پروپوزال سئو چیست | آموزش نوشتن پروپوزال SEO | نمونه پروپوزال سئو

یک پروپوزال سئو اصولی شامل موارد متعددی است که باید تک تک آن‌ها را لحاظ کنید تا بتوانید مشتری را به بهترین شکل به همکاری با خود قانع کنید. سعی کنید در پروپوزال خود به نقص‌های عملکرد فعلی سایت مشتری دقت کرده و برای حل و‌ پیشرفت آن‌ها راه حل‌های عملی ارائه دهید. دقت داشته باشید که تعیین زمان در پروپوزال برای بیشتر مشتریان، به ویژه سایت‌هایی که سریعا می‌خواهند به جواب برسند، حائز اهمیت است.

پروپوزال سئو چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

پروپوزال سئو چیست؟ چه مواردی باید در یک پروپوزال سئو رعایت شوند؟ ویژگی‌های یک پروپوزال خوب چه چیزهایی هستند؟ چطور یک پروپوزال موفق بنویسیم؟ دانستن این اطلاعات برای یک شرکت ارائه دهنده‌ی خدمات دیجیتال مارکتینگ و همچنین افرادی که قصد دارند از این خدمات استفاده کنند لازم است.

اگر قصد ایجاد یک پروپوزال موفق را دارید در ادامه این مطلب یک فهرست از مهمترین مواردی که باید در یک پروپوزال سئو گنجانده شوند را برای شما ارائه کرده‌ایم. این مطلب به شما کمک می‌کند مشتریان خود را تحت تأثیر قرار داده و مشتریان احتمالی را با خود همراه کنید.

در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض به بیان به موارد زیر خواهیم پرداخت:

 • تعریفی دقیق از اینکه پروپوزال سئو چیست
 • پروپوزال سئو باید چه ویژگی هایی داشته باشد
 • نمونه پروپوزال سئو
 • کلام آخر
 • سوالات متداول

تعریفی دقیق از اینکه پروپوزال سئو چیست

یک پروپوزال سئو در اصل زمینه فروش آژانس شماست. در واقع با هدف متقاعد کردن مشتری جدید به انتخاب آژانس شما برای همکاری به کار می‌رود. برای مشتریانی که در حال حاضر با آن‌ها همکاری دارید، باید فعالیت‌های سئویی لازم را انجام دهید، اما برای یک مشتری بالقوه بیشتر از هرچیز نیاز به اثبات توانایی و تخصص خود خواهید داشت.

مشتری احتمالی شما قطعا با چندین آژانس سئو تماس می‌گیرد و سعی می‌کند بهترین را انتخاب کند. یک پروپوژال واضح و عملی شانس شما برای متمایز شدن میان آژانس‌های دیگر را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

یک پروپوزال سئو به غیر از اینکه می‌تواند مشتریان جدیدی برایتان به ارمغان بیاورد، باعث همکاری آرام و درست نیز می‌شود. به این دلیل که بعد از ارائه پروپوزال به مشتریان، آن‌ها دقیقاً می‌دانند که از شما چه انتظاری دارند، و دقیقا چه زمانی و چگونه قرار است این انتظارات را برآورده کنید.

با وجود اهمیت بالای یک پروپوزال، نیازی نیست ساعت‌ها برای ایجاد آن وقت گذاشت. قالب‌های پیشنهادی رایگانی در دسترس شما وجود دارند، به غیر از آن‌ها شما می‌توانید قالب شخصی خود را برای پروپوزال‌های متفاوت ایجاد و برای مشتری‌های مختلف با توجه به شرایط مشتری و پروژه آن را پر کنید. در واقع شما یک قالب آماده دارید و آن را برای مشتری سفارشی‌سازی می‌کنید، به شکلی که واقعا با اهداف تجاری آن‌ها همسو باشد. در ادامه این مطلب به تمام چیزهایی که باید در یک پروپوزال سئو گنجانده شوند اشاره می‌کنیم تا بتوانید از این طریق مشتریان بیشتری به دست آورید.

تعریفی دقیق از پروپوزال سئو

پروپوزال سئو باید چه ویژگی هایی داشته باشد

در ادامه به صورت خلاصه تفکیک کرده‌ایم که چه اطلاعاتی باید در پروپوزال سئوی شما وجود داشته باشد و این پروپوزال باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم از این‌ اطلاعات به عنوان پایه پروپوزالتان استفاده کنید و هنگام سفارشی‌سازی پروژه‌ی با توجه به شرایط به مشتری احتمالی، بخش‌ها و‌ ویژگی‌های بیشتری اضافه کرده و یا بعضی از آن‌ها را حذف کنید.

پروپوزال سئو باید چه ویژگی هایی داشته باشد

یک پروپوزال سئو باید شامل مقدمه و خلاصه، بینش سئوی خاص شما، راه حل‌های قابل انجام و قابل تحویل، اهداف، جدول زمانی پروژه و سرمایه مورد نیاز باشد. در ادامه این‌ موارد را توضیح داده‌ایم.

 1. مقدمه و خلاصه

ابتدای پروپوزال را با معرفی آژانس خود شروع کنید. به مشتری اجازه دهید بداند چه چیزی آژانس شما را برای نیازهای سئوی آن مناسب و متمایز می‌کند. به یاد داشته باشید که یک پروپوزال اساسا یک زمین فروش است. در واقع جاییست که می‌توانید خدمات خود را بفروشید و برای خود اعتبار ایجاد کنید. در یک مقدمه عالی باید:

 • نشان دهید چه چیزی آژانس شما را متمایز می‌کند. چه خدماتی ارائه می‌دهید؟ چگونه انجامش می‌دهید؟ چرا مشتری باید شما را انتخاب کند؟
 • از آژانس خود تعریف کنید.

به مشتری خود نشان دهید که آنچه را که برای رسیدن به نتیجه لازم است دارید. به این منظور می‌توانید مشتریان قبلی خود را ذکر کنید یا اگر برنده جوایز یا گواهینامه‌ای شده‌اید، آن‌ها را یادآوری کنید و به آن‌ها نشان دهید.

 • تیم را معرفی کنید.

به مشتری اجازه دهید بداند با چه کسی کار خواهد کرد و چه چیزی آن‌ها را به یک تیم مدیریتی واجد شرایط تبدیل می‌کند.

همانطور که دیدید مقدمه شامل چند اسلاید ساده است. در حالی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروپوزال شما به حساب می‌آید.

 1. بینش سئوی خاص خود را مطرح کنید

این بخش درواقع قسمت شخصی‌سازی شده‌ی پروپوزال شماست که به احتمال زیاد لازم است بیشترین زمان را برای آن سپری کنید. در این قسمت باید بتوانید بینش خاصی را که در مورد عملکرد فعلی سئوی مشتری جمع آوری کرده‌اید به آن‌ها نشان دهید. این باعث ایجاد اعتماد اولیه و اعتبار زیادی نزد مشتری می‌شود، چرا که می‌بینند آژانس شما برای ارائه یک برنامه سئو مناسب برای مخاطب خود وقت گذاشته است. این بخش شامل:

 • درک مشکلات و اهداف تجاری آن‌ها؛
 • نتایج تحقیق در مورد وب سایت آن‌ها؛
 • پیشنهادات شخصی‌سازی شده با توجه به شرایط آن‌ها؛

جمع آوری این موارد و گنجاندن آن‌ها در پروپوزال زمان زیادی نمی‌برد، اما تاثیر بسیار زیادی دارد. دو موردی که باید حتما در تحقیقات خود لحاظ کنید عبارتند از:

 • رتبه بندی کلمات کلیدی فعلی مشتری برای نشان دادن جاهایی که لازم است اصلاحاتی انجام شود.
 • گزارش کلی از نتایج وب‌سایت مشتری تا اینجا برای برجسته کردن مسائل مهمی که می‌توانید باعث پیشرفت آن‌ها شوید.

بینش سئوی خاص خود را مطرح کنید

شما به سادگی می‌توانید با وارد کردن چند کلمه کلیدی هدف در یک ابزار مخصوص، به سرعت یک تحقیق کوچک در مورد نتیجه آن‌ها انجام دهید؛ سپس نشان دهید که سایت در حال حاضر در چه رتبه‌ای قرار دارد. حتما این داده‌ها را در پروپوزال سئوی خود قرار داده و در مورد کلمات کلیدی که قصد دارید هدف قرار دهید، صحبت کنید.

همچنین باید سئو تکنیکال یا فنی آن‌ها را بررسی کنید تا فرصت‌هایی را که برای بهبود در سایت وجود دارند کشف و ارائه کنید. آیا وب‌سایت آن‌ها خیلی کند بارگذاری می‌شود؟ یا محتوای تکراری در سایت وجود دارد و‌ یا ..؟

 1. راه حل‌های قابل انجام و قابل تحویل

در این بخش از پروپوزال خود، به این می‌پردازید که در واقع چه وظایف و کارهایی را به عنوان بخشی از این پروژه انجام خواهید داد. آیا لینک سازی انجام می‌دهید؟ چند لینک در ماه برای تقویت ایندکس در موتورهای جستجوی اصلی می‌سازید؟ آیا برنامه شما شامل یک استراتژی محتوا برای وب سایت مشتری خواهد بود؟ آیا بازاریابی رسانه‌های اجتماعی آن‌ها را مدیریت خواهید کرد؟ تمام خدمات قابل انجام را مشخص کنید تا مشتری شما بداند که به صورت ماهانه از شما چه انتظاری باید داشته باشد. این‌ها باید مشخص و قابل بررسی باشند.

راه حل های سئو قابل انجام و قابل تحویل برای سئو ارائه دهید

برای مثال، اگر تولید محتوای بیشتر یا کمتر را به آن‌ها توصیه می‌کنید، به آن‌ها اطلاع دهید که باید منتظر چند صفحه یا پست در ماه باشند و چه سودی از این اقدام به دست خواهند آورد. ربط دادن تلاش‌های خود به درآمد آن‌ها به صورت مستقیم یک راه عالی برای تمرکز بر سرمایه‌گذاری و بازگشت سرمایه است.

 1. اهداف

اهداف هوشمندی را که آژانس شما برای رسیدن به آن‌ها تلاش خواهد کرد را مشخص کنید. چند نمونه از اهدافی که بهتر است در استراتژی سئوی خود بگنجانید عبارتند از:

 • افزایش ترافیک ارگانیک ۴۰ درصد در سال.
 • ۳۰ ثبت نام ارگانیک در ماه.
 • ۳۰ بک لینک جدید در مدت ۳ ماه.

برای تعیین این نوع اهداف، باید یک ایده کلی درباره توانایی‌های خود بر اساس مشتریان قبلی که با آن‌ها کار کرده‌اید، به دست آورید. در این‌باره باید واقع‌بینانه و صادقانه عمل کنید. دسترسی به حساب Google Analytics یا سرچ کنسول گوگل تخمین تقریبی ترافیک فعلی آن‌ها در این‌باره برای شما مفید خواهد بود. در واقع این کار به شما معیاری برای تعیین اهداف می‌دهد.

 1. جدول زمانی پروژه

سئو زمان می‌برد، اما بسیاری از مردم این را نمی‌دانند. یک جدول زمانی در پروپوزال خود بگنجانید تا مشتری بداند چه زمانی باید انتظار دیدن نتایج را داشته باشد. هر یک از راه حل‌های پیشنهادی خود را به نقاط عطف خاص و قابل اندازه‌گیری تقسیم کنید. به این ترتیب، مشتری می‌تواند پیشرفت شما را زیر نظر بگیرد، حتی اگر مدتی طول بکشد تا ترافیک و سایر معیارها بهبود یابند. برخی از مشتریان انتظار دارند که کارهای زیادی از قبل انجام شود. تنظیم یک جدول زمانی واقع‌بینانه از گمراهی و سردرگمی در مسیر جلوگیری می‌کند و به شما کمک می‌کند مجبور به پایان دادن رابطه با مشتری نشوید.

جدول زمانی پروژه سئو ارائه دهید

 1. سرمایه گذاری

هنگامی که توانایی‌های خود در کمک به مشتری را مطرح کردید، وقت آن است که در مورد پول صحبت کنید. بخش سرمایه‌گذاری پیشنهادی شما شامل قیمت‌گذاری خدمات شما می‌شود. خدمات سئوی شما به رشد کسب و کار مشتری و ایجاد درآمد بیشتر برای آن‌ها کمک می‌کند. مهم است که قبل از درخواست پول از مشتری، این را یادآوری کنید.

هزینه‌هایی که شما دریافت می‌کنید باید به عنوان سرمایه گذاری در کسب و کار آن‌ها تلقی شوند. شما می‌توانید انتخاب کنید که چندین گزینه در قیمت گذاری به مشتری بدهید. این کار با ایجاد حس کنترل بر فرآیند خرید به مشتری، روند را برای او تسهیل می‌بخشد.

به این منظور بسته خدماتی خود را معرفی کنید. بسته‌ای که تمام خدماتی را که در پروپوزال خود در مورد آن‌ها صحبت کردید را پوشش می‌دهد. سپس دو گزینه دیگر به مشتری بدهید تا یکی از آن‌ها را انتخاب کند: یک بسته کاهش یافته، ارزانتر و یک بسته لوکس که شامل چند سرویس اضافی باشد.

نمونه پروپوزال سئو

مهم‌ترین نکته در نوشتن پروپوزال سئو قبل از هر چیز شخصی سازی آن است. حتما زمانی کافی صرف ساخت یک پروپوزال عالی کنید و روی تفاوت رویکردتان با سایر آژانس‌ها تمرکز داشته باشید. استفاده از یک نمونه پروپوزال سئو برای ساختار کلی پروپوزالتان اشکالی ندارد، اما محتوای هر بخش از پروپوزال باید برای هر مشتری شخصی سازی شود.

زمانی که یک پروپوزال کپی شده باشد کاملا واضح است. اگرچه این رویکرد ممکن است در زمان شما صرفه‌جویی کند اما مشتریان را تحت تأثیر قرار نخواهد داد. به یاد داشته باشید، مشتریان بالقوه شما احتمالاً به غیر از آژانس شما آژانس‌های دیگری را نیز در نظر می‌گیرند، و خاص بودن پروپوزال شما راهی قدرتمند برای متمایز شدن از رقبا خواهدبود.

ظاهر پروپوزال مهم است، بنابراین به قالب‌بندی خود دقت کنید. اگر پروپوزال شما ارزان به نظر برسد، مشتریان تصور منفی از آژانس شما خواهند داشت صرف نظر از اینکه خود پروپوزال چقدر خوب نوشته شده است. به دنبال layout منظم و ظریف باشید و فضای سفید زیادی را در هر صفحه بگنجانید. در نهایت، مشتری شما احتمالاً یک متخصص سئو نیست، بنابراین نوشتن خود را تا حد امکان واضح و ساده کنید. از لحن حرفه‌ای اما ساده استفاده کرده و تا جایی که می‌توانید از اصطلاحات فنی استفاده نکنید.

نمونه پروپوزال سئو

کلام آخر

به طور کلی شما برای گرفتن یک‌ پروژه باید بتوانید به مشتری ثابت کنید که صلاحیت و‌ توانایی به موفقیت رساندن آن پروژه را دارید. مشتری شما بعد از تحقیق و مراجعه به آژانس‌های سئویی بسیار باید تمایزی قابل تشخیص میان شما و‌ دیگر شرکت‌ها ببیند. ساختن یک پروپوزال سئوی موفق بهترین راه برای رساندن این پیغام به مشتری است.

سوالات متداول درباره پروپوزال سئو

پروپوزال سئو چیست؟

به طور کلی پروپوزال سئو یک معرفینامه است که شما به مشتری خود ارائه می‌دهید و طی آن خود و آژانس دیجیتال مارکتینگ خود را به او‌ معرفی کرده، پیشنهادات و راهکارهای خود را برای کمک‌ به پیشرفت او‌ ارائه می‌کنید.

پروپوزال سئو باید شامل چه مواردی باشد؟

یک پروپوزال سئو باید شامل مقدمه و خلاصه، بینش سئوی خاص، راه حل‌های قابل انجام و قابل تحویل، اهداف، جدول زمانی پروژه و سرمایه پیشنهادی باشد.

نوشتن یک پروپوزال سئو چه سودی به همراه دارد؟

توانایی نوشتن یک پروپوزال سئوی عالی ارزش زمان و تلاشی که صرف می‌کنید را دارد. زیرا وقتی که پروپوزال شما شخصی، دقیق و فکر شده باشد مشتریان بسیاری را جذب خواهید کرد.

چگونه یک پروپوزال تاثیرگذار بنویسیم؟

اگر می‌خواهید کیفیت پروپوزال سئو خود را بهبود ببخشید، توصیه می‌کنیم روی پرداختن به مشکلات سایت مشتری خود تمرکز کنید، طوری که پروپوزال به وضوح نحوه کمک شما به پیشرفت آنان را بیان کند. اینگونه اعتماد زیادی ایجاد خواهید کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

474 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست