آموزش بخش Mobile Usability گوگل سرچ کنسول

آیا به دنبال پاسخی برای سوال آیا سایت من سازگار با موبایل است، هستید؟! می‌توانید با مراجعه به بخش Mobile Usability سرچ کنسول مطمئن شوید که همه صفحات شما با موبایل سازگاری دارد یا خیر؟! ابزاری رایگان از گوگل است که می‌توانید یک گزارش مناسب از سایت خود در صفحه نمایش موبایل و رفع خطاهای رایج در آن دریافت کنید.

سرچ کنسول Mobile Usability آموزش

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

بخش Mobile Usability سرچ کنسول، یک گزارش درباره قابلیت استفاده سایت در موبایل نشان می‌دهد. ارائه وب‌سایتی که با موبایل سازگار است و محتواهای سایت در آن به خوبی نمایش می‌شوند، بخش مهمی از حضور آنلاین کسب‌وکارهاست. اهمیت ریسپانسیو بودن نسخه سایت در موبایل را به هیچ وجه نباید، دست کم گرفته شود؛ زیرا طبق آمار و گزارشاتی که گوگل بیان کرده، امروزه بیش از ۵۰ درصد جستجوها از طریق موبایل صورت می‌گیرد. به همین دلیل هم باید قابلیت نمایش درست محتواهای تصویری و متنی و مهم‌تر اینکه سرعت سایت، بهینه و ایده‌آل باشد. گوگل با ارائه ابزار رایگان Mobile Usability سرچ کنسول کار را برای سئوکار آسوده کرده؛ زیرا از آنجا می‌تواند سازگاری صفحات سایت را در موبایل بررسی و یک گزارش دریافت کند.

در ادامه این مطلب از آکادمی سئو پورفیض قصد داریم به آموزش و نحوه مشاهده بخش سازگاری با موبایل در سرچ کنسول بپردازیم.

آنچه که در ادامه خواهید خواند:

 • بخش Mobile Usability گوگل سرچ کنسول چیست؟
 • داده های مهم در Mobile Usability سرچ کنسول
 • نحوه بررسی سایت در Mobile Usability سرچ کنسول
 • ارورهای رایج در Mobile Usability سرچ کنسول و نحوه رفع آن ها
 • سخن پایانی

بخش Mobile Usability گوگل سرچ کنسول چیست؟

گزارش سازگاری سایت با موبایل در بخش experience سرچ کنسول قرار دارد. در اینجا یک گزارش کلی از تمامی صفحات سایت که هماهنگ و سازگار با موبایل هستند، در اختیار متخصص سئو یا هر فرد دیگری که به پنل کنسول گوگل دسترسی دارد، قرار داده می‌شود. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا هرگونه مشکل یا اصطلاحا issues از سایت خود در نسخه موبایل داشته باشید را ردیابی و برطرف کنید. اگر مشکلاتی در نسخه موبایل سایت شما وجود داشته و از آن بی‌خبر باشید، بی‌تردید روی رتبه‌بندی سایت شما تاثیر می‌گذارد و باعث از دست دادن مخاطبان هدف شما از موبایل می‌شود. اگر سیستم مدیریت محتوای سایت شما وردپرس باشد، به راحتی پس از یافتن مشکلات می‌توانید تغییرات لازم را روی سایت خود برای بهبود عملکرد نسخه موبایل اعمال کنید.

سرچ کنسول چیست؟ Mobile Usability بخش

داده های مهم در Mobile Usability سرچ کنسول

در این بخش ممکن است سایت شما بیش از ۱۰۰۰ صفحه داشته باشد. در صورتی که برخی از صفحات دارای مشکل و عدم سازگاری یا سازگار با موبایل باشند در اینجا نمایش داده می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است برخی از مسائل آنقدر تازه و غیر قابل شناخت باشند که حتی خود گوگل هم تاکنون آن‌ها را ندیده است. معمولا در گزارش Mobile Usability سرچ کنسول، داده‌های زیر ارائه داده می‌شود:

سرچ کنسول Mobile Usability داده های مهم در

 • Status: وضعیت فعلی سایت در نسخه موبایل که خود دارای دو حالت Not usable و Usable است. Not usable، یعنی این یعنی صفحات سایت شما در موبایل سازگار یا ریسپانسیو نیستند. اگر وضعیت Usable هم این صفحات سازگار با موبایل هستند.
 • Pages: تعداد صفحاتی دارای خطا یا بدون خطا را نشان می‌دهد.

به طور کلی وضعیت یک صفحه معتبر یا دارای خطا را بسته به شرایط علامت‌گذاری می‌کند. این امتیاز با توجه به شرایط الگوریتم های گوگل و آخرین آپدیت آن‌ها نشان داده می‌شود. اگر در بخش Not usable عددی را مشاهده کردید، یعنی اینکه صفحات مورد نظر حداقل قابلیت در موبایل را دارند. اگر صفحه‌ای هم دارای خطا باشد، در صفحه جزئیات هر کدام از مشکلات به شکل فهرست، در اختیار شما قرار داده می‌شود.

حالت قابل استفاده یا Usable یعنی صفحات شما از حداقل شرایط تعیین شده در موبایل برخوردار است. هرچند که باز هم امکان دارد، خطاهایی را نمایش دهد. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که سایت شما در موبایل از قابلیت سازگاری برخوردار است، می‌توانید با استفاده از ابزار موبایل فرندلی گوگل به صورت آنلاین از عملکرد آن مطمئن شوید. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که شاید در ابتدا گزارشی مبنی بر اینکه سازگاری سایت شما با موبایل تایید شده است، اما دارای برخی مشکلات کوچک است. این مشکلات در ابتدا کم دیده می‌شوند، اما با قرارگیری در کنار یک issue ممکن است شدیدا به رتبه‌بندی کلمات کلیدی شما در نتایج موبایل آسیب بزند.

نحوه بررسی سایت در Mobile Usability سرچ کنسول

برای آنکه مطمئن شوید هیچ صفحه‌ای در سایت شما دارای مشکل عدم سازگاری با موبایل است، می‌توانید پس از ثبت سایت در سرچ کنسول به پنل آن بروید و مراحل زیر را انجام دهید:

 • وارد سرچ کنسول شوید.
 • در کادر کناری روی گزینه experience بزنید.
 • سپس در میان گزینه‌های پیش رو باید روی گزینه Mobile Usability کلیک کنید.

در سرچ کنسول Mobile Usability نحوه بررسی

 • پس از کلیک، با صفحه زیر مواجه خواهید شد.

کنسول Mobile Usability بررسی

 • در صورت تمایل می‌توانید روی گزینه Impressions بزنید.
 • اگر صفحه‌ای با نسخه موبایل سازگاری نداشته باشد، در Not usable آن صفحات را می‌توانید رصد کنید. در صورتی که همه صفحات ایندکس شده سایت شما دارای قابلیت سازگاری با موبایل باشند، در مربع سبز رنگ یعنی Usable تعداد آن‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

کنسول Mobile Usability بررسی (1)

ارورهای رایج در Mobile Usability سرچ کنسول و نحوه رفع آن ها

رایج‌ترین خطاهایی که در گزارش سازگاری با موبایل سرچ کنسول دیده می‌شود، شامل موارد زیر هستند:

در سرچ کنسول Mobile Usability ارورهای رایج در

 • از پلاگین‌های ناسازگار با موبایل استفاده کرده‌اید؛ معمولا این خطا در افزونه‌هایی مانند Flash رخ می‌دهد که بیشتر مرورگرهای تلفن همراه از آن پشتیبانی نمی‌کنند. برای رفع این خطا می‌توانید از فناوری‌های نوین مانند HTML5 استفاده و از نو ساختار سایت را طراحی کنید.
 • بخش Viewport تنظیم نشده است؛ این ویژگی است که به مرروگرها می‌گوید چگونه ابعاد، اندازه و میزان صفحه را با صفحه موبایل هماهنگ کند. برای رفع این مشکل باید از همان ابتدا در نظر داشته باشید که بازدیدکنندگان سایت شما از دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند؛ بنابراین ابعاد دستگاه متفاوت است و سایت شما باید این قابلیت را داشته باشد که محتوای آن در هر صفحه‌ای درست نمایش داده شود. شما با استفاده از متاتگ Viewport، می‌توانید انواع آن را مشخص کنید.
 • Viewport روی “device-width” تنظیم نشده است؛ یکی دیگر از ارورهای رایج در گزارش سازگاری با موبایل سرچ کنسول به شمار می‌رود. این خطا یعنی صفحه شما به صورت کلی روی Viewport تنظیم شده و قابلیت حمایت از همه دستگاه‌ها را ندارد. نحوه رفع این خطا، طراحی ریسپانسیو روی سایت است تا نمایش محتواها مطابق با طول و عرض دستگاه باشد.

در سرچ کنسول Mobile Usability خطاهای رایج

 • محتوا از صفحه نمایش گسترده‌تر است؛ امکان اسکرول روی صفحه برای دیدن بهتر و راحت‌تر عکس‌ها و متن از ویژگی‌های ضروری برای ایجاد تجربه کاربری مثبت در سایت است. معمولا این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که محتوای سایت خود را با اندازه‌های مطلق تعریف کنید. این خطا در اعلان‌های CSS یا تصاویری که با اندازه ۹۸۰ یعنی بهترین حالت طراحی شده‌اند نیز مشاهده می‌شود. برای رفع این خطا باید اطمینان یابید که سایت شما از مقادیر نسبی در CSS استفاده می‌کنند.
 • متن خیلی کوچک و قابلیت خواندن ندارد؛ بخش قابل توجهی از متن موجود در صفحه نسبت به عرض آن کوچکتر است. این شرایط خواندن متن سایت را برای کاربر در دستگاه موبایل سخت می‌کند. برای رفع این خطا، یک درگاه فونت مناسب که قالبیت استفاده در همه دستگاه‌ها را دارند، مشخص کنید. هر اندازه فونت باید در نمای پورت قابل اندازه‌گیری باشند.
 • بخش‌های قابل کلیک سایت، خیلی به هم نزدیک هستند: عناصری که قابلیت کلیک دارند مثل buttons و بخش‌های نویگیشن، به اندازه‌ای به یکدیگر نزدیک هستند که کاربر تلفن همراه نمی‌تواند روی گزینه دلخواه خود کلیک کند. برای رفع این خطا کافی است که یک اسکرین شات از صفحه سایت خود بگیرید و از طراحی درست بخش‌های قابل کلیک مطمئن شوید.

بخش های قابل کلیک سایت، خیلی به هم نزدیک هستند

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به توضیح درباره بخش Mobile Usability سرچ کنسول بپردازیم. با توجه به افزایش استفاده از جستجوکننده‌ها برای دسترسی به خدمات و اطلاعات مورد نیاز موجود در فضای وب، سازگاری سایت‌ها با دستگاه موبایل نیز بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. نکته جالب توجه این است که عدم ریسپانسیو بودن و سازگاری سایت در موبایل، روی رتبه‌بندی کلمات کلیدی تاثیر جدی می‌گذارد. در سرج کنسول بخشی طراحی شده که می‌توان تعداد صفحاتی که از ویژگی سازگاری و عدم سازگاری برخوردار هستند را مشاهده کرد. اگر صفحه‌ای ناسازگار با موبایل تشخیص داده شود، مشکلات آن نیز مطرح می‌شود که عمدتا دارای ۶ خطا که مهم‌ترین آن‌ها عدم ریسپانسیو بودن و استفاده از پلاگین نادرست هستند.

سوالات متداول درباره Mobile Usability در گوگل سرچ کنسول

ابزار Mobile Usability سرچ کنسول چیست؟

ابزاری است که گزارشی از عملکرد سایت در صفحه موبایل به مدیر سایت یا هر شخص دیگری که به گوگل کنسول دسترسی داشته باشد، ارائه می‌دهد.

مهم‌ترین بخش‌های Mobile Usability در کنسول گوگل کدامند؟

به طور کلی بخش سازگاری با موبایل کنسول گوگل در دو بخش Status و pages نمایش داده می‌شوند. وضعیت صفحات مختلف سایت ممکن است در یکی از حالت‌های Not usable و usable قرار داشته باشند.

رایج‌ترین خطاهای Mobile Usability سرچ کنسول چیست؟

بیشترین و رایج‌ترین خطاهایی که در این بخش از گوگل کنسول دیده می‌شود شامل استفاده از پلاگین‌های نادرست، عدم تنظیمات و طراحی درست Viewport و استفاده از فونت‌ها و عکس‌های خیلی بزرگ یا کوچک هستند.

برای تست موبایل فرندلی بودن سایت از چه ابزاری استفاده کنیم؟

برای آنکه مطمئن شوید، سایت شما سازگار با موبایل است می‌توانید از ابزار تست آنلاین گوگل Mobile-Friendly test استفاده کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

461 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست