آموزش بخش Page Experience سرچ کنسول

یکی از گزارشات مهم سرچ کنسول که زمان کوتاهی از ارائه آن توسط گوگل می‌گذرد، Page Experience است. در این بخش عملکرد کلی سایت بر حسب تجربه‌ای که برای کاربر ایجاد می‌کند روی صفحه موبایل و دسکتاپ قابل بررسی است. البته برای استفاده از این بخش باید سایت شما دارای ترافیک مناسبی داشته باشد. در ادامه متوجه خواهید شد که Page Experience در گوگل سرچ کنسول چیست و چه کاربردی دارد.

سرچ کنسول Page Experience آموزش بخش

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

سرچ کنسول از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده که یکی از آن‌ها، Page Experience است. در این بخش فرد سئوکار می‌تواند گزارشی از تجربه کاربری در صفحات مختلف سایت به دست آورد. معمولا از این گزارش در مواقعی که قرار است الگوریتم های گوگل به روزرسانی شوند، بیشترین کاربرد را دارد. یکی از فاکتورهای مهم رتبه‌بندی وب‌سایت، تجربه‌ای است که صفحه برای کاربر ایجاد می‌کند.

بخش Page Experience سرچ کنسول این شرایط را برای و‌سایت‌ها فراهم کرده تا بتوانند میزان بهینه بودن صفحات خود را در دسکتاپ و دستگاه‌های موبایل بررسی کنند. کیفیت تجربه صفحه در کنسول گوگل با توجه به ۶ معیار مختلف تعیین می‌شود. در ادامه همراه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض شوید. آنچه که در ادامه خواهید خواند:

  • Page Experience گوگل سرچ کنسول چیست
  • معیارهای ارزیابی Page Experience سرچ کنسول
  • Page Experience سرچ کنسول بخش موبایل
  • Page Experience سرچ کنسول بخش دسکتاب
  • چرا گزارش بخش Page Experience سرچ کنسول برای سئو مهم است؟
  • نتیجه‌گیری

Page Experience گوگل سرچ کنسول چیست

Page Experience، مجموعه‌ای از سیگنال‌هایی است که گوگل از تجربه کاربر هنگام بازدید از سایت تعریف می‌کند. این تجربه براساس معیارهای مختلفی مانند سرعت سایت، زمان آپلود مهم‌ترین و بزرگترین محتوا و اینکه چقدر پاسخگوی نیازهای کاربر است، تعیین می‌شود. برای سال‌های متوالی اگر از مشاور سئو سوال می‌شد که منظور از تجربه صفحه خوب برای کاربر چیست؟! مسلما همه چیز را در سرعت سایت خلاصه می‌کرد.

اگر شما هم هنوز جزو این دسته از افراد هستید، باید اشاره کنیم که منظور گوگل از Page Experience در سرچ کنسول، ایجاد تجربه عالی است که کاربر را ناخواسته وادار می‌کند که بیشتر روی صفحه عمیق شود و پیمایش بیشتری انجام دهد. گوگل معتقد است که یک صفحه بد و نامناسب، می‌تواند مانع ایجاد ارزش و پیمایش در سایت شود. تجربه صفحه در سرچ کنسول برای ارزیابی هر URL ایجاد شده و به ایجاد صفحاتی بهینه که باعث ترغیب و جذب کاربران می‌شوند، کمک زیادی می‌کنند.

Page Experience چیست

معیارهای ارزیابی Page Experience سرچ کنسول

عمدتا تجربه صفحه در گوگل و کنسول با توجه به موارد زیر محاسبه می‌شود:

  • Core Web Vitals؛ این گزینه، سرعت پاسخگویی و ماندگاری کاربر در سایت را بررسی می‌کنند. گزارش Core Web Vitals یک رتبه‌بندی خوب، نیاز به بهبود یا ضعیف را بیان می‌کند. یک صفحه باید در شرایط خوبی قرار داشته باشد تا بتواند گزارش صفحه ایده‌آلی هم دریافت کند.
  • قابل استفاده در موبایل؛ یک وب‌سایت خوب با تجربه صفحه عالی باید در صفحه موبایل همانند دسکتاپ نیز عمل کند. یعنی نحوه نمایش محتواهای سایت در موبایل نیز خوب و هر چیزی در جای خود قرار داشته باشد. URL صفحه در موبایل نباید با خطایی همراه و تجربه خوبی ارائه دهد.
  • استفاده از HTTPS؛ پروتکل HTTPS برای صفحه نشان‌دهنده امنیت سایت است. معمولا سایت‌هایی که دامنه آن با HTTPS بهینه شده‌اند، در فهرست صفحات خوب از نظر تجربه قرار می‌گیرند. اگر تعداد زیادی از صفحات سایت شما دارای داده HTTP باشند، معمولا از طرف گوگل بنر هشداری دریافت می‌کنند. همچنین در سرچ کنسول بخش HTTPS Failing را نشان می‌دهد.

معیارهای ارزیابی Page Experience سرچ کنسول

Page Experience سرچ کنسول بخش موبایل

پس از ثبت سایت در سرچ کنسول، برای آنکه از Page Experience سایت خود در بخش موبایل اطلاعاتی کسب کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

بخش موبایل Page Experience

۱. سرچ کنسول سایت خود را که قبلا در آن ثبت‌نام کرده‌اید، مراجعه کنید.

۲. در کادر کناری در بخش Experience روی گزینه Page Experience کلیک کنید. اگر داده‌های سایت شما بیش از ۹۰ روز باشد، می‌توانید یک گزارش کلی از تجربه سایت خود دریافت کنید. اگر هم داده‌های سایت شما کمتر از این بازه زمانی باشد، روی گزینه PageSpeed Insights بزنید و از طریق آن تجربه صفحات خود را بیابید.

در موبایل Page Experience گزارش عمکرد

۳. در اینجا برای آنکه گزارش عمکلرد صفحات خود را در موبایل مشاهده کنید، می‌توانید روی گزینه سوم Page Experience یعنی Mobile Usability کلیک کنید. در اینجا می‌توانید از ریسپانسیو بودن صفحات خود در موبایل مطمئن شوید. اگر روی این گزینه کلیک کنید در نسخه جدید سرچ کنسول با تصویر زیر مواجه خواهید شد.

۴. در بخش تجربه صفحه نیز می‌توانید با کلیک روی گزینه دوم، یعنی Core Web Vitals، گزارشی از عملکرد صفحات خود مانند سرعت لود محتواهای تصویری، FID یعنی نخستین تاخیر در ورود کاربر به سایت و (CLS) یعنی تغییر چیدمان سایت در موبایل را مشاهده کنید.

Page Experience سرچ کنسول بخش دسکتاب

اگر یک مدیر سئو همیشه نگران هستید و مایلید که از تجربه صفحه خود در دسکتاپ نیز مطمئن شوید، می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

بخش دسکتاپ Page Experience

۱. وارد پنل سرچ کنسول سایت خود شوید.

۲. سپس در کادر کناری روی گزینه Page Experience کلیک کنید. اگر دیتایی داشته باشید، در این بخش نیز می‌توانید گزارش کلی از تجربه کاربر در سایت خود ببینید.

۳. برای مشاهده تجربه صفحات سایت خود در دسکتاپ، روی Core Web Vitals کلیک و سپس روی دسکتاپ بزنید تا یک گزارش کامل دریافت کنید.

در دسکتاپ Page Experience گزارش عمکرد

چرا گزارش بخش Page Experience گوگل کنسول برای سئو مهم است؟

گزارش بخش تجربه صفحه در سرچ کنسول برای سئو اهمیت دارد؛ زیرا به یافتن خطاهای مرتبط به بخش دسکتاپ و موبایل سایت کمک می‌کند. این ابزار باعث می‌شود تا بهترین تجربه را برای صفحات در نظر کاربر و گوگل بسازید و همگام با هر آپدیت هسته اصلی گوگل، بهتر عمل کنید. ایجاد تجربه کاربری همیشه و همه‌جا برای گوگل اهمیت دارد. تجربه صفحات سایت همانگونه که در دسکتاپ عمل می‌کنند باید در موبایل نیز به همان ترتیب نمایش داده شوند.

برای سئو مهم است؟ Page Experience چرا گزارش بخش

نتیجه‌گیری

Page Experience سرچ کنسول، کاملا هوشندانه توسط گوگل ارائه شده تا به سئوکاران کمک کند، تا هر چقدر که می‌توانند بهترین تجربه را برای کاربر خود در موبایل و دسکتاپ بسازند. این بخش شامل قابلیت استفاده از سایت در موبایل، سرعت لود محتواهای تصویری، زمانی که سپری می‌شود تا صفحه لود شود. همچنین معیاری مانند سرعت بارگذاری محتواهای اصلی سایت قابل بررسی است.

حتی در این بخش می‌توانید مشاهده کنید که کدام صفحات شما در دسکتاپ یا موبایل نیاز به بهینه‌سازی دارند. کدام صفحات به خاطر خطا آنگونه که باید در صفحه موبایل نمایش داده نشده‌اند. از دید گوگل URLهایی که به شکل HTTP ذخیره می‌شوند، ایمن و خوب نیستند. این مورد نیز قابل مشاهده است. در پایان این ابزاری است که تاثیر زیادی می‌تواند روی روند بهینه‌سازی سایت بگذارد و توجه کاربران را جلب کند.

سوالات متداول درباره Page Experience گوگل سرچ کنسول

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

661 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست