بهترین کتاب‌ های آموزش سئو ایرانی و حارجی در سال ۲۰۲۲

کتاب یکی از روش‌های تکمیلی یادگیری سئو پس از گذراندن دوره‌های مختلف است. کتاب‌های نوشته شده در حوزه سئو به شما کمک می‌کنند تا با جدیدترین روش‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو که افراد حرفه‌ای و مشهور تالیف کرده‌اند، آشنا شوید. اگر به‌دنبال لیستی از بهترین کتاب‌های یادگیری سئو به زبان فارسی و انگلیسی هستید، در ادامه این صفحه از آکادمی سئو پور فیض بهترین کتاب های سئو ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

بهترین کتاب برای یادگیری سئو

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

 از زمانی که حوزه دیجیتال مارکتینگ و بهینه‌سازی موتورهای جستجو با رشد چشمگیری همراه شده، زمان زیادی می‌گذرد. از همان ابتدا زمانی‌که جرقه سوال سئو چیست، در ذهن افراد زده می‌شد، به‌دنبال این بودند که چه کاری انجام می‌دهد. معمولا بیشترین اطلاعات در اختیار آن‌ها محتواهای وب‌سایت‌هایی بودند که جزو منابع معتبر آن زمان محسوب می‌شدند. امروزه شرایط به‌کلی تغییر یافته، یعنی علاوه بر آن که کاربر برای رسیدن به پاسخ سوالات درباره حوزه سئو می‌تواند به منابع خارجی و ایرانی معتبر مراجعه کند و با شناخت بهترین کتاب یادگیری سئو، هم از بایدها و نبایدهای این حوزه اطلاعات بیشتری به دست آورد. پس از آن هم یک استراتژی جذاب و بهینه برای سایت خود یا پروژه‌هایی کاری خود بچیند.

ما در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم به معرفی بهترین کتاب یادگیری سئو ترجمه شده به زبان فارسی و معرفی نسخه‌های انگلیسی بپردازیم. ترتیب ارائه مطالب به‌صورت زیر است:

  • معرفی ۱۰ مورد از بهترین کتاب برای یادگیری سئو، منابع فارسی و نسخه‌های ترجمه شده
  • معرفی ۵ مورد از برترین کتاب یادگیری سئو نسخه انگلیسی
  • سخن پایانی

معرفی ۱۰ مورد از بهترین کتاب های آموزش سئو ایرانی و انگلیسی ترجمه شده

تعداد کتاب‌هایی که برای یادگیری سئو مناسب هستند و آن‌ها هم به زبان فارسی ترجمه شده‌اند، محدود است. این کتاب‌ها معمولاً به‌صورت نسخه‌های pdf و الکترونیکی در اینترنت موجود هستند. ما در ادامه قصد داریم به معرفی ۸ مورد از بهترین کتاب برای یادگیری سئو، که به زبان فارسی منتشر شده‌اند و از اطلاعات خوبی برخوردار می‌باشند، اشاره کنیم.

بهترین کتاب برای یادگیری سئو، منابع فارسی

۱. کتاب سئو ۲۰۲۰

یکی از اولین کتاب‌های یادگیری سئو که به زبان فارسی ترجمه شده کتاب سئو ۲۰۲۰ است. نویسنده این کتاب آدام کلارک است و می‌توان به این کتاب اعتماد نمود؛ زیرا تمامی بروزرسانی‌های الگوریتم‌های گوگل تا سال ۲۰۲۰ در آن موجود می‌باشد. البته باید اشاره کنیم که این کتاب بیشتر برای متخصص سئو که حرفه‌ای است، انتشار یافته و امکان دارد برای افراد مبتدی درک نگارش و اصطلاحاتی که در آن بیان شده، سخت باشد.

۲. کتاب سئو برای همه

یکی دیگر از بهترین کتاب برای یادگیری سئو، چه برای افراد مبتدی و چه افراد متخصص کتاب سئو برای همه است. این کتاب توسط ربکا بگز نوشته شده و کتابی ایده‌آل برای کسانی است که مایل‌اند صفر تا صد سئو را یاد بگیرند و این‌که چگونه سایت خود را به صفحه اول گوگل برسانند. در این کتاب بخش‌های جداگانه‌ای برای هر قسمت از سئو اختصاص داده شده و درباره تاثیر خوانایی، تجربه کاربری و محتوا روی رتبه‌بندی سایت به‌خوبی توضیح داده شده است.

۳. کتاب یادگیری سئو قدم به قدم

یکی دیگر از کتاب‌های سئو که جزو کامل‌ترین و بهترین کتاب‌هایی است که به زبان فارسی ترجمه و توسط کمین جونز نوشته شده کتاب سئو قدم به قدم است. مطالعه این کتاب را بیشتر به افراد مبتدی و کسانی که به‌تازگی وارد حوزه سئو شده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم. این کتاب بیشتر درباره نحوه جذب ترافیک پرداخته شده، نویسنده تجربه پانزده ساله خود را به نگارش درآورده است.

۴. کتاب یک یا دو هزار و یک

معمولاً به کسانی که یک بیزینس آنلاین دارند و از طرفی هم مایل‌اند بیشتر درباره هنر بهینه‌سازی موتورهای جستجو بدانند، کتاب سئو یک یا دو هزار و یک معرفی می‌شود. این کتاب بر رویکرد آشنایی کاربر با تکنیک‌های مؤثر و کاربردی بالا بردن رتبه و ترافیک هدفمند سئو روی موتورهای جستجو اشاره دارد. با مطالعه این کتاب که حاصل تجربه ۱۰ ساله نویسنده مهدی رودکی است، پیش نیازهای سئو را یاد خواهید گرفت و به سوال‌های مهم شما پاسخ داده می‌شود.

۵. کتاب محبوب سئو برای همیشه

این کتاب که توسط وب‌سایت وبسیما نوشته شده در ۹ فصل انتشار یافته و در انتها برای آنکه کاربر بتواند آموزه‌های خود را ارزیابی کند، یک آزمون سئو نیز در انتهای آن تالیف شده است.

۶. کتاب میدان نبرد در سئو

از جمله کتاب‌های ترجمه شده به فارسی، کتاب میدان نبرد در سئو است. این کتاب جزو استراتژی‌های برنده برای بازاریابی از طریق سئو محسوب می‌شود و راهنمایی کاربردی برای افرادی است که به‌دنبال یک منبع کاربردی برای بهترین روش سئو سایت هستند. نویسنده این کتاب، خانم Anne Ahola Ward مشاوره دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارهای مختلفی بوده که برخی از آن‌ها به موفقیت رسیده‌اند و برخی هم تجارب ناموفقی داشته‌اند. ایشان در این کتاب همه تجربیات موفق و ناموفق خود را بیان کرده و درباره اهمیت سئو و تاثیر آن بر روی موفق شدن یک کسب‌وکار اینترنتی نیز مطالبی را بیان می‌کند.

۷. کتاب سئو و الگوریتم‌های گوگل، جزو بهترین منابع فارسی

به دنبال بهترین کتاب یادگیری سئو فارسی هستید؟ کتاب سئو و الگوریتم های گوگل نوشته شده توسط وب‌سایت مدیر وب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با خواندن این کتاب یاد می‌گیرید که این الگوریتم‌ها چه چیزی هستند و چگونه روی فاکتورهای رتبه‌بندی تاثیر می‌گذارند.

۸. کتاب سئو کلاه سیاه چیزهایی که بهتر است ندانیم

یکی دیگر از کتاب‌های حوزه سئو که برای یادگیری افراد حرفه‌ای و مبتدی مناسب است کتاب سئو کلاه سیاه چیزهایی که بهتر است ندانیم تالیف آکادمی وبسیما است. این کتاب به نکات مهمی درباره سئو کلاه سیاه و عواقبی که ممکن است روی سایت داشته باشد اشاره دارد. با خواندن این کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای حسابی می‌توانید درباره عواقب دریافت لینک‌های هرز و به‌دور از استانداردهای گوگل اطلاعات کسب کنید.

۹. کتاب آموزش بک لینک سازی با تکنیک‌های کلاه سفید

از دیگر کتاب‌های یادگیری سئو در منابع فارسی کتاب آموزش بک‌لینک‌سازی با تکنیک‌های کلاه سفید نوشته امیرحسین اسماعیلی است. این کتاب تأثیر فوق‌العاده‌ای می‌تواند در ایجاد استراتژی‌های سئو کلاه سفید سایت شما داشته باشد، به شما کمک می‌کند تا بیشتر درباره لینک بیلدینگ بدانید و اطلاعاتی درباره اینکه لینک روشی برای هدایت کاربران ارگانیک به سمت سایت شماست، ارائه می‌دهد.

۱۰. کتاب سئو محتوا، تالیف حمید طهماسبی

اگر مایلید درباره سئو محتوا حسابی یاد بگیرید و از تجربه چندین‌ساله متخصصی حرفه‌ای استفاده کنید، کتاب سئو محتوای حمید طهماسبی گزینه مناسبی است. این کتاب حدود ۱۰۸ صفحه دارد و در سه فصل اصلی بیان شده است. بخش‌های این کتاب به بیان انواع کلمات کلیدی و آشنایی با ساختار محتوای سایت و نحوه سئو محتوا با افزونه یواست وردپرس داده یافته است.

معرفی ۵ مورد از بهترین کتاب های سئو خارجی

در پاراگراف قبلی به معرفی تعدادی از کتاب‌های یادگیری سئو که متخصصان سئو ایرانی نوشته بودند و برخی هم که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند، پرداختیم. در ادامه قصد داریم به معرفی برترین کتاب یادگیری سئو نسخه انگلیسی که در سال ۲۰۲۲، توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند، بپردازیم.

برترین کتاب یادگیری سئو نسخه انگلیسی

۱. هنر سئو (The Art of Seo)

جزو کتاب‌های برتر سئو در سال ۲۰۲۲ است که توسط اریک انگ، استفان اسپنسر و جسی استریچیولا نوشته شده است. این کتاب که در سال ۲۰۱۲ منتشر و در سال ۲۰۱۵ نیز بروزرسانی شد یک کتاب مناسب برای خواندن در حوزه سئو محسوب می‌شود و بیشتر روی محتوا تمرکز دارد. چه یک فرد مبتدی باشید چه یک فرد حرفه‌ای ب اتجربه ارزش زیادی در این کتاب نهفته است که می‌توانید با خواندن آن آموزش ببینید. این کتاب ۹۰۰ صفحه دارد و همه چیزهایی را که باید درباره بهینه‌سازی موتورهای جستجو بدانید پوشش می‌دهد.

۲. کتاب Keyword Accelerator Playbook نوشته‌ استفن هاکمن

این کتاب کاملاً از جامعه سئو الهام گرفته شده است. استفن هاکمن بیان می‌کند که پس از صحبت با افراد هم‌صنف خود متوجه شد که بسیاری از وبلاگ‌نویسان، طراحان وب‌سایت و بازارهای وابسته با دو مورد عمده در سئو مشکل دارند:

  • انجام تحقیق درباره کلمات کلیدی به روشی صحیح و رسیدن به نتایج برتر.
  • دانستن چگونگی ایجاد یک برنامه انتشار محتوا برای دستیابی به رشد سریع‌تر.

به‌طرز عجیبی این دو حوزه از دیجیتال مارکتینگ مهم هستند که زیاد درباره‌ی آن‌ها صحبت نمی‌شود، به ندرت کتابی در مورد این موضوعات وجود دارد.

۳. کتاب نحوه رسیدن به صدر گوگل در سال ۲۰۲۲ (How To Get The Top of Google In 2022)؛ راهنمای ساده برای سئو

جزو برترین کتاب یادگیری برای سئو محسوب می‌شود، این کتاب توسط تیم کامرون کیچن، گیل دیویس و اندرو تاکسفورد نوشته شده است. در سال ۲۰۱۳ انتشار یافته و هر سال به‌طور مداوم با یک نسخه جدید بروزرسانی می‌شود. آن‌ها مداوم تیم نویسندگان محتوا را تغییر می‌دهند تا استراتژی‌های فعلی را به کار بگیرند که در تلاش برای کسب رتبه بهتر در گوگل و سایر موتورهای جستجو هستند. این کتاب بیش‌از ۲۸۰ صفحه دارد و همچنان جزو پرفروش‌ترین کتاب آمازون برای آموزش تکنیک‌های مؤثر سئو به مردم محسوب می‌شود.

۴. کتاب سئو برای دامنه‌ها (Seo For Domains)

کتابی که تاکنون ۷ نسخه از آن منتشر شده است. این کتاب توسط پیتر کنت نوشته شده و در ابتدای سال ۲۰۱۶ انتشار یافته است. اکنون در ویرایش هفتم خود با آخرین نسخه منتشر شده در دسامبر ۲۰۱۹ موجود می‌باشد. کتاب سئو برای دامنه‌ها (Seo For Domains) برای مخاطبانی نوشته شده که تاکنون با سئو آشنایی نداشته‌اند و به روشی قابل درک برای آن‌ها توضیح می‌دهد. با اصول اولیه نحوه کار موتورهای جستجو شروع می‌کند و سپس مخاطب را در فرایند ساخت یک استراتژی اولیه ارگانیک برای ادامه دادن به کسب‌وکار راهنمایی می‌کند.

۵. کتاب کار سئو (Seo Workebook)

اگر به‌دنبال بهترین کتاب برای یادگیری سئو و آن هم در منابع انگلیسی هستید، می‌توانید کتاب کار سئو نوشته جیسون مک‌دونالد را مطالعه کنید. این کتاب در هفت مرحله موفقیت در بهینه‌سازی موتورهای جستجو را شرح می‌دهد. هر سال روی آن بروزرسانی صورت می‌گیرد، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که جدیدترین و بهترین اطلاعات برای یادگیری بهینه‌سازی موتورهای جستجو در اختیار شما قرار داده می‌شود.

کتاب کار سئو، نوشته جیسون مک دونالد

این کتاب اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ انتشار یافت و اکنون شامل نکات و تاکتیک‌های به روز شده مرتبط به‌سال ۲۰۲۲ است. جیسون مک‌دونالد استاد دانشگاه استنفورد است و از این کتاب به‌عنوان کتاب درسی مورد نیاز برای دوره خود در برنامه مطالعات مداوم استفاده می‌کند تا نکات مهم بهینه‌سازی موتورهای جستجو را به دانش‌آموزان انتقال دهد. این کتاب ۳۵۰ صفحه دارد و طیف کاملی از سئو، لینک بیلدینگ و معیارهای کلیدی را شرح می‌دهد.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به معرفی بهترین کتاب یادگیری برای سئو بپردازیم. جدای از شرکت در دوره‌های تخصصی سئو خواندن کتاب در این حوزه پویا و گسترش‌یافته فوق‌العاده به بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای سایت شما کمک خواهد کرد. این کتاب‌ها معمولاً توسط افرادی نوشته شده که خود سال‌ها در این حوزه فعالیت داشتند و تجارب شخصی خود را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند.

سوالات متداول درباره بهترین کتاب های سئو ایرانی و خارجی

برترین کتاب‌های یادگیری سئو فارسی کدام‌اند؟

کتاب سئو برای همیشه، نوشته شده از آکادمی وبسیما، کتاب سئو محتوی نوشته حمید طهماسبی و کتاب سئو و الگوریتم‌های گوگل جزو بهترین کتاب یادگیری برای سئو در منابع فارسی به شمار می‌روند.

آیا کتاب یادگیری سئو به زبان فارسی رایگان است؟

بله. بیشتر کتاب‌های یادگیری سئو که به زبان فارسی نوشته شده‌اند یا ترجمه از انگلیسی هستند، به‌صورت فایل PDF و رایگان می‌توانید دانلود کنید.

برترین کتاب‌های سئو برای یادگیری منابع انگلیسی کدام‌ها هستند؟

کتاب هنر سئو (The Art of Seo)، کتاب Keyword Accelerator Playbook و کتاب کار سئو (Seo Workebook) جزو کتاب‌های برتر سئو در سال ۲۰۲۲ در منابع انگلیسی محسوب می‌شوند.

آیا خواندن کتاب برای یادگیری سئو تاثیر دارد؟

بله. شما علاوه بر شرکت در دوره‌های معتبر سئو با خواندن کتاب می‌توانید اطلاعات خود را بروزرسانی کنید و تجارب دیگران را مورد استفاده قرار دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

417 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست