اسکیما Review چیست؟ بیان چند نکته طلایی درباره اسکیما Rating

این یک نوع متا دیتا است که به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا داده‌های صفحه وب را در قالبی کاملاً ساختار یافته درک کنند و بتوانند داده‌های نتیجه مرتبط را براساس کلمات کلیدی جستجو شده به کاربران نهایی نشان دهند. درحقیقت کد روی صفحه همان چیزی است که پشت ستاره‌های Review قرار داده شده‌است که در نتایج ریچ اسنیپت نشان داده می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با اسکیما Rating یا همان اسکیما review با آکادمی پور فیض در همین صفحه همراه باشید.

اسکیما review

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

هر چیزی که بتواند توجه گوگل را به خود جلب کند در دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است و مقدس به‌شمار می‌رود. متخصص سئو حرفه ای تلاش خود را می‌کند تا برای برجسته شدن در نتایج جستجوی کاربران به‌صورت ارگانیک نمایش داده شوند. استفاده از اسکیما Review روشی است که علاوه‌بر بکار بردن کلمات کلیدی تاکتیکی، برچسب‌های هوشمندانه، جزو روش‌های استاندارد برای افزایش بازدید یک آدرس در وب است، که البته به آن اسکیما Rating هم گفته می‌شود.

نکته جالب‌توجهی که درباره اسکیما Rating وجود دارد این است که علاوه‌بر افزایش بازدید به افزایش فروش نیز کمک خواهد کرد. با این‌حال یکی از روش‌های نسبتاً کمتر شناخته‌شده، اما فوق‌العاده مؤثر برای جلب توجه، از طریق نشانه‌گذاری توسط HTMI یک سایت است. با استفاده از استراکچردیتای نشانه‌گذاری بررسی وب‌سایت‌ها می‌توانند در بخش نظرات مشتریان جدیدی نیز در صفحه نتایج گوگل نمایش داده شوند.

برای مثال اگر یک فروشگاه آنلاین در بخش بررسی مشتری پنج‌ستاره دریافت کرده باشد، زمانی‌که در صفحه نتایج گوگل ظاهر می‌شود آن پنج‌ستاره بین URL وب‌سایت و توضیحات آن ظاهر خواهد شد.

حالا که کمی با استراکچردیتا Review آشنا شدید در ادامه قصد داریم بیشتر درباره نشانه‌گذاری Rating توضیح دهیم.

برای آشنایی با انواع اسکیما و کاربرد آن‌ها کلیک کنید

موضوعاتی که قرار است در این بخش از مجموعه مقالات آموزشی آکادمی پورفیض به بیان آن‌ها بپردازیم شامل موارد زیر هستند:

 • اسکیما Review چیست
 • Review اسنیپت چیست؟
 • اعمال اسکیما Review با AggregateRatings
 • نحوه افزودن نشانه‌گذاری Review در گوگل
 • نکاتی درباره استفاده مؤثر از اسکیما Review
 • نحوه استفاده مؤثر از اسکیما Review
 • دستورالعمل‌های مهم برای اجرای استراکچر دیتا Review
 • نمونه‌ای از Schema Review
 • سخن پایانی

اسکیما Review چیست

اسکیما ریویو یک نوع متا دیتا است که به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا داده‌های صفحه وب را در قالبی کاملاً ساختار یافته درک کنند و بتوانند داده‌های نتیجه مرتبط را براساس کلمات کلیدی جستجو شده به کاربران نهایی نشان دهند. درحقیقت کد روی صفحه همان چیزی است که پشت ستاره‌های اسکیما Review قرار داده شده‌است که در نتایج ریچ اسنیپت نشان داده می‌شوند.

نشانه‌گذاری داده‌های ساختار یافته به یک وب‌سایت کمک می‌کند تا بسیار سودمند باشد و دید بهتری در صفحه نتایج موتورهای جستجوی گوگل به وجود به دست آورد. هرچند که بررسی‌های ستاره‌دار یا اسکیما Rating سودمند است، اما اجرای صحیح آن نیازمند دقت و دانش تخصصی می‌باشد.

Review اسنیپت چیست؟

یک ریچ اسنیپت نقد گزیده‌ای کوتاه از بررسی یک مصرف‌کننده است. سایت‌های بررسی معمولاً میانگین نمرات ترکیبی بازبینی را نشان می‌دهند، وقتی گوگل نظرات معتبر یا نشانه‌گذاری رتبه‌بندی‌ها را پیدا می‌کند ممکن است آن را به شکل یک نتیجه غنی و پربار که شامل ستاره و سایر اطلاعات خلاصه از نظرات است را در رتبه‌بندی نشان دهد.

علاوه‌ بر متن بازبینی که شامل یک ارزیابی است در مقیاس عددی معمولاً بین ۱ تا ۵ یا ۱ تا ۱۰ توصیف می‌شود. زمانی برای کسب‌وکارتان مزیت خوبی دارد که گزیده‌های نقد در نتایج ارگانیک یا نمودارهای گراف دانش گوگل نمایش داده شود.

معمولاً در دنیای سئو ممکن است مدیران بخواهند آن نتایج غنی را سریع‌تر و راحت‌تر در اختیار کاربران قرار دهند و آن‌ها را شناسایی کنند. (برای آشنایی دقیق‌تر با سئو می‌توانید به صفحه سئو چیست در آکادمی پور فیض مراجعه کنید)

در نتایج جستجوهای بصری نشان داده‌شده که مصرف‌کنندگان معمولاً به بررسی‌های معتبر علاقه دارند، اگر کاربر تعداد زیادی ستاره طلایی را ببیند که حاکی از رضایت سایر کاربران است و می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد آن محصول یا خدمات خاص نیز دریافت کند، استقبال خواهد کرد.

تحقیقات متعدد نشان داده که گوگل سرمایه‌گذاری زیادی در یادگیری ماشینی، عمیق و الگوریتم هوش مصنوعی گوگل می‌کند که همگی بر پیاده‌سازی مناسب استراکچر دیتای اسکیما متکی هستند، اگر از آن‌ها در صفحات وب خود استفاده می‌کنید رعایت این نکات می‌تواند به شما در جلوگیری از جریمه شدن توسط گوگل کمک کند. مثلاً:

یک هدف مناسب برای به‌دست آوردن Review و ستاره‌های طلایی ریچ اسنیپت تعیین کنید. به‌جای آنکه هدفتان جلوگیری از اعمال مجازات برای هرز نامه‌های داده‌های ساختاریافته باشد، هدف خود را جهت به‌دست آوردن آن نتایج غنی از بررسی‌های قابل‌مشاهده خود قرار دهید.

وقتی‌که نمایه وب‌سایت شما دارای نظرات دقیق و حقیقی باشد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین تولید محتوای باکیفیت و منحصربه‌فرد را در اولویت خود قرار دهید. بااین‌حال برای جلوگیری از جریمه‌های الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن، باید به موارد دیگری نیز توجه کنید.

پیاده‌سازی نشانه‌گذاری داده‌های ساختار یافته خود را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که به‌صورت هرز نامه نمایش داده نمی‌شوند. بسیاری با تجزیه تحلیل طرح محصول خود که کلیدی برای فروش آنلاین به شمار می‌رود، شروع می‌کنند. اما ما متوجه شده‌ایم که اغلب جریمه‌ها به‌خاطر علامت‌گذاری نادرست اسکیما Review است.

نکته مهم بعدی این است که استفاده و کاربرد این اسکیما همچنان در حال تغییر است. اجرای موفقیت‌آمیز و حفظ نشانه‌گذاری داده‌های ساختار یافته نظرات، نیاز به همگام شدن با ویژگی‌های همیشه درحال تغییر گوگل دارد.

استفاده از بررسی انبوه می‌تواند در صورت عدم اجرای صحیح، مشکلاتی را ایجاد کند. بنابراین با درک روشنی از انواع مختلف نشانه‌گذاری شروع کنید. برای زمان لازم جهت آزمایش و نظارت بر کد واژگان معنایی خود برنامه‌ریزی کنید تا نتایج غنی ریچ اسنیپت را در جستجوی گوگل بدست آورید و آن را نگه دارید.

اعمال اسکیما Review با AggregateRatings

معمولاً کسب‌وکارهای محلی ابتدا روی بررسی‌ها و رتبه‌بندی متمرکز می‌شوند قبل‌از اجرای نشانه‌گذاری روی AggregateRatings، اصطلاحات زیر را بهتر است درک کنید.

نوع اسکیما نظرات، بررسی یک مورد

اسکیما AggregateRatings؛ در این‌مورد عموماً رتبه‌بندی بر اساس بررسی‌های متعدد اعمال می‌شود در این نوع معمولاً نظرات کاربران نتیجه بهتری از طرح منتقدان حرفه‌ای به‌دست می‌آورند.

اسکیما Rating؛ اگر این نوع اسکیما را روی صفحه نظرات خود اعمال کرده‌اید باید خبر خوبی به شما بدهیم. توجه داشته باشید که خود نظرات می‌توانند رتبه‌بندی شوند. رتبه‌بندی بازبینی در مورد امتیازی که فرد خریدار یا بازدیدکننده ارائه می‌دهد، اعمال می‌شود.

نحوه افزودن اسکیما Review در گوگل

معمولاً برای افزودن نشانه‌گذاری نظرات و ویژگی‌های مورد نیاز برای بررسی به سایت Schema.org می‌روند. به یاد داشته باشید که گاهی گوگل از نظرات برای همه انواع محتوا پشتیبانی نمی‌کند. مواردی که گوگل در آن‌ها اسکیما نظرات را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد، شامل موارد زیر هستند:

 • اسکیما کتاب
 • اسکیما دوره
 • اسکیما رویداد
 • اسکیما تجارت‌های محلی
 • اسکیما فیلم‌های سینمایی
 • اسکیما تولید محصول
 • اسکیما آشپزی
 • اسکیما برنامه‌های نرم‌افزاری

نحوه استفاده مؤثر از اسکیما Review یا اسکیما Rating

حالا که با انواع محتواهایی که از اسکیما نظرات پشتیبانی می‌کنند آشنا شدید، برای آنکه به نتیجه‌ی مطلوب‌تری برسید بهتر است از این نوع استراکچردیتا به‌صورت بهینه و مؤثر استفاده کنید. راهنمای گام‌به‌گام زیر را دنبال کنید:

مرحله ۱- محتوا را برای مطابقت با دستورالعمل‌های ذکرشده توسط گوگل ویرایش کنید

محتوایی ایجاد کنید که به‌عنوان یک نتیجه غنی شرایط لازم را داشته باشد برای تحقق آن دستورالعمل‌های خاصی مثل موارد زیر را باید دنبال کنید:

به‌صورت کلی محتوای ضعیف و ناخوشایند را نشانه‌گذاری نکنید (برای آن‌ها اسکیما قرار ندهید). این شامل بررسی‌هایی است که خشونت و تنفر را ترویج می‌کنند. از نظر فنی محتوا را از صفحه وب علامت‌گذاری شده برای افراد در دسترس قرار دهید. هدف این است که برای کاربران آشکار شود که صفحه وب حاوی محتوای نقد و نظرات است.

برخی دستورالعمل‌های مخصوص سئوکاران، برای جلوگیری از فریب دادن افراد محتواهای گمراه‌کننده را علامت‌گذاری نکنید. بهتر است که استفاده از تکنیک‌های Cloaking در سئو یا تغییر مسیرهای پنهانی را فراموش کنید.

url صفحه وبی را که قرار است برای طرح نظرات گوگل استفاده شود را کپی کنید، سپس آن را در قسمت ریچ result تست قرار دهید. در این‌جا می‌توانید با کلیک روی تست آدرس مشخص‌شده متوجه شوید که آیا آن صفحه از نتایج غنی پشتیبانی می‌کند یا خیر.

نتایج تست Rich Result را تجزیه‌وتحلیل کنید، اگر صفحه‌ای از نتایج غنی پشتیبانی نکرد، محتوا را برای مطابقت با دستورالعمل‌ها تغییر دهید. اگر صفحه‌ای مطابق با نتایج غنی واجد شرایط باشد، می‌توانید به مرحله بعد بروید.

مرحله ۲- به گوگل اطلاع دهید

شما به‌عنوان کارشناس سئو باید از گوگل بخواهید صفحه شما را دوباره بخزد. پس‌از اعمال تغییرات به گوگل اجازه دهید تغییرات سایت شما را نیز درک کند. در زیر روش‌های درخواست مرور شدن دوباره سایت توسط گوگل فهرست شده‌است که می‌توانید کارها را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید:

ارسال سایت مپ- از یک فایل XML برای تولید و آپلود نقشه سایت استفاده کنید.

از ابزار URL inspection سرچ کنسول استفاده کنید – در این ابزار می‌توانید دامنه یا آدرس صفحه موردنظر را وارد کنید. این مشخص می‌کند که گوگل چگونه یک صفحه را می‌بیند. ابزار url inseption چیست

ویرایش فایل robot.txt – بررسی کنید که آیا صفحه‌ای از سایت شما که قصد دارید در آن نشانه‌گذاری نظرات را اعمال کنید در دسترس گوگل است یا خیر اگر نه، آن را رفع انسداد کنید.

نکاتی درباره استفاده مؤثر از اسکیما Review

اگر بلافاصله پس‌از افزودن نشانه‌گذاری بررسی گوگل به وب‌سایت خود نتوانید نتایج را مشاهده کنید مشکلی وجود ندارد. درعوض منتظر بمانید تا فرآیندهای خزیدن مجدد و فهرست‌بندی گوگل به پایان برسد.

در این‌جا نکات بیشتری وجود دارد:

 • از ویجت‌های سایت‌های دیگر استفاده نکنید: ویجت‌های بررسی سایت دیگری شاید به سازماندهی نظرات کمک و سایت شما را جذاب‌تر کنند، اما برای این‌که سایت کسب‌وکار شما جستجو پسندتر باشد بهتر است آن‌ها را از صفحه خود حذف کنید. گوگل از این عمل شما ممکن است ناراحت شود و موتور جستجو با توجه به الگوریتم‌های گوگل، آن را به‌عنوان یک لینک هرز در نظر بگیرد.

دستورالعمل‌های مهم برای اجرای استراکچر دیتا Review

راه‌های زیادی برای استفاده مؤثر از طرح بازبینی وجود دارد راهی را دنبال کنید که تصور می‌کنید برای مثلاً سایت خدماتی شما بهترین است در این‌جا گزینه‌هایی را آورده‌ایم:

 • از یک بررسی ساده استفاده کنید- مشتریان حقیقی شما در تلفن‌همراه نظرات ساده را بیشتر می‌پسندند و ترجیح می‌دهند.
 • از یک نوع نشانه‌گذاری دیگر نیز استفاده کنید- بهتر است نظرات را با یک نوع طرحواره دیگر ترکیب کنید اگر به‌خوبی انجام شود، بررسی‌های متعدد باعث می‌شود که Review تأثیرگذارتری ایجاد کنید.
 • از رتبه‌بندی‌های کلی استفاده کنید- از این طریق نظرات منفی درباره کسب‌وکارتان را از بین خواهید برد. اگر نظرات مثبت بیشتری به نسبت نظرات منفی داشته باشید.

نمونه‌ای از Schema Review

<html>
<head>
<title>Legal Seafood</title>
<script type=”application/ld+json”>
{
“@context”: “https://schema.org/”,
“@type”: “Review”,
“itemReviewed”: {
“@type”: “Restaurant”,
“image”: “http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg”,
“name”: “Legal Seafood”,
“servesCuisine”: “Seafood”,
“priceRange”: “$$$”,
“telephone”: “1234567”,
“address” :{
“@type”: “PostalAddress”,
“streetAddress”: “123 William St”,
“addressLocality”: “New York”,
“addressRegion”: “NY”,
“postalCode”: “10038”,
“addressCountry”: “US”
}
},
“reviewRating”: {
“@type”: “Rating”,
“ratingValue”: “4”
},
“name”: “A good seafood place.”,
“author”: {
“@type”: “Person”,
“name”: “Bob Smith”
},
“publisher”: {
“@type”: “Organization”,
“name”: “Washington Times”
}
}
</script>
</head>
<body>
</body>
</html>

سخن پایانی درباره اسکیما Rating

آنچه در این مطلب متوجه شده‌ایم اسکیما Review (Rating) نوع دیگری از داده‌های ساختاریافته است که به مدیران سایت کمک می‌کند تا با استفاده از نشانه‌گذاری نظرات علاوه‌بر آنکه یک نتیجه غنی را در اختیار کاربران قرار دهند، می‌توانند مشتریان خود را افزایش دهند. با توجه به اعداد و ارقام و تجزیه‌وتحلیل صورت‌گرفته توسط وب مستران مختلف تقریباً ۹۰درصد از مصرف‌کنندگان نظرات را برای ارزیابی یک کسب‌وکار محلی مطالعه می‌کنند. آن‌ها همچنین از سایت بازدید می‌کنند، به‌دنبال حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر نیز می‌گردند.

این نشان می‌دهد که مردم آماده هستند برای محصول و خدماتی که می‌دانند دیگران تجربه خوبی از استفاده آن‌ها داشته‌اند، پول بپردازند. اگر آن‌ها نتوانند چیزی در مورد کیفیت خدمات شما بیابند به سراغ تجارت دیگری می‌روند؛ بنابراین برای این‌که کسب‌وکار خدماتی خود را بیشتر توسعه دهید اطلاعات بیشتری به اشتراک بگذارید. برای انجام این کار از طرح اسکیما Review گوگل کمک بگیرید و مشتریان خود را تشویق کنید تا نظرات خود را با شما به اشتراک بگذارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

624 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست