چگونه سئوکار شویم و چطور سئو را شروع کنیم؟ راهنمای گام به گام شروع سئو

این روزها افراد بی‌شماری را در فضاهای آنلاین می‌بینیم که به فکر توسعه کسب و کار خود هستند. برخی هم مایلند یک حرفه جذاب و پویا را دنبال کنند. چگونه سئوکار شویم یا چگونه سئو یاد بگیریم، سوالیست که گروه بسیاری چه در شبکه‌های اجتماعی و چه در مرورگر گوگل مدام می‌پرسند. ما در اینجا روش‌های سئوکار شدن را مطرح کرده‌ایم.

چگونه سئوکار شویم؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

چگونه سئوکار شویم؟! سوالی که این روزها توسط بسیاری مطرح می‌شود. اگر جزو افرادی باشید که مداوم در آگهی‌های شغلی درحال جستجو هستید و به‌دنبال یک شغل جذاب و درعین‌حال پویا می‌گردید، ممکن است بارها و بارها کلمه سئو و متخصص سئو را شنیده باشید. از همین ابتدا به شما بگوییم که صنعت دیجیتال مارکتینگ به‌نحوی به رشد خود ادامه می‌دهد که کسب‌وکارهای بیشتری به اینترنت می‌روند تا به دریایی از مشتریان آنلاین واقعی و حقیقی برسند، اما برای رونق هر کسب‌وکاری آن‌ها باید خود را در جستجوی سریع گوگل یا هر مرورگر دیگری قابل‌دسترس‌تر و آسان‌تر کند.

به‌همین دلیل هم نیاز به افراد متخصص سئو جستجو افزایش می‌یابد و از همین ابتدا به شما یادآوری کنیم که کارشناس سئو کسی است که وب‌سایت ها را به‌منظور دستیابی به رتبه‌های بالاتر و برتر در موتورهای جستجو بهینه می‌کند. اما هدف ما از ساختن این صفحه پاسخ به سوال افرادی است که معمولاً می‌پرسند چگونه سئوکار شویم. در ادامه این مطلب از مجموعه از آکادمی پور فیض قصد داریم درباره مباحث زیر صحبت کنیم و ابهامات شما را درباره این حیطه مهم برطرف کنیم و این‌که باید دقیقاً چه کارهایی انجام دهید:

  • چطور سئوکار شویم؟
  • چگونه سئو را شروع کنیم؟
  • چگونه سئو یاد بگیریم؟
  • نتیجه پایانی

چطور سئوکار شویم؟

مسلماً آمدن شما به این صفحه دلایل مختلفی دارد. شاید بارها و بارها کلمه و اصطلاح سئو را دیده و درباره آن شنیده باشید. اگر کمی هم درباره بهینه‌سازی موتورهای جستجو و تحقیق کرده باشید احتمالاً جذابیت آن باعث شده که با گروهی از افراد مواجه هستیم که سوال چگونه کارشناس سئو شویم را از خود می‌پرسند. این آرزوی دور از دسترسی نیست، اما برای آنکه خود را به‌عنوان یک کارشناس حرفه‌ای و کاربلد به جامعه بازاریابان دیجیتال معرفی کنید، باید برای آموزش و یادگیری هم زمان بگذارید. حالا ما پاسخ جامع‌تری برای این سوال شما دارید.

برای رسیدن به جواب سوال چطور سئوکار شویم؟ پیشنهاد می‌شود مقاله پیش نیاز های سئو را هم بخوانید.

از آنجایی‌که زمینه بهینه‌سازی موتورهای جستجو یک موضوع فوق‌العاده تاپ و جدید و البته جذاب و پردرآمد است، بیشتر افراد، سئو را به‌صورت آکادمیک یعنی گذراندن دوران چهار ساله دانشگاه یاد نمی‌گیرند، زیرا رشته دانشگاهی تحت این عنوان وجود ندارد.  پس چگونه سئوکار شویم؟! در این‌جا متداول‌ترین روش‌هایی که افراد می‌توانند آموزش سئو ببینند و یاد بگیرند را آورده‌ایم. آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • گذراندن یک یا چندین دوره‌ای سئو در آکادمی‌های حرفه‌ای (برای یادگیری سئو می‌توانید در دوره آموزش خصوصی سئو پرو فیض نیز شرکت کنید)
  • سئو را با بهینه‌سازی و ایجاد وب‌سایت خود یاد بگیرید
  • در یک آژانس دیجیتال مارکتینگ یا استارتاپ، به‌عنوان سئوکار نوپا و یا کارآموز سئو کار کنید
  • با دیدن دوره‌های خارجی سئو گواهی یا مدرک آنلاین سئو دریافت کنید

حالا که با روش‌ها و شیوه‌های مختلف سئوکار شدن آشنا شده‌اید، باز هم ممکن است از خود بپرسید چگونه سئوکار حرفه ای شویم؟! برای پاسخ به این سوال نیز باید بگوییم شما علاوه‌بر آنکه باید مهارت‌های کافی داشته باشید و دوران مختلف را بگذرانید، باید به‌صورت عملی و روی آموخته‌های خود کار کنید. یک سئوکار حرفه‌ای کسی است که معمولاً آزمون و خطاهای زیادی را تاکنون گذرانده است. به این دلیل که سئو بیشتر یک مهارت تجربی است.

سئو فراتر از بهینه‌سازی متا تگ‌ها در یک وب‌سایت است، درواقع کارشناسان سئو حرفه‌ای افرادی هستند که در زمینه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ مهارت و تجربه دارند. این افراد با در اختیار گرفتن پروژه‌های کوچک آغاز می‌کنند تا به توانایی مورد نیاز برسند. برای آنکه خود را به‌عنوان یک سئوکار بشناسید و به جامعه معرفی کنید باید مهارت‌های لازم را داشته باشید. این مهارت‌ها از کجا به دست می‌آیند، این مهارت‌ها معمولاً با مطالعه ممتد و همراه بودن با دنیای آنلاین، شناخت اهداف کاربر، و درنهایت شرکت کردن در دوره‌های حرفه‌ای سئو به دست می‌آید.

چطور سئوکار شویم؟

چگونه سئو را شروع کنیم؟

از همین ابتدا به شما بگوییم که برای سئوکار شدن هیچ‌وقت دیر نیست، یعنی شما در هر سنی و در هر زمانی‌که بخواهید و اراده کنید می‌توانید یک سئوکار شوید و روی بهینه‌سازی موتورهای جستجو کار کنید. پیشنهاد ما برای شما این است که برای شروع روی پروژه‌های ساده‌تر و کلمات کلیدی با رقابت کمتر کار کنید. مثلاً به این‌موضوع فکر کنید که چقدر مهارت دارید و با توجه به مهارت خود چقدر می‌توانید بازدید سایت یا برخی از مهم‌ترین کلمات کلیدی آن را به صدر نتایج برسانید.

چگونه سئو را شروع کنیم؟

قبل‌از این‌که مستقیماً به سراغ تکنیک‌ها و جنبه‌های خاص سئو بروید به ذهن خود اجازه دهید که با تعاریف اساسی، واژگان و سوالاتی که ذهن شما را مشغول کرده است مواجه شود.برای مثال پیش نیازهای سئو را یاد بگیرید. قرار نیست این پیش‌نیازها را همانند یک فرد متخصص یاد بگیرید، به اندازه‌ای که بتواند نیازهای شما را به‌عنوان یک سئوکار برطرف کند. حالا که تصمیمتان جدی شده و مایلید که پیش‌از شرکت کردن در یک دوره به حرفه‌ای و بدانید که چگونه می‌توانید موفق‌تر شوید مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول چگونه سئو را شروع کنیم؛ یک منبع حرفه‌ای و مناسب برای مبتدیان بیابید

اولین گام و جواب ما برای کسانی که می‌پرسند چگونه سئوکار شویم، یافتن یک منبع مناسب است. با این استراتژی، همانند متخصصان بازاریابی باتجربه رشد خواهید کرد. با یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی رایگان شروع کنید. این گام اول برای پاسخ به سوال که چطور سئوکار شویم، است. شما باید به‌عنوان یک فرد مبتدی دنبال سایت‌ها و مراجع حرفه‌ای باشید که اطلاعات دقیق و به‌روزی از بهینه‌سازی موتورهای جستجو در اختیار شما قرار می‌دهند.  برای مثال بیشتر افراد حتی حرفه‌ای‌ها، وب‌سایت ماز را بهترین روش و آسان‌ترین راه برای یادگیری اصول اولیه و موضوعات مهم سئو می‌دانند.

گام دوم چطور سئوکار شویم؛ تمرین کنید

این‌که تنها یک گوشه بنشینید و مدام با خود بگویید چگونه کارشناس سئو شویم، کفایت نمی‌کند. دقیقاً همانند مثالی است که من عاشق هواپیما و راندن آن هستم، اما هیچ کاری برای آن انجام نمی‌دهم. شما برای آنکه متخصص حرفه‌ای در بهینه‌سازی موتورهای جستجو شوید باید تمرین کنید و تمرین کنید و تمرین کنید. بدون آزمون و خطا و تجربه هیچ‌وقت سئوکار نخواهید شد.

درست است که شما در سایت‌های معتبر می‌خوانید یا در دوره‌های حرفه‌ای شرکت می‌کنید اما تئوری یک چیزی است و بکار بردن آن‌ها به‌صورت عملی در یک وب‌سایت کاملاً موضوع متفاوت و البته کلیدی است. بهترین کار برای انجام آن این است که یک وب‌سایت برای خود راه‌اندازی کنید و با تمرین روی آن تکنیک‌های سئو را به‌صورت آرام‌آرام یاد بگیرید.

گام سوم چگونه سئو را شروع کنیم؛ یک مربی حرفه‌ای پیدا کنید

معمولاً یکی دیگر از پاسخ‌های ما به افرادی که می‌پرسند چطور سئوکار شویم، یافتن یک استاد و مربی حرفه‌ای است که سال‌ها در این حیطه فعالیت دارد. شاید این راهکار کمی زمان‌بر باشد اما یکی از بهترین و حیاتی‌ترین مراحل خواهد بود. به یاد داشته باشید همیشه در جایی از جهان کسی باتجربه‌تر و باهوش‌تر از شما هم وجود دارد.

بنابراین چرا از آن شخص نباید یاد بگیرید؟! چگونه آن شخص را پیدا کنید. معمولاً این دسته از افراد را می‌توانید در شبکه‌های توسعه شغلی مثل لینکدین پیدا کنید یا در رویدادهای مهم سئو بیابید. در این‌مورد کاملاً می‌توانید خلاقانه عمل کنید. مربی کسی است که استعداد و توانایی درون شما را بیشتر از خودتان می‌بینید و به کشف آن‌ها کمک می‌کند. به ارتقا و بهبود استعداد شما کمک می‌کند.

گام چهارم چطور سئوکار شویم؛ به یک گروه سئو بپیوندید

از دیگر راهکارهای ارزشمند و مناسب برای افرادی که با این سوال چگونه کارشناس سئو شویم مواجه هستند،  این است که به یک گروه حرفه‌ای بپیوندید. این یکی از بهترین توصیه‌هایی است که می‌توان از آن استفاده کرد:

اگر قصد دارید باغبان شوید با افراد باغبان، معاشرت کنید. اگر می‌خواهید راننده ماشین‌های مسابقه‌ای باشید با رانندگان ماشین‌های مسابقه‌ای همکاری کنید. پیوستن به یک گروه سئو در منطقه خود به شما کمک می‌کند تا یک کارشناس شوید. اگر نمی‌توانید گروه و افرادی را در منطقه خود بیابید به توصیه‌های مرحله سوم بازگردید. دلیل ما برای پیوستن به یک گروه سئو چیست؟ از تجارب آن‌ها و از معاشرت و گفتگو درباره مسائل و مشکلات مختلف می‌توانید نکات جدیدی یاد بگیرید.

گام پنجم چگونه سئو را شروع کنیم؛ بدانید در جهان و دنیای سئو چه می‌گذرد

دنیای بهینه‌سازی موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر است؛ بنابراین با آنچه در حال حاضر در درحال وقوع است همراه شوید. یکی از نکات کلیدی این است که متخصصان سئو حرفه‌ای و مشهور را در توئیتر دنبال کنید. وقتی‌که وارد توییتر می‌شوید بهترین بهره را از تجربه سئو خود خواهید برد.

جدیدترین بروزرسانی‌ها را دریافت خواهید کرد و به همان سرعتی که تغییرات جدید ایجاد می‌شوند یاد می‌گیرید. با این حال در این‌جا متوقف نشوید، از خواندن مطالب خوب لذت ببرید وبلاگ‌های برخی از سایت‌های خاص مثل سایت ماز یا سایت Search Engine Land را دنبال کنید.

گام ششم چگونه سئو یاد بگیریم؛ یاد بگیرید و انجام دهید

یادگیری و عزم راسخ شما برای دنبال کردن مسائل سئو مهم‌ترین نکته‌ای است که باید در نظر بگیرید. مداوم یاد بگیرید، انجام دهید و تکرار کنید. نا امید نشوید و به یاد داشته باشید که به سوی یک دنیای پویا قدم برداشته‌اید. وقتی احساس کردید که به اصول اولیه مسلط هستید، شروع به تمرکز بر روی تفاوت‌های کوچک و ظریف کنید مثل همان توضیحات متا، تگ‌های alt و رفتن سراغ گوگل سرچ کنسول.

چگونه سئو یاد بگیریم؟

معمولاً افرادی که تصمیم نهایی و قطعی برای ورود به دنیای بازاریابی دیجیتال و سئو می‌گیرند از خود می‌پرسند که برای یادگیری سئو از کجا شروع کنیم؟! باید اشاره کنیم که این دنیایی است که شما باید قدم به قدم برای یادگیری آن پیش بروید. اگر قصد دارید در دوره آموزش خصوصی سئو شرکت کنید، بهتر است که در ابتدا با اصطلاحات سئو، الگوریتم های گوگل و سئو تکنیکال آشنا شوید.

سئو دنیایی است که در آن مجموعه‌ای از اصطلاحات مختلف جریان دارد شما باید این اصطلاحات را بشناسید. مثلاً یکی از بخش‌های مهمی که باید بدانید این است که بهینه‌سازی موتورهای جستجو ممکن است به سه شکل صورت گیرد. مثلاً سئو کلاه سفید جزو مواردی است که از نظر گوگل طبیعی و با قوانین آن مطابقت دارد.

از آن طرف سئو کلاه سیاه با قوانین گوگل مطابقت ندارد و ممکن است که سایت با اجرای چنین استراتژی‌هایی مورد جریمه سخت قرار گیرد. پیش‌از هر چیزی واجب است که افراد بدانند اصلا سئو چیست و گوگل چگونه کار می کند. همه این‌ها مواردی است که افراد باید درباره‌ی آن‌ها اطلاع داشته باشند. زمانی‌که اطلاعات شما تکمیل باشد می‌توانید به‌عنوان یک سئوکار حرفه‌ای در هر کمپانی که دوست داشته باشید کار کنید یا این‌که کسب‌وکار خود را بیندازید.

همچنین آشنایی با سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری نیز می‌تواند به شما کمک زیادی در یادگیری سئو کند.

چگونه سئو یاد بگیریم؟

نتیجه پایانی

در این‌جا ما سعی کردیم به سوال چطور سئوکار شویم و برای یادگیری سئو از کجا شروع کنیم پاسخ دهیم. آنچه که اهمیت دارد این است که شما به‌عنوان یک فرد مبتدی علاوه‌بر آنکه باید مهارت داشته باشید، پشتکار نیز اهمیت ویژه‌ای برای ماندن و ادامه دادن به این حرفه دارد.

شش گامی که در بالا برای رسیدن به جواب چگونه سئوکار شویم به آن اشاره کردیم را می‌توانید دنبال کنید و با افرادی ارتباط بگیرید که به‌خوبی می‌توانند برای رسیدن به هدف اصلی شما یعنی یک سئوکار حرفه‌ای شدن کمک کنند. در پایان هم می‌توانید جهت شرکت در یک دوره حرفه‌ای اقدام کنید؛ البته پیش‌از هر چیزی توجه داشته باشید که آن دوره مطابق با مهارت‌ها و میزان آشنایی شما با دنیای بهینه‌سازی موتورهای جستجوی گوگل باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

320 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست