اسکیما با ریچ اسنیپت چه تفاوتی دارد؟

اسکیما marckup دقیقاً یعنی کدهایی که ما به‌عنوان وب مستر به صفحات سایت خود اضافه می‌کنیم و به گوگل و موتورهای جستجو راه را نشان می‌دهیم. ما با استفاده از این اسکیماها می‌خواهیم که گوگل به شیوه خاصی با ما رفتار کند و سایت ما را بهتر ببیند. در حالی که به زبان ساده و عامیانه باید بگوییم که ریچ اسنیپت درحقیقت رفتار گوگل با سایت شماست. آن‌ها دراصل نتیجه استفاده از نشانه‌گذاری اسکیما هستند. اگر یک الگوریتم احساس کند یا متوجه شود که یک موتور جستجوی خاص از داشتن یک باکس اطلاعاتی غنی سود می‌برد، گوگل نتایج موتور جستجو را با اطلاعات اضافی آن برجسته‌سازی می‌کند. در این صفحه به صورت کامل به تفاوت اسکیما و ریچ اسنیپت پرداخته ایم.

تفاوت اسکیما و ریچ اسنیپت

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

وب‌سایت شما می‌تواند با اجرای اسکیما و نشانه‌گذاری اسنیپت‌های غنی را در موتورهای جستجو کسب کند. در این موارد نرخ کلیک افزایش می‌یابد و شما در مکان‌های بیشتری در موتور جستجو قابل‌مشاهده خواهید بود. حالا انواع اسکیما و ریچ اسنیپت چگونه کار می‌کنند و تفاوت اصلی آن‌ها چیست؟ نشانه‌گذاری اسکیما نوعی کدگذاری در پشت صفحات سایت است که از جستجوی گوگل پشتیبانی می‌کند. ریچ اسنیپت یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های اولیه نشانه‌گذاری به شمار می‌رود. در این صفحه از آکادمی پورفیض با تفاوت اسکیما و ریچ اسنیپت آشنا خواهیم شد.

مطمئنا شما هم هنوز جواب واضحی برای سوال خود دریافت نکرده‌اید. در ادامه همراه ما شوید تا با بیان توضیحات بیشتر تفاوت اسکیما و ریچ اسنیپت را بیشتر درک کنیم. آنچه که در ادامه این مطلب است آکادمی پور فیض قرار است به بیان آن‌ها بپردازیم شامل موارد زیر هستند:

 • اسکیما چیست؟
 • ریچ اسنیپت چیست؟
 • داده‌های ساختاریافته چیست؟
 • دسته‌بندی و انواع اسکیما
 • تفاوت اصلی ریچ اسنیپت و اسکیما چیست؟
 • سخن پایانی

اسکیما چیست؟

اسکیما marckup دقیقاً یعنی کدهایی که ما به‌عنوان وب مستر به صفحات سایت خود اضافه می‌کنیم و به گوگل و موتورهای جستجو راه را نشان می‌دهیم. ما با استفاده از این اسکیماها می‌خواهیم که گوگل به شیوه خاصی با ما رفتار کند و سایت ما را بهتر ببیند. حال که متوجه شدیم اسکیما چیست به سراغ ریچ اسنیپت می رویم.

این نوع نشانه‌گذاری نوعی دیتا است که در کد وب‌سایت درج می‌شود. از آنجایی که این موارد از نوعی ساختار استفاده می‌کنند که به‌راحتی توسط پلتفرم‌هایی مانند گوگل شناسایی و پشتیبانی می‌شوند، بسیاری از افراد به استفاده از نشانه‌گذاری به‌عنوان ایجاد یک نوع استراکچر دیتا اشاره دارند. داده‌های نشانه‌گذاری شده را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد میکرودیتا و JSON-LD.

درحالی‌که اسکیماهای بسیاری وجود دارند که قدیمی شده و دیگر زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. شما می‌توانید به نشانه‌گذاری اسکیما همانند یک خودکار رنگی که در میان جزوه هزار صفحه‌ای خود برای برجسته کردن برخی از نقاط آن استفاده می‌شود، نگاه کنید.

گوگل آن صفحات وب‌سایت شما را می‌خزد و به این نشانگرها توجه دارد و مطمئن می‌شود که هنگام نشان دادن نتایج، این صفحات اطلاعات خاصی به کاربر ارائه می‌دهند.

برای مثال اسکیما NAP که شامل نام، آدرس و شماره تلفن شرکت که درواقع اسکیما کسب‌ و کار محلی است، به گوگل اجازه می‌دهد تا اطلاعات دقیقی به صورت فهرست از کسب‌وکار را به‌همراه ساعات کاری فروشگاه و اطلاعات دیگر دریافت کند. بدون نشانه‌گذاری اسکیما نمایش این اطلاعات بسیار دشوارتر و اینگونه دقیق نخواهد بود.

در میان اصطلاحات گسترده، استراکچر JSON-LD می‌تواند به‌راحتی تغییرات سراسر سایت را از طریق کد هدر یا عنوان اصلی پیاده‌سازی کند، درحالی‌که میکرو دیتاها یا همان ریز داده‌ها بیشتر برای اشاره به عناصر خاص در یک صفحه جداگانه استفاده می‌شوند.

با این حال پیاده‌سازی واقعی و نحوه استفاده از نشانه‌گذاری اسکیما بسیار دقیق‌تر و فنی‌تر از آن است. این توضیح ساده می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید از چه اسکیمایی برای اهداف خاص خود در صفحات متعدد استفاده کنید.

در واقع اسکیما markup فقط به گوگل نمی‌گوید که وب‌سایت شما درباره چه چیزی است، بلکه به او می‌گوید که هر صفحه چه معنایی دارد و به بهبود ظاهر سایت نیز کمک می‌کند.

ریچ اسنیپت چیست؟

به زبان ساده و عامیانه باید بگوییم که ریچ اسنیپت درحقیقت رفتار گوگل با سایت شماست. آن‌ها دراصل نتیجه استفاده از نشانه‌گذاری اسکیما هستند. اگر یک الگوریتم احساس کند یا متوجه شود که یک موتور جستجوی خاص از داشتن یک باکس اطلاعاتی غنی سود می‌برد، گوگل نتایج موتور جستجو را با اطلاعات اضافی آن برجسته‌سازی می‌کند. (برای آشنایی کامل با الگوریتم های گوگل کلیک کنید)

برای مثال، از یک یک نشانه‌گذاری اسکیما می‌توانید برای نمایش رتبه مثلاً حداکثر پنج‌ستاره محصول خاص یا خدماتی که ارائه می‌دهید را به کد وب‌سایت خود در یک صفحه اضافه کنید.

بنابراین هنگامی‌که یک کاربر آن نوع محصول یا خدمات مرتبط با کار شما را جستجو می‌کنند، پیشنهاد شما نیز در نتایج نمایش داده می‌شود. مشتریان واقعی می‌توانند به‌طور خودکار ببینند که سایر افراد درباره‌ی آن محصول یا پیشنهاد شما چه نظری دارند و چه تعدادی از شما تاکنون آن محصول را خریداری کرده‌اند.

نمونه‌های دیگری از ریچ اسنیپت‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • رتبه‌بندی گوگل برای کسب‌وکارهای محلی
 • نمایش عکس‌های کوچک
 • رتبه‌بندی دستور غذا، زمان آماده‌سازی و شمارش کالری
 • تاریخ رویداد و قیمت بلیط
 • اسنیپت‌های بردکرامبز

بنابراین آنچه که ما در این‌جا متوجه شدیم، شما با یک فرم مناسب، مانند نشانه‌گذاری اسکیما می‌توانید احتمال این‌که یک نتیجه جستجوی وب‌سایت را با اسنیپت‌های غنی مانند مواردی که در بالا توضیح داده شد نمایش دهید را افزایش خواهید داد.

برای آشنایی کامل با اینکه سئو چیست کلیک کنید

اما نکته مهم و جالب درباره تفاوت اسکیما با ریچ اسنیپت این است که برای بهبود داده‌های ساختاریافته خود و برعکس، باید ظاهر جستجوی گوگل خود را نیز تغییر دهید. یعنی بهتر است این فرایند توسط افراد حرفه‌ای صورت گیرد؛ زیرا در غیر این صورت نتیجه عکس رخ خواهد داد.

داده‌های ساختاریافته چیست؟

ممکن است در پی کشف تفاوت اسکیما با ریچ اسنیپت به این موضوع نیز فکر کنید که استراکچر دیتا دقیقاً چیست؟! داده‌های ساختاریافته اصطلاحی است برای توصیف آن هنگام افزودن کد به یک وب‌سایت. به‌عنوان مثال اسکیما، ریچ اسنیپت‌ها و کارت‌های توئیتر همگی نمونه‌هایی از داده‌های ساختاریافته هستند.

داده‌های ساختاریافته علامت‌گذاری می‌شوند تا موتورهای جستجو بهتر بتوانند آن‌ها را درک کنند. گوگل آن‌ها را شناسایی می‌کند و می‌خواند تا بتواند ریچ اسنیپت را در نتایج جستجوی خود به‌صورت غنی نمایش دهد.

تفاوت اصلی ریچ اسنیپت و اسکیما چیست؟

اگر بخواهیم در پایان و در یک جمله تفاوت ریچ اسنیپت با اسکیما را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که اسکیما در حقیقت یک نوع کدگذاری روی دامنه اصلی سایت در صفحات خاص است که ما به گوگل می‌گوییم که هر صفحه از سایت ما درباره چه چیزی و محتوای داخلی آن درباره چه موضوعاتی است.

برای شرکت در آموزش خصوصی سئو پور فیض کلیک کنید.

یعنی ما نحوه رفتار گوگل با سایت خود را مشخص می‌سازیم، اما در مقابل ریچ اسنیپت‌ها درحقیقت نحوه رفتار گوگل با نشانه‌گذاری‌های ما و صفحات خاص ماست. حالا اگر ما به‌عنوان یک متخصص سئو برای هر صفحه خود یک نشانه خاص را در نظر بگیریم باعث بهبود نتایج غنی در گوگل خواهیم شد. اگر هم نشانه خاصی را روی صفحات خود اجرا نکنیم، گوگل به‌طور خودکار یک نتیجه غنی از صفحات ما را برای کاربر نمایش می‌دهد.

سخن پایانی درباره تفاوت ریچ اسنیپت و اسکیما

آنچه که از تفاوت ریچ اسنیپت با اسکیما نتیجه می‌گیریم، استفاده از این داده‌های ساختار یافته کمک می‌کند تا صفحات سایت در نتایج گوگل به بهترین شیوه ممکن نمایش داده شوند. همه این کارها برای جلب رضایت بیشتر کاربری است که یکی از موارد اصلی رتبه‌بندی گوگل به‌شمار می‌رود.

مثلاً زمانی‌که از اسکیما رویداد استفاده می‌شود، هدف کسب‌وکار این است که کاربران را از طریق نتایج جستجوی ارگانیک هم به صفحات سایت خود برساند و هم آن رویداد مهم خود را به کاربر نمایش دهد. هر چقدر نشانه‌گذاری برای صفحات یک سایت مناسب و بیشتر باشد، نتایج غنی یا همان ریچ اسنیپت‌ها به بهترین شیوه ممکن توسط گوگل به مخاطبان نمایش داده می‌شوند. امیدواریم که توسط این مقاله توانسته باشم شما را تا حد خوبی با تفاوت اسکیما و ریچ اسنیپت آشنا کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

665 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست