نحوه حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل

روش‌های مختلفی برای انجام این‌کار وجود دارد که سئوکاران، وبمستران و طراحان سایت از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم دلایل حذف صفحات یک سایت از نتایح گوگل و روش‌هایی که می‌توان به وسیله آن این عمل را انجام داد، اشاره کنیم.

نحوه-حذف-یک-صفحه-سایت-از-نتایج-گوگل

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

آیا حذف یک صفحه از کل سایت امکان‌پذیر است؟ ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که به دلایل مختلفی مجبور شوید تا برای حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل اقدام کنید. در این مواقع باید به گونه‌ای به موتورهای جستجو اعلام کنید که تمایلی به ایندکس­کردن این صفحه ندارید.

روش‌های مختلفی برای انجام این‌کار وجود دارد که سئوکاران، وبمستران و طراحان سایت از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم دلایل حذف صفحات یک سایت و روش‌هایی که می‌توان به وسیله آن این عمل را انجام داد، اشاره کنیم. شما می توانید برای آموزش بیشتر، به آکادمی پورفیض مراجعه کنید تا مهارت خود را در این خصوص افزایش دهید.

چرا باید یک صفحه را از سایت خود حذف کنیم؟

در گوگل تعداد زیادی صفحات وب وجود دارد که توسط موتورهای جستجو پیدا شده‌اند. خزندگان گوگل بر اساس الگوریتم‌های مشخصی به درون صفحات مختلف سایت‌ها ورود کرده و با رتبه بندی صحیح، آنها را در میان نتایج خود قرار می‌دهند.

گاهی ایندکس شدن یک صفحه از سایتی مشخص، ممکن است به ضرر او باشد. در این مواقع لازم است که با انجام مراحلی از این فرایند جلوگیری کرد. دلایلی که باعث می‌شوند تا شما مجبور به حذف یک صفحه سایت شوید، عبارتند از:

چرا-باید-یک-صفحه-را-از-سایت-خود-حذف-کنیم؟

زمانی که سایت شما هک می‌شود…

پس از نفوذ هکرها به درون یک سایت، تعداد زیادی صفحات بی ارزش ایجاد خواهد شد، که روی سئوی سایت تاثیر منفی دارد. در این شرایط باید این صفحات را حذف کنید. وجود صفحات زیاد تجربه کاربری را بسیاری پایین آورده و باعث کاهش اعتبار کسب و کار شما می‌شود.

صفحاتی که ارزشی ندارند…

برخی از صفحات سایت شما ممکن است، دارای محتوایی باشند که استفاده‌ای از آن نمی‌شود. این صفحات تاثیر زیادی را روی سایت شما دارند و در سئو به آنها صفحات زامبی گفته می‌شود. در این مواقع دو راه پیش روی شماست یا باید محتوای آن را به روز رسانی کنید یا آن را به نوعی از صفحات موجود در نتایج گوگل حذف کنید. با حذف یک صفحه سایت باعث می‌شوید، تا صفحاتی که برای­تان ارزش بیشتری دارند، در دسترس موتورهای جستجو قرار بگیرد.

صفحاتی که حاوی محتوای تکراری است…

در دنیای سئو واژه‌ای به نام Duplicatte Contet وجود دارد که در میان موانع اصلی برای رشد سئوی سایت قرار می‌گیرد. شما نباید صفحاتی با محتوای تکراری را درون سایت خود قرار دهید. با اینکار آسیب جدی را به سئوی سایت خود خواهید زد. باید به نوعی محتواهای تکراری را از نتایج گوگل حذف کنید.

صفحاتی که حاوی محتوای خصوصی هستند…

ممکن است دلایلی شخصی نیز وجود داشته باشد که بخواهید یکی از صفحات موجود در سایت خود را از نتایج گوگل حذف کنید. به عنوان مثال سبد خرید که محتوای چندان ارزشمندی در آن وجود ندارد.

استفاده از قالب‌های آماده و صفحات بی ارزشی که ایجاد شده‌اند…

در مواقعی ممکن است شما از قالب‌های آماده استفاده کنید که درون آن صفحاتی وجود دارد که مورد نظر شما نیست. بنابراین می‌توانید برخی از صفحاتی که به آن نیازی ندارید و حاوی محتوای بی‌ارزش هستند را از دید گوگل پنهان کرده و برای حذف یک صفحه سایت اقدام کنید.

دیگر صفحاتی که بهتر است نوایندکس شوند:

 • صفحات نویسندگان در صورتی که تنها یک نویسنده برای سایت وجود داشته باشد.
 • صفحات مربوط به تشکر از مشتریانی که از خدمات شما استفاده کرده‌اند.
 • صفحات ورود به سایت
 • نتایج جستجوی داخلی سایت
 • برخی از پست‌های خاص

کدام صفحه از سایت شما ایندکس شده است؟

سوال اینجاست که چگونه از ایندکس­شدن صفحات سایت خود مطلع شویم؟ دو روش برای پیداکردن پاسخ این سوال وجود دارد:

 1. نام صفحه مورد نظر خود را با ترکیب زیر درون بخش جستجوی مرورگر خود وارد کنید. (ما به طور مثال یک صفحه از سایت آکادمی سئو پورفیض را قرار داده‌ایم.)

Site: poorfeyz.com/seo-consultant

در صورتی­که این صفحه ایندکس شده باشد، در میان نتایج گوگل نمایش داده خواهد شد.

 1. روش دوم استفاده از ابزاری است که در گوگل سرچ کنسول قرار گرفته است. این بخش با نام URL Inspection Tool مشخص شده و برای ورود به آن باید به سایت Google Search Console بروید. سپس در قسمت عنوان شده URL مورد نظرتان را وارد کنید. در صورتی که این صفحه ایندکس شده باشد، با عبارت URL Is On Google مواجه خواهید شد.

حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل

اکنون با دلایلی که ممکن است ما را مجبور به حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل کند، آشنا شدیم و باید به دنبال روش‌هایی برای انجام آن باشیم. این کار با استفاده از روش‌های مختلفی قابل انجام است:

حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل با استفاده از تگ  NOINDEX

نوایندکس، یکی از تگ‌های مربوط به سایت شما بوده و به نوعی حاوی اطلاعاتی مربوط به موتورهای جستجو است. این تگ به گوگل می‌گوید که صفحه مورد نظر در میان نتایج جستجو نمایش داده نشود. برای آنکه بتوانید از این تگ برای حذف صفحات سایت خود در میان نتایج گوگل استفاده کنید، بهترین روش قراردادن آن در قسمت HEAD کدهای HTML است.

نحوه استفاده از تگ Noindex

برای اینکار باید حتما صفحه مورد نظر شما توسط Robot.txt مسدود شده باشد تا گوگل بتواند تگ قرار داده شده برای صفحه مورد نظرتان را ببیند. پس از این فرایندها باید کدی که در زیر می‌بینید را در بخش مربوط به HEAD قرار دهید:

<“meta name=”robots” content=”noindex>

در برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا، قراردادن این کد بسیار آسان است، اما در مواقعی نیز این اجازه برای کاربر وجود ندارد. در این مواقع می‌توانید از ابزارهایی مانند “یواست” استفاده کنید.

حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل با استفاده از Removals سرچ کنسول

برای حذف یک صفحه سایت خود می‌توانید از سرچ کنسول نیز کمک بگیرید. در این سایت بخشی تحت عنوان Removal URL Tool وجود دارد که می‌تواند صفحاتی که شما به آن نیاز ندارید را به راحتی از نتایج جستجوی گوگل حذف کند.

برای دیدن آموزش بخش Removals سرچ کنسول کلیک کنید.

 با این عمل گوگل درخواست شما را برای حذف صفحه خاصی که شما انتخاب کرده‌اید، بررسی کرده و در نهایت آن را از میان نتایج حذف خواهد کرد. البته این عملیات تنها برای مدت زمان شش ماه انجام شده و پس از آن دوباره باید عمل ریموال را انجام دهید.

نحوه کار با Removals

برای آنکه بتوانید با استفاده از بخش Removal سرچ کنسول اینکار را انجام دهید، باید وارد سایت سرچ کنسول و سپس بخش Temporary Removal شوید. در صورتی که دسترسی را به این فضا داشته باشید، دکمه قرمز رنگی درون صفحه خواهید دید که با عبارت New Request مشخص شده است.

سپس باید مراحل زیر را برای حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل انجام دهید:

 1. روی Removal در قسمت منوی سرچ کنسول کلیک کنید.
 2. آدرس صفحه مورد نظرتان را در بخش مربوطه وارد نمایید.
 3. روی دکمه New Rewuest کلیک کنید.
 4. در پنجره باز شده دو تب مختلف برای­تان نمایش داده می‌شود که یکی مربوط به صفحه ایندکس شده و دیگری مربوط به نسخه‌های کش شده است. در این شرایط چند مسیر پیش روی شماست که با انتخاب هر یک از گزینه‌ها می‌توانید آنها روی صفحات سایت خود پیدا کنید.
 5. شما می‌توانید در هر تب روی گزینه Clear cached URL به منظور حذف آدرس یک صفحه خاص یا Remove all URLs with this prefix به منظور حذف آدرس‌هایی که پس از این پسوند قرار می‌گیرند، استفاده کنید.

حذف-یک-صفحه-سایت-از-نتایج-گوگل-با-استفاده-از- Robots.txt

حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل با استفاده از  Robots.txt

Robot.txt یک فایل متنی ساده است که به کاربر اجازه می‌دهد تا آن را روی سرور خود قرار دهد. استفاده از این ربات دسترسی شما را به صفحات مختلف کنترل خواهد کرد. به عنوان مثال به خزنده‌ها می‌گوید که فعالیت خود را روی کدام صفحات سایت انجام دهند.

زمانی که هیچ فایل رباتی روی صفحات سایت وجود نداشته باشد، خزنده‌ها به راحتی درون آن چرخش کرده و در نهایت آن‌ها را ایندکس می‌کند. بنابراین با استفاده از این ربات، می‌توانید بودجه خزش مربوط به سایت خود به بخش‌های مهم‌تر سایت خود اختصاص بدهید.

به همین دلیل است که فایل Robot.txt را می‌توانیم در میان روش‌هایی قرار دهیم که باعث حذف یک صفحه سایت شما می‌شوند.

نحوه استفاده از فایل Robot.txt

برای انجام این روش نیازمند ویرایش فایل Robot.txt خواهید بود. اینکار باید با دقت بالایی انجام شود، تا اثرات بدی را روی سایت شما نداشته باشد. مراحل زیر فرایند استفاده از ربات txt را تکمیل خواهد کرد:

 1. افزونه Yoast SEO را نصب کرده و آن را روی سایت خود فعال کنید.
 2. در منوی سئوی پیشخوان وردپرسی خود و از منوی ابزار، سئو را انتخاب کنید.
 3. روی گزینه ویرایش‌گر فایل کلیک کنید تا بتوانید فایل txt را ادیت کنید.
 4. اگر در این فایل txt را نداشتید، روی “ایجاد پرونده Robot.txt” کلیک کرده و یک فایل با این نام را بسازید.
 5. اکنون باید کد زیر را به فایل ربات خود اضافه کنید:

User-agent: *

Disallow: /your-page/

 • در خط اول این کد، علامت * شامل تمام ربات‌هاست. اما اگر ربات خاصی را مد نظرتان دارید، باید نام آن را وارد کنید.
 • خط دوم آدرس صفحه مورد نظر شماست.
 1. پس از انجام این مراحل، در راستای حذف یک صفحه سایت، باید روی دکمه ذخیره تنظیمات به txt کلیک کنید تا تغییرات لازم ایجاد شود.

برای خواندن محتوای کامل robots.txt چیست کلیک کنید.

حذف صفحات به وسیله رمز گذاری

گاهی ممکن است شما هیچ اطلاعات و تجربه‌ای برای استفاده از روش‌های بالا نداشته باشید. در این شرایط می‌توانید از طریق رمزگذاری اینکار را انجام دهید. موتورهای جستجو نمی‌توانند صفحات رمزدار را بررسی و ایندکس کنند.

برای اینکار باید وارد صفحه مورد نظرتان شوید و از منوی سمت چپ آنها و در زیر منوی نخست، روی گزینه رمزدار کلیک کنید، با اینکار تنها افرادی که عبارت و رمز مخصوص آن را داشته باشند، می‌توانند صفحه مورد نظر را ببینند.

حذف صفحات با استفاده از رنک مث Rank Math

رنک مث یکی از افزونه‌های پرکاربرد برای سئوی سایت است. با استفاده از این ابزار نیز می‌توانید به راحتی از ایندکس­شدن سایت خود توسط موتورهای جستجو خودداری کنید. برای اینکار کافی است به بخش مربوط به سئوی صفحات بروید و از قسمت تنظیمات سئو و سپس Advance تیک مربوط به گزینه Noindex را بزنید. با اینکار صفحه مورد نظرتان ایندکس نخواهد شد و حذف یک صفحه سایت انجام می­شود.

حذف صفحات با یواست Yoast

استفاده از افزونه یواست نیز یکی دیگر از روش‌های حذف صفحات خاص است. زمانی که می‌خواهید یک صفحه را نوایندکس کنید، باید به قسمت مربوط به تنظیماتش بروید. در افزونه سئوی این بخش، قسمتی وجود دارد که با عبارت “به مورتوهای جستجو اجازه نمایش این نوشته را می‌دهید؟” مشخص شده است.

با انتخاب گزینه‌ای که به حالت کشویی در زیر این عبارت واقع شده، می‌توانید، مشخص کنید که صفحه مورد نظر شما ایندکس یا نوایندکس باشد.

روش اشتباه اما مرسوم!!!

روش اشتباهی که اغلب از افراد مبتدی سر می‌زند، انتخاب اشتباه یک صفحه و حذف کامل آن است. در این حالت صفحه مورد نظر به طور کامل از بین نخواهد رفت و تنها به یک صفحه ۴۰۴ ختم می‌شود. بنابراین هر فردی با ورود به آن به یک بن‌بست با ارور ۴۰۴ می‌رسد.

در این مواقع کاربر به سرعت سایت شما را ترک می‌کند و این به معنی افزایش بانس‌ریت یا نرخ پرش است که از نظر گوگل اصلا قابل قبول نیست. این حذف یک صفحه سایت اگرچه بعد از مدتی از میان نتایج گوگل حذف می‌شود، اما در هر صورت تاثیر بد خود را در همان روزهای ابتدایی روی سئوی سایت­تان خواهد گذاشت.

سخن پایانی

شاید روش‌هایی که در بالا برای حذف یک صفحه از سایت عنوان شد، بسیار آسان باشد، اما در نظر بگیرید که یک انتخاب نادرست و انجام مراحل با روشی اشتباه، اثرات جبران‌ناپذیری را روی سایت شما خواهد داشت. بهتر است اینکار را به عهده فردی بگذارید که از تجربه کافی برخوردار باشد. اکادمی سئوی پورفیض در این راستا می‌تواند به شما کمک کند.

ما سعی کردیم در اینجا به کلیه روش‌های مربوط به حذف یک صفحه سایت اشاره کنیم. به نظر شما چه روش دیگری برای این‌کار وجود دارد؟ آیا تنها حذف یک صفحه از نتایج گوگل می‌تواند کمکی به پیشرفت کسب و کار و رشد در میان این فضای رقابتی شود؟

سوالات متداول در مورد حذف کردن یک صفحه سایت از نتایج گوگل

دلایل حذف یک صفحه از سایت چیست؟

گاهی ایندکس شدن یک صفحه از سایتی مشخص، ممکن است به ضرر او باشد. در این مواقع لازم است که با انجام مراحلی از این فرایند جلوگیری کرد. برخی از این دلایل :
هک شدن سایت
صفحات بی ارزش (به عنوان مثال دارای محتوای بی ارزش برای سایت هستند)
صفحات دارای محتوای تکراری و…

حذف یک صفحه سایت از نتایج گوگل با استفاده از تگ NOINDEX چگونه است؟

نوایندکس، یکی از تگ‌های مربوط به سایت شما بوده و به نوعی حاوی اطلاعاتی مربوط به موتورهای جستجو است. این تگ به گوگل می‌گوید که صفحه مورد نظر در میان نتایج جستجو نمایش داده نشود.
برای آنکه بتوانید از این تگ برای حذف صفحات سایت خود در میان نتایج گوگل استفاده کنید، بهترین روش قراردادن آن در قسمت HEAD کدهای HTML است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

536 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست