چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟ + ۵ نکته و روش طلایی برای افزایش سئو سایت

از زمانی که مشخص شد بیش از ۹۳ درصد از کاربران اطلاعات مورد نیاز خود از موتورهای جستجو به دست می‌آورند، اهمیت نحوه بالا بردن سئو سایت نیز بیشتر شد. زیرا داشتن استراتژی بهینه‌سازی مناسب باعث هدایت ترافیک از موتورهای جستجو به سایت خواهد شد. هر چقدر ترافیک بیشتری ایجاد شود، امکان افزایش نرخ کلیک و تبدیل نیز وجود دارد. در نهایت هم امکان بازگشت سرمایه، دریافت خدمات و خرید برای سایت نیز افزایش می‌یابد.

چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

نحوه بالا بردن سئو سایت در صفحه نتایج گوگل ارتباط مستقیمی با روش‌هایی دارد که یک متخصص سئو در پیش می‌گیرد. پیش‌از انجام هر کاری باید این سوال را از خود بپرسید که ترافیک سایت شما از کجا می‌آید و منشأ آن از کجاست؟ برای بیشتر دیده شدن در صفحه نتایج گوگل به کاربران متکی هستید باید شیوه بهینه‌سازی و سئو حرفه‌ای و اصولی را در پیش بگیرید، در غیر این صورت نتیجه کاملاً عکس خواهد بود. اگر کاربران فضای وب و اینترنت نتوانند شما را پیدا کنند مطمئنا مشکل از آن‌جاست که شما نتوانسته‌اید یک سرنخ درست‌وحسابی برای قلاب کردن مشتریان خود ایجاد کنید.

آیا از این واقعیت با خبر هستید که حدود ۹۳ درصد از استخراج اطلاعات درباره هر چیزی در اینترنت و موتورهای جستجو انجام می‌شود؟! در این بین گوگل بیش از سایر موتورهای جستجو محبوبیت دارد و نرخ ۳۳ درصدی را در مقایسه با بینگ و یاهو به خود اختصاص داده است.

حالا برای آگاهی از چگونگی هدایت کاربران به صفحات وب و ایجاد ترافیک ارگانیک و حرفه‌ای باید چه کارهایی انجام دهید. ما در ادامه این مطلب از آکادمی پورفیض قصد داریم به بیان نکات طلایی برای بالا بردن سئو سایت شما اشاره کنیم. موضوعاتی مورد بحث ما که با مطالعه آن‌ها اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار می‌شود، به ترتیب شامل موارد زیر هستند:

 • ۵ روش طلایی برای بالای بردن سئو سایت
 • بهترین ابزارهایی که به افزایش سئو سایت کمک می‌کنند
 • مزایای استفاده از محتوای ویژوال
 • سخن پایانی

۵ روش طلایی برای بالای بردن سئو سایت

این‌ها ساده‌ترین کارهایی هستند که شما می‌توانید برای بالا بردن سئو سایت خود انجام دهید. پس‌از آن شاهد افزایش رتبه و قرارگیری در نتایج برتر موتورهای جستجو باشید:

روشهای طلایی برای بالای بردن سئو سایت

۱. انتشار محتوای مرتبط و باکیفیت

محتوای معتبر و باکیفیت ابتدا و انتهای بالا بردن سئو سایت شما هستند، جایگزین دیگری هم برای آن وجود ندارد؛ زیرا موتورهای جستجو همیشه و همه‌جا به محتوای باکیفیت فوق‌العاده اهمیت می‌دهند. این محرک شماره یک موتورهای جستجو است که روی رتبه‌بندی صفحات سایت شما تاثیر می‌گذارد. معمولاً محتواهایی که برای رفع نیازهای کاربر مطابق با خواسته‌های او انتشار داده می‌شود رتبه بهتری هم خواهند گرفت؛ زیرا همیشه برای موتورهای جستجو اهمیت دارد که نیازهای کاربر در درجه اول یک وب‌سایت قرار گیرد.

بهترین استراتژی که برای محتواهای سایت خود می‌توانید در پیش بگیرید ایجاد صفحاتی ارزشمند و مطابق با نیازهای کاربران است، نه‌تنها باعث افزایش دیده شدن شما خواهند شد بلکه به‌عنوان یک مرجع را به سایت شما می‌دهند.

برای ایجاد محتوای باکیفیت و معتبر باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • نوشتن درباره‌ی موضوعاتی حول محور کلمات کلیدی مرتبط با جستجوی کاربر
 • برای هر صفحه محتوای وب خود یک کلمه کلیدی خاص در نظر بگیرید و به این فکر کنید که کاربر چگونه می‌تواند به صفحات شما دسترسی یابد.
 • زمانی‌که کلمات کلیدی هدف خود را مشخص کردید بهتر است آن‌ها را در آدرس صفحات خود استفاده کنید.
 • فراتر از آدرس صفحات قرار دادن کلمات کلیدی هدف در عنوان صفحات، دو خط ابتدایی و پاراگراف اول مقدمه و استفاده از آن در سراسر صفحه به‌صورت طبیعی است. به یاد داشته باشید که هیچ‌گاه ایجاد محتوای مناسب را فدای بالا بردن سئو سایت خود نکنید؛ زیرا شما این محتوا را برای کاربر می‌نویسید نه موتورهای جستجو.

۲. به‌روزرسانی محتوای صفحات خود را از خاطر نبرید

احتمالاً تاکنون متوجه شده‌اید که موتورهای جستجو چقدر برای محتوا ارزش قائل هستند، به‌ویژه محتواهایی که قرار است اطلاعات زیادی در اختیار کاربر قرار دهند و با سلامتی و پول او در ارتباط باشند. به‌همین دلیل بهتر است که برای به‌روزرسانی محتواهای خود همیشه یک برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید، محتوای خود را براساس یک زمان‌بندی خاص بروزرسانی کنید، یکی از بهترین شیوه‌ها برای آنکه بتوانید رتبه‌بندی موتورهای جستجو را تحت تاثیر قرار دهید، ایجاد پست‌های وبلاگ است. (با آپدیت helpful content گوگل بیشتر آشنا شوید)

ایجاد یک محتوای اضافی در قالب وبلاگ که غنی از کلمات کلیدی مرتبط است و قابلیت لینکسازی داخلی در بین آن‌ها وجود دارد، می‌تواند به یکی از فاکتورهای مهم رتبه‌بندی موتورهای جستجو را که لینک سازی مناسب و ارائه محتوایی بهینه به کاربران است را به‌خوبی پوشش دهد.

۳. استفاده از متا دیتا

درست است که موتورهای جستجو مثل گوگل خودشان می‌توانند برای سایت و صفحات شما انواع متا دیتا را مثل تگ تایتل، متا دیسکریپشن یا توضیحات متا را اضافه کنند، اما بهتر است که شما به این نکته فوق‌العاده اهمیت دهید. مثلاً تگ عنوان خود را در بخشی از آن حتما از کلمات کلیدی هدف استفاده و آن را بهینه کنید. متا دیسکریپشن را بهتر است که خودتان بنویسید، جای آنکه موتورهای جستجو به طور خودکار این کار را انجام دهند.

۴. سایتی بسازید که ارزش لینک دادن داشته باشد

صفحات وبی که از محتوای غنی، معتبر و دارای ارزش‌افزوده برای مخاطبان هستند، معمولاً اعتبار بیشتری کسب خواهند کرد. این‌گونه سایت‌ها به‌ویژه زمانیکه از صفحات و سایت‌های بزرگی که اعتبار بیشتری دارند، لینک دریافت کنند، در نگاه موتورهای جستجو ارزش بیشتری دارند.

علاوه‌بر آنکه شما باید در محتوای خود لینک‌های داخلی ایجاد کنید، بهتر آن است که از طریق وب‌سایت‌های معتبر دیگر نیز به صفحات شما لینک داده شود. این به موتورهای جستجو می‌گوید که چقدر این صفحه ارزشمند است که سایر سایت‌های معتبر به آن لینک داده‌اند.

۵. استفاده از تگ‌های alt

همیشه صفحات شما تنها با محتواهای متنی مورد بررسی قرار نمی‌گیرند؛ زیرا یکی از بخش‌های مهم آن تصاویر و ویدئوهایی است که در هر صفحه قرار داده می‌شود.

این فوق‌العاده برای موتورهای جستجو اهمیت دارد که تصاویر و ویدئوهای شما دارای یک شناسه معتبر باشد. مثلاً شما با اضافه کردن تگ alt به آن جدای از آنکه اعتبار می‌بخشید به مخاطبان کمک می‌کنید تا زمانی‌که یک عکس یا ویدئوی به هر دلیلی قابلیت باز شدن نداشته باشد، بتوانند متوجه شوند که این محتوا بصری درباره چه چیزی است.

بهترین ابزارهایی که به افزایش سئو سایت کمک می‌کنند

مسلماً شما برای بالا بردن سئوی سایت خود نیاز به ابزارهایی دارید. چه جایگاه شماره یک متخصص سئو باشد چه یک مدیر سایت کسب‌وکار آنلاین خود. ما در ادامه قصد داریم بهترین ابزارهایی که به افزایش سئو سایت شما کمک می‌کند اشاره کنیم. آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • نرم‌افزار Semrush
 • ابزار ahrefs برای بررسی بک‌لینک و رتبه‌بندی کلمات کلیدی رقبا
 • ابزار پریمیوم  Yoast SEO؛ یکی از بهترین افزونه‌ها برای بالا بردن سئو سایت وردپرس
 • ابزار Screaming Frog برای بررسی نحوه مرور و خزیدن صفحات وب‌سایت
 • نرم‌افزار Pitchbox؛ بهترین ابزار جهت شناسایی روش‌هایی برای بک‌لینک‌سازی

بهترین ابزارهایی که به افزایش سئو سایت کمک می کنند

مزایای استفاده از محتوای ویژوال

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای افزایش سئو سایت خود باید در نظر بگیرید این است که از محتوای بصری یا همان محتوای ویژوال استفاده کنید. محتوای بصری کمک می‌کند تا ترافیک مستقیماً از موتور جستجو مثلاً از طریق عکس وارد سایت شما شوند و این‌موضوع به بهینه شدن و ارتقای محتوای متنی شما هم کمک خواهد کرد. دقیقاً به این دلیل است که محتوای بصری که کیفیت بالایی داشته باشد به نادیده‌گرفتن ضعف‌های محتوایی متنی کمک می‌کند و به خوانندگان اجازه می‌دهد تا محتوای نوشته شده را بهتر درک کنند. معمولاً محتواهایی که دارای لینک‌های داخلی مناسب هستند در کنار محتوای بصری ایده‌آل ترافیک ارگانیک که یکی از اصطلاحات سئو است، به بالا بردن روش‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو کمک می‌کند.

مزایای استفاده از محتوای ویژوال

سخن پایانی

یکی از سوالاتی که بیشتر مدیران سایت از خود می‌پرسند این است که چگونه سئو سایت را بالا ببریم؟! برای بهینه‌سازی سایت خود باید کارهایی که به دیده شدن بیشتر آن و دقیقاً هماهنگ با نیاز مخاطب است را انجام دهید، مثلاً کلمات کلیدی را هدف قرار دهید که بیشترین میزان جستجو را دارد. برای آن‌ها پست‌های وبلاگ یا صفحات فرود بسازید که همه نیازهای کاربر در آن پاسخ داده می‌شود. آن‌قدر محتوای سایت خود را بهینه و مناسب با خواسته کاربر ایجاد کنید که به‌عنوان یک مرجع معتبر در سراسر فضای وب شناخته شوید. پس از آن هم روی لینک‌سازی صفحات خود به‌خوبی کار کنید، به گونه‌ای که مثلاً بتوانید از یک وب‌سایت معتبر لینک دریافت کنید.

سوالات متداول بالا بردن سئو سایت

چرا سئو سایت را بالا ببریم؟

افزایش سئو سایت و اهمیت دادن به بهینه‌سازی موتورهای جستجو به بهتر دیده شدن و ایجاد سرنخ‌های بیشتر برای جذب ترافیک بالا است.

چه روش‌هایی به افزایش سئو سایت کمک می‌کند؟

برای بالا بردن سئو سایت کافی است به پنج روش اتکا کنید. ایجاد محتوای مناسب، استفاده از انواع تگ‌های متا دیتا، استفاده از محتواهای بصری بهینه‌شده، لینک‌سازی داخلی و خارجی مناسب.

بهترین ابزارهای افزایش‌دهنده کمک‌کننده به بالابردن بهینه‌سازی سایت چیست؟

ابزارهایی مثل Semrush، ahrefs و سئو یواست برای چیدن استراتژی مناسب بهینه‌سازی نونورهای جستجو کمک می‌کند.

آیا استفاده از محتوای ویژوال به افزایش سئو سایت کمک می‌کند؟

بله. محتواهای بصری به‌اندازه‌ی محتواهای متنی اهمیت دارند. زمانی‌که محتوای بصری بهینه‌سازی شده و ارزشمند ایجاد می‌کنید، ضعف‌های محتوای متنی شما به‌طور خودکار نادیده گرفته می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

329 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست