تاثیر تغییر قالب در سئو سایت چقدر است؟

فرایند تغییر قالب تا چه میزان روی سئوی سایت موثر است؟ این مطلب راهنمای کاملی برای فرایند تغییر قالب وبسایت و مشکلاتی است که پس از آن ممکن است ایجاد شود.

تاثیر-تغییر-قالب-در-سئو-سایت

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

افراد، هنگامی که به تازگی کسب­وکار خود را شروع می‌کنند، پس از انتخاب دامنه و خرید هاست برای برپایی سایت خود در فضای وب، به دنبال قالبی مناسب می‌گردند. قالبی که علاوه بر زیبایی بتواند امکانات مورد نیاز کاربران را در اختیارشان قرار داده و در نتیجه رابطی بین کسب­وکار و کاربران باشد. با وجود آن‌که این افراد در شروع کسب­وکارشان به دنبال بهترین می‌گردند، اما باز هم ممکن است پس از مدتی نیازمند تغییر قالب سایت خود باشند.

اما آیا این تغییر آسیبی را به سئوی سایت آنها نمی‌زند؟ فرایند تغییر قالب تا چه میزان روی سئوی سایت موثر است؟ این مطلب راهنمای کاملی برای فرایند تغییر قالب وبسایت و مشکلاتی است که پس از آن ممکن است ایجاد شود. توصیه می شود اگر قصد تغییر دادن قالب سایت خود را دارید با آکادمی پورفیض مشورت نمایید.

یک قالب خوب باید…

قبل از آنکه بخواهیم به تاثیر تغییر قالب سایت بر روی سئوی آن اشاره کنیم، بهتر است یک تعریف کلی از ویژگی‌های خوبی که قالب‌های موجود در سیستم‌های مدیریت محتوا وجود دارد اشاره کنیم. واژه خوب برای یک قالب زمانی تعریف می‌شود که:

 1. طراحی مناسب و درستی داشته و اصول UX و UI در آن رعایت شده باشد.
 2. سرعت و عملکرد آن در سطح قابل قبولی قرار گرفته باشد.
 3. واکنش­گرا بوده و برای کاربران موبایلی نیز قابل نمایش باشد.
 4. کدنویسی آن تمیز و استاندارد انجام شده باشد.

با وجود همین چند ویژگی در مورد قالب انتخابی اولیه شما، ممکن است هیچ‌وقت نیازی به تعویض آن نداشته باشید. اما در هر صورت تغییر قالب سایت انتخابی است که شما برای سایت خود دارید و باید از اثراتی که روی سئو می‌گذارد، باخبر باشید.

اثراتی که پس از تغییر قالب روی سئوی سایت شما ایجاد خواهد شد…

افراد زیادی بر این باورند که تغییر قالب به دلیل عدم تغییر هسته اصلی سایت، تاثیری را روی سئو نخواهد داشت اما این تفکر کاملا اشتباه است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته تغییر قالب به صورت مستقیم می‌تواند روی خزش و دیده شدن تاثیر بگذارد.

این اثرات گاهی مثبت و گاهی منفی است که کاملا به روند تغییر و قالب انتخابی شما بستگی دارد و گوگل آنها را حس می‌کند. برخی از اثرات تغییر قالب سایت را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد:

اثر-تغییر-قالب-روی-سئو-سایت

افزایش یا کاهش سرعت بارگذاری سایت پس از ورود کاربر

فرض کنید که کاربری وارد سایت شما می‌شود. بر اساس اسکریپت‌ها و منابعی که شما در این محیط قرار داده‌اید، با سرعت ثابتی تمام صفحات و برگه‌ها پیش چشمان او به نمایش در می‌آید. زمانی که شما قالبی را روی سایت خود نصب کرده‌اید، افزونه‌های مختلفی را نیز به همراه آن روی سایت خود دارید.

برخی از این افزونه‌ها مختص به همان قالبی است که شما انتخاب کرده‌اید. در صورتی که با تغییر قالب، نیازمند پلاگین‌های دیگری باشید، ممکن است باعث کاهش سرعت سایت شما شده و در نهایت راندمان آن را پایین خواهد آورد.

با افزایش تغییر قالب سایت، تعداد ابزارها و کاهش سرعت آن، ممکن است کاربر میلی به استفاده از سایت شما مانند قبل نداشته و سریع­تر سایت شما را ترک کند.

طراحی و تجربه کاربری

تجربه کاربری بهتر در نتیجه رضایتی است که از سایت شما دارد. در واقع این گزینه روی سئوی سایت بسیار موثر است. اگر یک قالب به درستی در سایت شما قرا گیرد، می‌تواند تجربه کاربری خوبی را ایجاد کرده و در نتیجه روی سئو و نرخ تبدیل تاثیر بگذارد.

زمانی که قالب سایت­تان را تغییر می‌دهید، ممکن است کاربران قدیمی، گیج شده و نتوانند مانند گذشته با آن ارتباط برقرار کند و سایت شما را ترک کنند و این فرایند باعث افت رتبه شما شود. بنابراین قبل از تغییر قالب، تجربه کاربری آن را بررسی کنید.

رعایت استانداردهای سئو

برخی از قالب‌ها ممکن است استانداردهای سئو را در خود رعایت نکرده باشند و این از نظر موتورهای جستجو یک امتیاز منفی است. در تغییر قالب سایت، کدهایی که درون قالب جدید قرار گرفته باید برای موتورهای جستجو قابل درک باشد تا باعث بهبود و افزایش رتبه شود.

تغییرات مربوط به METADATA

درون قالب‌هایی که شما استفاده می‌کنید، تعداد زیادی متا دیتا وجود دارد که موتورهای جستجو از آنها استفاده می‌کنند. در این میان می‌توانیم Page Title و Meta Description را مثال بزنیم که عاملی غیرمستقیم در کلیک و ورود کاربر به سایت هستند.

زمانی که شما قالبی را تغییر می‌دهید باید به این گزینه‌ها توجه کنید. حتی اگر به طور تصادفی عنوان صفحات سایت شما در اثر تغییر قالب تغییر کند، باعث افت رتبه سایت­تان خواهد شد.

درک بهتر محتوا با استفاده از داده‌های ساختار یافته

گوگل از داده‌های ساختار یافته برای درک بهتر محتوایی که درون صفحات مختلف وجود دارد، استفاده می‌کند. زمانی که تغییر قالب سایت ایجاد شود، ماهیت صفحات موجود در آن نیز تغییر می‌کند. بنابراین اگر قالب قبلی شما، مقالات موجود در سایت­تان را بر اساس نقشه مشخصی نشانه گذاری کرده باشد، پس از تغییر، مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

تاثیر-تغییر-قالب-بر-روی-seo

کاهش ورودی سایت از گوگل

در مواقعی استفاده از قالب‌های null شده باعث کاهش ورودی سایت از گوگل خواهد شد. در این قالب‌ها کدهای مخربی وجود دارد که امنیت سایت را به خطر می‌اندازد. بنابراین باعث کاهش ورودی سایت­تان خواهد شد.

تاثیر روی جستجوی مخاطب و تغییر بخش‌های مختلف سایت

اثر دیگری که تغییر قالب سایت دارد، منوی ناوبری، محصولات، دسته بندی‌ها، نحوه جستجو و … است. اگر مخاطبین شما با تغییر این موارد نتوانند به آنچه که می‌خواهند دست پیدا کنند، ممکن است با سرعت سایت شما را ترک کنند، چرا که تجربه کاربری بدی را به دست خواهند آورد.

تغییر در ساختار صفحات و نوشته ها

قالب‌های مختلف به خصوص انواع وردپرسی همگی مجهز به ویرایشگرهای مجهزی هستند که به شما کمک می‌کنند تا عناوین موجود در صفحه خود را به درستی ایجاد کند. اگر به صورت دستی اینکار را در قالب قبلی خود انجام می‌دادید، با تغییر قالب سایت جدید باید بررسی کنید که مطابق با قالب قبلی صورت گرفته باشد. نقش هدینگ‌ها ازنظر سئو بسیار مهم است.

استانداردهای وب و ویژگی‌های محتوای سایت

گاهی ممکن است قالب جدیدی که شما نصب کرده‌اید، باعث نمایش خطاهایی در سرچ کنسول شود. این به معنی عدم رعایت استاندارهای وب است. به عنوان مثال سایز نوشته، لینک‌ها، طراحی و … که در قالب جدید رعایت نشده است. این موارد روی سئوی سایت تاثیر مستقیم دارد.

سازگاری با افزونه‌های تخصصی در وب

در برخی از قالب‌ها ممکن است پلاگین‌هایی وجود داشته باشد که با دیگر قالب‌ها سازگار نیست. اگر از یک ابزار سفارشی یا مخصوص به خود استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که با تغییر قالب سایت جدیدی که درون سایت­تان ایجاد کرده­اید، بتواند از آن پشتیبانی کند.

قالب اختصاصی و مرتبط با کسب و کار

زمانی­که شما کسب و کار خود را آغاز می‌کنید، به سراغ قالب‌هایی می‌روید که مخصوص کسب­وکارتان هستند. به عنوان مثال یک قالب فروشگاهی برای سایت خبری نمی‌تواند انتخاب خوبی باشد. این موضوع را باید در زمان تغییر قالب نیز در نظر بگیرید تا بخش‌های مختلف سایت­تان از دست نرود.

برخی از قسمت‌های مختلف سایت شما مانند یک دسته­بندی خاص ممکن است از نظر سئو  بهینه شده باشد و در صورت استفاده از قالب اشتباه این امتیاز از بین خواهد رفت.

استفاده از عناصر بصری و تصاویر

گاهی ممکن است شما در سایت خود ویدئو یا تصاویری را قرار داده باشید که امتیازات خوبی را از گوگل دریافت کرده باشد. در صورت تغییر قالب ممکن است این عناصر از بین برود یا حتی در قالب جدید استانداردهای لازم برای آن رعایت نشود، سئوی تصاویر انجام شود و مواردی از این قبیل که در نهایت روی رتبه­بندی سایت موثر است.

چند نکته مهم قبل از تغییر قالب سایت

با وجود تمام اثرات مثبت و منفی که تغییر قالب روی سایت دارد، اگر هنوز هم قصد انجام این کار را دارید، بهتر است چند نکته را قبل از شروع در نظر بگیرید:

 • قالب جدید شما باید سئوفرندلی و بهینه شده باشد، تا بتواند امتیازات کافی را بر اساس الگوریتم‌های گوگل دریافت نماید.
 • باید قابلیت‌های جدیدی را که درون قالب جدید وجود دارد بررسی کنید و مطمئن شوید که برای سایت شما مفید است.
 • قالب جدید باید ریسپانسیو یا واکنش گرا باشد تا در صفحه نمایش‌های مختلف به درستی نمایش داده شود.
 • قالب مورد نظر شما نباید متکی به پلاگین‌های خاص باشد.
 • باید محتوای قالب قبلی سایت خود را در تغییر قالب سایت جدید در نظر بگیرید.
 • برای عدم تغییر سرعت سایت خود آن را با استفاده از روش‌های مختلف بهینه کنید.
 • قالب جدید باید از صفحه‌ سازهایی مانند المنتور پشتیبانی کند.
 • بهتر است ابتدا قالب را روی یک لوکال هاست بررسی کنید و در صورت عدم مشکل آن را روی سایت اصلی خود پیاده سازی کنید.
 • سلیقه و نظرات مشتریان خود را قبل و بعد از تغییر قالب در نظر بگیرید.

کلام آخر…

اکنون با کلیه اثراتی که تغییر قالب روی سئوی سایت می‌گذارد، آشنا شدید و فهمیدید این فرایند ممکن است باعث آسیب­رساندن یا بهبود سئوی سایت شما شود. گاهی ممکن است برخی از این مشکلات با تدابیری که سئوکاران با تجربه در نظر دارند، رفع شده و تغییر قالب بدون هیچگونه آسیبی به سئوی سایت انجام شود. مانند تمام تغییر قالب‌هایی که توسط تیم سئوی پروفیض انجام شده است.

در هر صورت این مطلب می‌تواند تا حدودی مشکلاتی که به صورت عمده در اغلب کسب و کارها پس از تغییر وجود داشته را به شما عنوان کند. اگر شما هم تجربه خوب یا بدی از تغییر قالب سایت خود داشته‌اید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درمورد تاثیر تغییر قالب در سئو سایت

فرایند تغییر قالب تا چه میزان روی سئوی سایت موثر است؟

افراد زیادی بر این باورند که تغییر قالب به دلیل عدم تغییر هسته اصلی سایت، تاثیری را روی سئو نخواهد داشت اما این تفکر کاملا اشتباه است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته تغییر قالب به صورت مستقیم می‌تواند روی خزش و دیده شدن تاثیر بگذارد.

یک قالب خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

۱. طراحی مناسب و درست
۲. سرعت و عملکرد خوب
۳. واکنشگرا
۴. کدنویسی استاندارد

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

30 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست