی کاربران درخواستی را در موتور جستجو وارد کنند مستقیماً در صفحه نتایج جستجو در «موقعیت صفر» به پاسخ سوالات خود دست یابند، و آن‌ها را برای دریافت پاسخ سوالاتشان به صفحه دیگری نبرد. در حال حاضر، موقعیت ۱ به معنای گرفتن مدال طلا است، اما صفر، کسب یک پلاتین است.

تا اینجا به اهمیت و کاربرد جایگاه صفر گوگل پی بردیم از این رو ما تصمیم گرفتیم در این مطلب از آکادمی سئو پورفیض برای افزایش آگاهی شما، به شرح کامل موقعیت صفر گوگل بپردازیم.

آنچه که در ادامه مطلب رتبه صفر گوگل خواهید خواند:

 • موقعیت صفر گوگل
 • اهمیت رتبه صفر
 • نحوه نمایش رتبه صفر در نتایج جستجو چگونه است؟
 • معایب موقعیت صفر گوگل 
 • چگونه به جایگاه صفر نتایج جستجو گوگل دست یابیم؟
 • کلام آخر
 • سوالات متداول

موقعیت صفر گوگل

از زمان ظهور سئو هدف همه کسب و کارهای آنلاین و وبسایت‌ها از بازاریابی دیجیتال بهبود رتبه ارگانیک در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو است. تا همین اواخر هدف نهایی موقعیت یک و جایگاه اول نتایج جستجو بود، اما به تازگی گوگل هدف جدیدی را پیشنهاد کرده است که بالاتر از جایگاه اول است. برای آشنایی کامل با اینکه سئو چیست کلیک کنید.

موقعیت صفر، اطلاعاتی است که گوگل در بالای نتایج جستجو ارائه می‌کند. نام دیگر موقعیت یا جایگاه صفر گوگل، پاسخ برجسته و دقیقاً همانطور که از این نام مشخص است: 

بخش برجسته از محتوا که مستقیماً به یک جستجو کاربران پاسخ می‌دهد در این جایگاه قرار می‌گیرد. رتبه صفر گوگل به صورت ویژه و متفاوت نمایش داده می‌شود.  همانطور که در مقدمه هم اشاره شد، هدف گوگل از این نتایج جایگاه صفر این است که بدون نیاز به کلیک بر روی هر یک از نتایج یا دسترسی به وب‌سایت‌ها، مستقیماً در صفحه اول نتایج گوگل (SERP) به درخواست یا پرسش کاربر پاسخ دهد.

موقعیت صفر گوگل

اهمیت رتبه صفر 

صاحبان کسب و کارهای آنلاین در ابتدا که رتبه صفر در نتایج انگلیسی آمده بود اعتراض کردند که موقعیت صفر به ترافیک سایت‌های آن‌ها آسیب می‌رساند و کاربران از سایت‌های آن‌ها بازدید نمی‌کنند. اما موقعیت صفر به آمار آسیبی نمی رساند. در واقع، ثابت شده است که موقعیت صفر به میزان قابل توجهی آمار وب سایت، از جمله بازدید، نرخ کلیک و تبدیل را بهبود می‌بخشد.

از این به بعد (از زمانی که موقعیت صفر برای نتایج فارسی گوگل نمایش داده می‌شود.) وقتی صحبتی از سئو به میان می‌آید، جایگاه صفرگوگل، جایگاه شماره یک جدید است. علاوه بر افزایش ترافیک، بازدید و فروش، موقعیت صفر برای معرفی و برندینگ کسب و کار عالی است. زمانی که کسب و کار شما پاسخ قطعی و کامل به یک سوال را ارائه می‌دهد، این خود بیان کننده قدرت و تخصص برند شما است.

اهمیت رتبه صفر

نحوه نمایش رتبه صفر در نتایج جستجو چگونه است؟

موقعیت صفر به شکل‌های مختلفی در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود:

نحوه نمایش رتبه صفر در نتایج جستجو چگونه است؟

پاراگراف:  

فرم رایج نمایش محتوا در موقعیت صفر به صورت پاراگراف (محتوای متنی) است که‌ در حدود ۴۰ تا ۶۰ کاراکتر و شامل کلمه و عبارت کلیدی است. این پاراگراف از وبسایت‌های مربوطه در پاسخ به سوالات کاربر استخراج می‌شوند. علاوه براین، متن شامل لینک وب سایتی است که پاسخ از آن استخراج شده است. 

موقعیت صفر به شکل پاراگراف

لیست:

در برخی مواقع محتوای موقعیت صفر به صورت لیست نشانه‌دار از مراحل پاسخ یا سوالات مختلف است که در رابطه با کلمه کلیدی جستجو شده، ممکن است ذهن کاربر را درگیر کرده باشد.

موقعیت صفر گوگل به شکل لیست

جدول: 

برخی از محتواها که بیشتر شامل داده‌ها و اطلاعات هستند، به صورت چارت و جدول نمایش داده می‌شود، مثل جدول تبدیل واحدها یا قیمت کالا یا خدمات.

جدول

باکس پاسخ:

باکس پاسخ همانند مترجم گوگل است که قبل از لینک‌ها باکس متن و ترجمه می‌آید. 

ویدئو یوتیوب:

گاها محتوای موقعیت صفر به صورت ویدئوهای یوتیوب به نمایش گذاشته می‌شود و اینجاست که به اهمیت تولید محتوای ویدئویی خوب و اصولی پی می‌بریم.

معایب موقعیت صفر گوگل

محتواهای موقعیت صفر گوگل برای کاربران بسیار مفید هستند، چرا که اطلاعات تقریبا کامل و فوری در مورد سوالات مختلف کاربران ارائه می‌دهند. اما در حالی که مزایای زیادی برای کاربر و برخی کسب و کارها را دارد باعث می‌شود که، بسیاری از وب‌سایت‌ها حتی با قرار گرفتن در صفحه اول نتایج، بازدید خود را از دست بدهند!

کسب‌وکارهای آنلاین زیادی وجود دارند که با توجه به تلاش‌های زیادی که برای سئو وبسایت خود کرده‌اند، به وضوح به دلیل نتایج موقعیت صفر گوگل تضعیف شده‌اند. اگرچه رتبه‌بندی‌های این وبسایت‌ها خوب است و برداشت‌های آنها در سرچ کنسول گوگل در حال افزایش است اما، ترافیک این وبسایت‌ها و CTR آن‌ها نیز به طرز نگران ‌کننده‌ای کاهش می‌یابد.

 این وب‌سایت‌ها همچنان از طریق محتوای وب سایت خود به سوالات کاربران خود پاسخ می‌دهند، با این تفاوت که در حال حاضر گوگل آن پاسخ‌ها را بدون نیاز به کلیک بر روی وبسایت در دسترس کاربران خود قرار می‌دهد. همانطور که گوگل نمودارها و ابزارهای بیشتری را برای قرار دادن در جایگاه صفر توسعه می‌دهد، وب‌سایت‌های بیشتری شاهد کاهش ترافیک ارگانیک دریافتی خود خواهند بود. اما ناامید نشوید؛ چرا که روش‌هایی برای مقابله با این وضعیت نیز وجود دارد.

معایب موقعیت صفر گوگل

چگونه به جایگاه صفر نتایج جستجو گوگل دست یابیم؟

اگر وب سایتی در صفحه اول نتایج گوگل برجسته شود، یعنی در جایگاه خوبی قرار گرفته باشد، می‌توان آن وبسایت را برای موقعیت صفر انتخاب کرد. معمولا، رتبه‌های صفر در گوگل از نتایج جستجوی ارگانیک چهار جایگاه اول نتایج می‌آیند. در ادامه چند نکته برای رسیدن به جایگاه صفر گوگل آورده‌ایم:

چگونه به جایگاه صفر نتایج جستجو گوگل دست یابیم؟

محتوا اصولی و جذاب تولید کنید:

همیشه گفته می‌شود که تولید محتوا خوب و اصولی برنده سئو است. پس از استراتژی و ترفندهای محتوایی خود نهایت استفاده را ببرید. قرار نیست محتوای موقعیت صفر گوگل همه کلیک‌ها را دریافت ‌کند، این محتواها کلیک کاربرانی را دریافت می‌کنند که قرار نبود زمان زیادی را در وب‌سایت ما و برای پاسخ سوال خود صرف کنند.

می‌دانیم که اگر کاربری در رتبه صفر گوگل یک پاسخ اولیه برای سوال خود دریافت کند و همچنان روی نتیجه کلیک کند، به این معنی است که اطلاعات بیشتری نیاز دارد؛ پس وظیفه شما به عنوان متخصص سئو این است که مشخص کنید کاربران به چه اطلاعاتی نیاز دارند. در مرحله بعد وقت آن است که تمام تلاش خود را بر روی استراتژی‌های محتوایی خود سرمایه گذاری کنیم و محتوایی جذاب، قابل درک، منحصر به فرد و با کیفیت ایجاد کنید.

اگر این کار را به صورت اصولی انجام دهید، خواهید دید که چگونه پاسخ اولیه رتبه صفر برای کاربر کافی نخواهد بود و روی وب‌سایت شما برای مشاهده ادامه محتوا کلیک می‌کند.

محتوا اصولی و جذاب تولید کنید

کلمات کلیدی مهم و سودآور را بهینه سازی کنید:

همانطور که همه ما می‌دانیم، تحقیق،مطالعه و تجزیه و تحقیق کلمات کلیدی در هر استراتژی سئو مهم و ضروری است. از ابزارهای SEO برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی‌ که بر اساس ویژگی‌های نتایج صفحه اول موتور جستجو (SERP) انتخاب شده‌اند. (به زبان ساده‌تر جزء کلمات کلیدی مهم و سودآور هستند)، استفاده کنید.

روی بهینه سازی پاسخ های برجسته تمرکز کنید:

برای رسیدن به موقعیت صفر گوگل، بهترین عملکرد، تمرکز بر روی پاسخ برجسته است. بهینه سازی برای پاسخ‌های برجسته مانند سئوی صفحات در مقیاس کوچک‌تر است. برخی از کارهایی که باید برای بهینه سازی پاسخ برجسته انجام دهید، عبارتند از:

 • پاراگراف‌های محتوای خود را به حدود ۵۰ کلمه محدود کنید.
 • کلمات کلیدی خود را در پاراگراف‌ها بگنجانید.
 • به سوالات کاربران خود قاطع پاسخ دهید.
 • از سوالات در تیترهای خود استفاده کنید (تگ‌ها).
 • سعی کنید سوالات متداول کاربران را بیابید و به آن‌ها پاسخ دهید.

روی بهینه سازی پاسخ های برجسته تمرکز کنید

از نمودارهای دانش و جعبه های پاسخ زیاد استفاده نکنید:

پاسخ‌های برجسته یا همان محتوای متنی با پیوند لینک محتوای سایت منبع بسیار قدرتمندی برای ترافیک وب‌سایت هستند، اما از سوی دیگر، منابع نمودارهای دانش و نتایج جعبه پاسخ، ورودی خوبی دریافت نمی‌کنند.

گوگل داده‌های نمودارهای دانش و جعبه‌های پاسخ خود را از چندین منبع دریافت می‌کند و اغلب اوقات منبع را نیز بیان نمی‌کند.

از جدول و لیست استفاده کنید:

بسیاری از نتایج صفر شامل خلاصه مطالب یا مراحل به صورت بولت لیست یا جدول داده و اطلاعات هستند. از این رو در محتواهای خود از جدول و بولت لیست‌ها استفاده کنید.

از جدول و لیست استفاده کنید

کلام آخر:

با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد، دانستیم که جایگاه صفر گوگل مهم‌ترین و آخرین مرحله سئو در حال حاضر است، به قول معروف رتبه صفر گوگل غول مرحله آخر سئو است. همینطور می‌دانیم که موقعیت صفر شیوه‌ای جدید برای نتایج فارسی است؛ پس باید سعی کنید با تولید محتوا اصولی و متناسب با نیاز کاربر این جایگاه را به دست آوردید تا بتوانید در آینده نزدیک با تاثیر این شیوه بر نتایج فارسی از مزایای آن بهره ببرید.

اگر برای رسیدن به رتبه صفر گوگل نیاز به تیم سئو یا یک سئوکار با تجربه دارید یا دوست دارید در این زمینه آموزش ببینید، با مشاوران ما در تیم سئو تخصصی پورفیض تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره رتبه صفر گوگل

 1. چگونه می‌توانیم به رتبه صفر در گوگل دست یابیم؟

چند روش برای افزایش شانس خود برای رتبه بندی برای موقعیت صفر عبارتند از:

 • روی کلمات و عبارات کلیدی سودآور تمرکز کنید.
 • هدف خود را بر روی عبارات جستجوی مبتنی بر سوال قرار دهید.
 • از یک ساختار صفحه واضح با عنوان و پاراگراف استفاده کنید.
 • پاسخ‌های کوتاه به سوالات بدهید، پاسخ‌های شما باید در حدود ۵۴-۵۸ کلمه نگه دارید.
 • ۲. رتبه صفر گوگل چیست؟

موقعیت صفر یک بخش بهینه سازی شده یا قطعه ویژه از محتوای یا وب سایت است که در یک نتیجه جستجوی گوگل بالاتر از اولین نتیجه ارگانیک SERP قرار می‌گیرد. به صورت قطعی به سوال کاربر پاسخ می‌دهد.

۳. رتبه بندی موقعیت سئو چیست؟ و به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

رتبه بندی در سئو به موقعیت و جایگاه یک وبسایت در صفحه نتایج موتور جستجو اشاره دارد. فاکتورهای مختلفی برای رتبه بندی وجود دارد که بر اساس ارتباط محتوا با عبارت جستجو شده یا کیفیت بک لینک‌هایی که به صفحه اشاره می‌کنند، بر روی بالاتر بودن جایگاه یک وب سایت در SERP تأثیر می‌گذارد.

۴. گوگل محتوای جایگاه صفر خود را از چه وبسایت‌هایی انتخاب می‌کند؟

معمولا، رتبه‌های صفر در گوگل از نتایج جستجوی ارگانیک چهار جایگاه اول نتایج به دست می‌آیند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

780 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست