آموزش استفاده از کلمات کلیدی در محتوا | کلمات کلیدی lsi

یکی از تکنیک‌های جدید و مهم سئو، استفاده از کلمات کلیدی lsi است. lsi مخفف عبارت Latent Semantic Index است که چند سالی می‌شود نقش مهم و پررنگی را در ارائه سئو قوی و ایده‌آل ایفا می‌کند.

آموزش-استفاده-از-کلمات-کلیدی-در-محتوا

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

وقتی صحبت از کسب‌وکار، سایت و کار کردن بر بستر اینترنت می‌شود، ناخودآگاه چراغ واژه سئو در ذهن همه ما روشن می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، سئو تکنیک‌ها و شرایط خاص خود را دارد که مهم‌ترین آن، استفاده از کلمه کلیدی در تعداد درست و مناسب است.
اما در کنار کلمه کلیدی، یک‌سری تکنیک دیگر هم وجود دارد که رعایت آن‌ها، منجر به کسب رتبه بالا از گوگل برای سایت و کسب‌وکار شما می‌شود. حتما می‌پرسید به جز استفاده درست از کلمه کلیدی، یک تکنیک و نکته مهم دیگر چیست؟ ما به شما می‌گوییم.
یکی از تکنیک‌های جدید و مهم سئو، استفاده از کلمات کلیدی lsi است. lsi مخفف عبارت Latent Semantic Index است که چند سالی می‌شود نقش مهم و پررنگی را در ارائه سئو قوی و ایده‌آل ایفا می‌کند.
احتمالا علامت سوال بزرگی در خصوص کلمات کلیدی lsi در ذهنتان ایجاد شده است؛ نگران نباشید! ما در این مطلب به صورت واضح و شفاف درباره این تکنیک توضیح می‌دهیم و به شما می گوییم چطور گوگل را مجاب کنید رتبه خوبی به مطلب سئو شده شما، دهد.

جایگزین شدن مفهوم کلیدی به جای کلمه کلیدی             

در گذشته‌های نه چندان دور، تمام تمرکز گوگل، روی کلمه کلیدی و تکرار آن بود؛ یعنی گوگل کلمه یا عبارتی را که با هدف تکرار در متن شما آورده شده بود، تشخیص می‌داد و بر همان اساس، رتبه سایت شما را تعیین می‌کرد.
حالا چند سالی می‌شود که تمرکز گوگل روی چگالی کلمه کلیدی کم‌تر شده و جای خود را به اهمیت مفهوم کلیدی داده است. بنابراین ما در بخش بعد با یک مثال، تعریف کامل مفهوم کلیدی را در اختیار شما قرار می‌دهیم و شما را از زیروبم این موضوع، مطلع خواهیم کرد.

جایگزین-شدن-مفهوم-کلیدی-به-جای-کلمه-کلیدی             

مفهوم کلیدی چیست؟

ما در این بخش با یک مثال برای شما مفهوم کلیدی را توضیح می‌دهیم و مزایای این تکنیک از سئو را برای شما شرح خواهیم داد؛ سپس در بخش بعد به سراغ تحقیق در خصوص کلمات کلیدیlsi  خواهیم رفت.
تصور کنید شما می‌خواهید مطلب پیرامون «راهنمای خرید جهیزیه» بنویسید؛ به جای آنکه ده‌ها بار عبارت «راهنمای خرید جهیزیه» را بنویسید، می‌توانید از عبارات جایگزین و مترادف استفاده کنید؛ مثل نکات مهم در خرید جهیزیه، لوازم ضروری برای خرید جهیزیه، بودجه مورد نیاز برای خرید جهیزیه عروس و…
حالا وقت آن است که به بگوییم کدام کلمات و عبارات می‌توانند در نقش مفهوم کلیدی داخل متن، ظاهر شوند.

 • به جای آن‌که کلمه کلیدی را به کرات تکرار کنیم، از توصیف آن استفاده کنیم.
 • به جای آن که کلمه کلیدی را پی در پی در متن استفاده و چگالی آن را زیاد کنیم، از مترادف آن در متن، بهره ببریم.
 • به جای آن‌که کلمه کلیدی را در خط به خط مطلب بیاوریم، از عبارات و کلمات مرتبط و هماهنگ با آن، استفاده کنیم.
 • گاهی هم می‌توانید فرم انگلیسی کلمه کلیدی را در جایگاه مفهوم کلیدی قرار دهید.

حالا که با مفهوم کلیدی آشنا شدید و می‌دانید این مفهوم چه کمکی به بهبود رتبه سئو می‌کند، وقت آن است که با کلمات کلیدی lsi هم آشنا شوید؛ در این صورت اطلاعات خود را در زمینه سئو افزایش می‌دهید و از تکنیک‌های به‌روز و جدید، مطلع خواهید بود.

کلمات کلیدی lsi چیست و چه ویژگی‌هایی به متن می‌دهد؟

کلمات کلیدی lsi یا کلمات کلیدی فرعی، کلماتی هستند که به کلمه کلیدی اصلی ما، نزدیک و مرتبط باشد؛ خواه مترادف کلمه کلیدی اصلی باشد، خواه نباشد. به طور مثال اگر صحبت درباره مدرسه است، زنگ تفریح، کوله‌پشتی، لوازم تحریر، درس، کتاب و… جزو موضوعات مرتبط و فرعی محسوب می‌شود.
حالا این کلمات کلیدی فرعی یا lsi ها، چه ویژگی‌هایی به متن می‌بخشند؟

 • این کلمات، محتوای شما را جذاب‌تر می‌کنند و مانع از تکرار کلمات تکراری متن می‌شوند
 • رتبه سئو را ارتقا می‌دهد
 • متن شما را برای خواننده، روان‌تر می‌سازد

احتمالاً حالا که با تعریف کلمات کلیدی فرعی آشنا شدید، می‌خواهید بدانید چطور می‌توان این کلمات را پیدا کرد؛ با ما به بخش بعدی این مطلب بیایید! برای شما توضیح خواهیم داد.

نحوه تحقیق کلمات کلیدی lsi

مهم‌ترین بخش کلمات کلیدی lsi ، نحوه تحقیق درباره و پیدا کردن آن است. به طور کلی ۲ راه برای تحقیق درباره این کلمات وجود دارد.
برای این کار هم می‌توانید از روش ساده و آسان، یعنی جست‌وجو در گوگل بهره‌برداری کنید و هم می‌توانید از ابزارهایی که مختص تحقیق درباره کلمات کلیدی است، استفاده کنید. ما هر دو روش را برایتان توضیح داده‌ایم.
یک سرچ ساده در گوگل
اولین روش برای تحقیق و پیدا کردن این کلمات، استفاده از نتایج سرچ گوگل است. حتما برای شما هم پیش آمده است که کلمه‌ای را در باکس سرچ گوگل تایپ کنید و همزمان با سرچ شما، یک‌سری کلمات دیگر هم توسط گوگل به نمایش دربیاید؛ شما می‌توانید این کلمات را بررسی کنید و درصورتی که به کارتان می‌آید، از آن‌ها بهره بگیرید.
استفاده از ابزارهای مربوطه

برخی از ابزارهای آنلاین، مثل کیوورد پلنر، می‌تواند در جست‌وجوی کلمات کلیدی به کار شما بیاید. چگونه؟ ما به شما می‌گوییم.
برای این کار کافیست کلمه مورد نظر خود را در این نرم‌افزار وارد کنید؛ سپس کلمات کلیدی lsi مرتبط با آن کلمه را مشاهده کنید.
به جز keyword planer، چند مورد دیگر از این نرم‌افزارها عبارتند از: rank tracker، keyword tool، google search console و…

کلمات کلیدی lsi چگونه به درک هدف گوگل از جست و جوی کاربر کمک می‌کند؟

کامپیوترها به دلیل این‌که یک ماشین هستند، هیچ‌گاه درک درستی از مفاهیم انسانی را نخواهند داشت؛ مگر این‌که تمام جزئیات برای آن­ها تعریف شود.
یکی از این مفاهیم، ارتباط بین کلماتی است که ما در زبان خود استفاده می­کنیم؛ به طور مثال انسان می‌داند که کلمه درشت و بزرگ می­توانند به جای یک‌دیگر استفاده شوند، ولی یک کامپیوتر از درک این مورد ناتوان است؛ اگر بخواهیم تمامی موارد و موضوعات را به طور دقیق برای کامپیوترها تعریف کنیم، به ناچار باید، وقت و هزینه زیادی را صرف آن کنیم.
lsi ها با استفاده از حل فرمول­های گسترده و پیچیده ریاضی، روابط بین کلمات را پیدا می­کنند؛ بنابراین کامپیوتر با اجرا شدن lsi روابط بین کلمات را از نظر مترادف بودن، مرتبط بودن و تعلق داشتن به یک مجموعه بررسی می­کند. در مرحله بعد با تعریف lsi، مشکل جست­وجو حل می­شود و گوگل نیز از کلمات کلیدی lsi، برای جست‌وجوی بهتر مطالب استفاده می­کند.

کلمات-کلیدی-lsi-چگونه-به-درک-هدف-گوگل-از-جست-و-جوی-کاربر-کمک-می‌کند؟

سه نکته مهم درباره کلمات کلیدی lsi

نکات مهم درباره این دسته از کلمات، به شرح زیر هستند؛ این نکات را با دقت بخوانید و به خاطر بسپارید. مطمئناً در آینده به کارتان خواهد آمد.

 • حتماً این کلمات را در کل محتوای خود پخش کنید؛ یعنی در هدینگ‌ها، در متن پاراگراف‌ها، در جمع‌بندی و… این کلمات را به کار ببرید و تنها یک نقطه از متن آن‌ها را نگنجانید؛
 • حتماً حواستان باشد که این کلمات را بیش از حد به کار نبرید؛ همان‌طور که این کلمات با استفاده درست در متن، باعث بهبود رتبه سئو خواهند شد، با کاربرد بیش از حد هم، موجب آسیب متن شما می‌شود؛
 • لازم است بدانید که کلمات کلیدی lsi هرگز نمی‌تواند جایگزین تمام و کمال کلمه کلیدی اصلی باشد و کلمه کلیدی به طور کامل حذف شود؛ بلکه کلمات کلیدی فرعی در کنار کلمه کلیدی اصلی، به کار خواهد آمد؛

بعد از یادگیری این سه نکته، سعی کنید با تمرکز و حواس جمع، از کلمات کلیدیlsi  استفاده کنید و از هیچ کدام از این نکات غافل نشوید.

در نهایت، از مفهوم کلیدی، lsi ها و تکنیک‌های سئو در متن، غافل نشوید!

حالا که با کلمات کلیدی lsi آشنا شدید و می‌دانید که چگونه باید آن‌ها را پیدا کنید، وقت آن است که در وب‌سایت خود تغییر و تحول ایجاد کنید تا رتبه سئو را بهبود بخشید؛ می‌پرسید چگونه؟ کافیست برای مطالب پیش‌رو، علاوه بر کلمه کلیدی اصلی، مفهوم کلیدی و کلمات کلیدی فرعی هم تعریف کنید و طبق تکنیک‌های جدید سئو، اهداف خود را پیش ببرید.
شما چقدر به سئو و تکنیک‌های آن اهمیت می‌دهید؟ سعی در یادگیری سئو در راستای موفقیت خود و پیش‌برد اهدافتان دارید؟

سوالات متداول در مورد کلمات کلیدی lsi 

کلمات کلیدی lsi چیست و چه ویژگی‌هایی به متن می‌دهد؟

کلمات کلیدی lsi یا کلمات کلیدی فرعی، کلماتی هستند که به کلمه کلیدی اصلی ما، نزدیک و مرتبط باشد؛ خواه مترادف کلمه کلیدی اصلی باشد، خواه نباشد. به طور مثال اگر صحبت درباره مدرسه است، زنگ تفریح، کوله‌پشتی، لوازم تحریر، درس، کتاب و… جزو موضوعات مرتبط و فرعی محسوب می‌شود.

نحوه تحقیق کلمات کلیدی lsi چگونه است؟

 • سرچ در گوگل و تحلیل رقبا
 • استفاده از ابزارهایی مانند keyword planer، rank tracker، keyword tool، google search console و…

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

25 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست