تفاوت ساب فولدر و ساب دامنه در ایجاد وبلاگ فروشگاه اینترنتی

اگر بخواهید ساده به ماجرا نگاه کنید، احتمالا تفاوت خاصی میان انتخاب یکی از این دو برای راه اندازی وبلاگ در فروشگاه اینترنتی نخواهید دید. اما کمی دقت به جزئیات، قطعا نظر شما را تغییر می‌دهد.

تفاوت-ساب-فولدر-و-ساب-دامین-در-ایجاد-فروشگاه-اینترنتی

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

اگر از سئوکارها بپرسید، حتما در پی راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی، به شما توصیه می‌کنند که وبلاگی در کنار آن داشته باشید.  اما یک سوال معمولا در این شرایط پیش می‌آید؛ برای ایجاد وبلاگ بهتر است از ساب فولدر استفاده کنیم یا ساب دامنه؟ نظرات مختلفی در این باره وجود دارد و در اینجا به دنبال آن هستیم که پاسخ مناسبی برای این سوال پیدا کرده و روش بهینه را بدانیم.

فرض می‌کنیم شما در نقطه‌ای هستید که فروشگاه اینترنتی را راه اندازی کرده و برای ایجاد وبلاگ نیز قانع شده و نیازی نیست که دلایل مربوط به آن را ذکر کنیم. حالا می‌پرسید که ساب دامنه یعنی blog.site.ir بهتر است یا ساب فولدر یعنی site.i/blog؟

در اینجا توضیحاتی ارائه خواهیم کرد که شما را به پاسخ مورد نظر می‎رساند. به جز این در آکادمی سئو پورفیض، می‌توانید راهنمایی و مشاوره لازم در خصوص راه اندازی فروشگاه اینترنتی، ایجاد وبلاگ و جزئیات مربوط به آن‌ها را دنبال کنید. با ما همراه باشید.

تفاوت ساب فولدر با ساب دامنه چیست؟

برای آن که بتوان تصمیم گیری درستی در انتخاب ساب فولدر یا ساب دامنه برای ایجاد وبلاگ داشت، بهتر است که پیش از هر چیزی تفاوت این دو را با هم بدانیم. اگر بخواهید ساده به ماجرا نگاه کنید، احتمالا تفاوت خاصی میان انتخاب یکی از این دو برای راه اندازی وبلاگ در فروشگاه اینترنتی نخواهید دید. اما کمی دقت به جزئیات، قطعا نظر شما را تغییر می‌دهد.

subdomain-vs-subfolder

ساب دامنه چیست؟

هر وب سایت دارای یک دامنه اصلی است که به آن آدرس شناسایی و دنبال می‌شود. به دلایل مختلفی از ساب دامنه برای ارائه بخشی از وب سایت اصلی، استفاده می‌شود.

ساختار ساب دامنه به فرمی است که در مسیر خارج از دامنه اصلی قرار می‌گیرد. آدرس ساب دامنه نیز به شکلی است که پیش از دامنه اصلی در آدرس URL جای دارد. به طور مثال زمانی که آدرس دامنه اصلی شما yourdomian.ir باشد، ساب دامنه AAA، به شکل AAA.yourdomain.ir خواهد بود. گاهی اوقات وب سایت‌های بزرگ با زمینه فعالیت گسترده، در عین واحد دارای چندین ساب دامنه هستند.

ساب فولدر چیست؟

ساب فولدر یا ساب دایرکتوری، در حقیقت یک صفحه از صفحات وب سایت است که در مسیر همان دامنه اصلی قرار گرفته و نام آن بعد از آدرس اصلی URL سایت جای دارد. به طور مثال اگر آدرس دامنه اصلی وب سایت شما مطابق بالا yourdomain.ir باشد، ساب فولدر AAA، به شکل yourdomain.ir/AAA دیده خواهد شد.

تفاوت-ساب-فولدر-و-ساب-دامین

انتخاب بین ساب دامنه یا ساب فولدر

حالا با شناختن مفهوم هر یک از ساب دامنه و ساب فولدر، بهتر می‌توان دریافت که کدام یک برای ایجاد وبلاگ در کنار فروشگاه اینترنتی مناسب‌تر هستند.

در انتخاب این که ساب دامنه برای ایجاد وبلاگ بهتر است یا ساب فولدر، نمی‌توانیم به صورت قطعی یکی از آن‌ها را خوب دانسته و دیگری را بد تلقی کنیم. در حقیقت هر یک از این ساختارها در جای خود دارای مزایا و معایبی هستند و چیزی که جان مولر، وبمستر ارشد تحلیل روند، گفته حاکی از آن است که از نظر گوگل تفاوتی میان این دو برای راه اندازی وبلاگ فروشگاه اینترنتی وجود ندارد.

اما در حقیقت با توجه به این که ساب فولدر بخشی از ماهیت دامنه اصلی بوده و به طور مستقیم از اعتبار دامنه، لینک سازی‌های داخلی و بک لینک سازی تاثیر می‌گیرد، به نظر می‌رسد که ایجاد وبلاگ روی ساب فولدر، منطقی‌تر و به نفع سئو کلاه سفید باشد.

چرا بهتر است وبلاگ بر روی ساب فولدر راه اندازی شود؟

دربخش  بالا با تعریف ساب فولدر و ساب دامنه و نگاهی به ساختار آن‌ها، به این نتیجه رسیدیم که بهتر است وبلاگ روی ساب فولدر راه‌اندازی شود. نگاهی به تجربه وب سایت‌های مختلف نشان می‌دهد که ایجاد وبلاگ روی ساب دایرکتوری، خیلی بهتر و سریع‌تر است و در سئو اثربخشی مثبت داشته و حتی بسیاری از وب سایت‌ها به این دلیل، مهاجرت از ساب دامنه به ساب فولدر را داشته‌اند.

اما ببینیم به طور دقیق چرا بهتر است وبلاگ بر روی ساب فولدر راه‌اندازی شود؟

سرعت تشخیص و تثبیت در گوگل

طبق گفته خود مدیران گوگل، مدت زمان لازم برای تشخیص ساب دامین در گوگل از ساب فولدر بیشتر خواهد بود و این خود یکی از دلایلی است که باعث می‌شود ساب دامین را ماهیتی مجزا از دامنه اصلی بدانیم.

در حالی که ساب فولدر به طور مستقیم جزئی از دامنه اصلی بوده و از این جهت اثربخشی زودتری دارد. از آن جایی که سرعت در سئو نقش مهمی را بازی می‌کند، این فاکتور، در انتخاب ساب فولدر به جای ساب دامنه، موثر است.

کاربرپسند بودن

اگر از تجربه کاربری بپرسید، کاربران احساس به مراتب بهتری نسبت به حالت نمایش آدرس ساب فولدر دارند. در این حالت قرار گرفتن وبلاگ در انتهای آدرس وب سایت، به آن‌ها این حس را القا می‌کند که به بستری در دل سایت اصلی هدایت شده و چیزی مجزا از آن را در ذهن نمی‌آورند.

در واقع مسیر ناوبری یک ساب دایرکتوری با توجه به آدرس آن، برای کاربر خوشایندتر بوده و در برندسازی نیز نقش موثرتری خواهد داشت.

برخورداری از قدرت لینک سازی

با توجه به یکپارچگی موجود بین ساب فولدر و دامنه اصلی، وبلاگ شما به صورت مستقیم از قدرت لینک سازی دامنه اصلی برخوردار بوده و این باعث خواهد شد تا سئوی کلی دامنه شما، سریع‌تر به نتیجه برسد. در حقیقت این تجمیع قدرت، به افزایش بازدید و تقویت دامنه کمک زیادی خواهد کرد.

در نظر بگیرید که با تقسیم شدن لینک سازی‌ها و محتواها در یک دامنه اصلی و ساب دامنه، چطور اعتبار دامنه و اثربخشی لینک سازی، بین آن‌ها تقسیم شده و به زبان خودمانی، زور هر یک کاهش خواهد یافت.

البته در این میان نمی‌توان تاثیرگذاری حمایت میان دامنه اصلی و ساب دامنه را به صورت دو جانبه دست کم گرفت، اما این چیزی نیست که بخواهیم در راه اندازی وبلاگ فروشگاه اینترنتی، از آن بهره ببریم.

تاثیر مستقیم در سئو دامنه اصلی

ایجاد وبلاگ روی ساب دامنه، تولید محتوا و به راه اندازی ساختار و چرخه لینک سازی در آن، تاثیر سئو غیرمستقیم روی دامنه اصلی خواهد داشت. این در حالی است که تولید محتوا و لینک سازی در ساب فولدر یا همان ساب دایرکتوری، به صورت مستقیم روی سئو دامنه اصلی تاثیربخشی دارد. به علاوه، این اثربخشی در زمانی کوتاه‌تر صورت خواهد گرفت.

از آن جایی که در هدف از ایجاد وبلاگ، تقویت سئو فروشگاه اینترنتی است، باید بهترین انتخاب برای تاثیرگذاری در سئو دامنه اصلی فروشگاه را داشته باشیم.

تفاوت-ساب-فولدر-و-ساب-دامین-ز-نگاه-گوگل

گوگل درباره تفاوت ساب دامنه و ساب فولدر برای راه اندازی وبلاگ چه می‌گوید؟

اگر چه به نظر می‎‌رسد که از نظر گوگل تفاوتی میان ساب دامنه و ساب فولدر برای راه اندازی وبلاگ در فروشگاه اینترنتی وجود نداشته باشد؛ اما در واقع با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم، می‌توان قاطعانه گفت که ساب فولدر انتخاب بهتری است.

پس اگر تصمیم به راه‌اندازی وبلاگ در یک فروشگاه اینترنتی دارید، بهتر است که از ساب فولدر استفاده کنید. ساب دامنه برای ایجاد نسخه زبان دوم وب سایت، انجمن، بخش پرسش و پاسخ یا در وب سایت‌هایی که پیچیدگی و بخش‌های زیاد مجزایی دارند، کاربرد خواهد داشت. شما چه نظری در این باره دارید؟

سوالات متداول در مورد تفاوت ساب دامنه و ساب فولدر

تفاوت ساب فولدر با ساب دامنه چیست؟"

اگر بخواهید ساده به ماجرا نگاه کنید، احتمالا تفاوت خاصی میان انتخاب یکی از این دو برای راه اندازی وبلاگ در فروشگاه اینترنتی نخواهید دید. اما کمی دقت به جزئیات، قطعا نظر شما را تغییر می‌دهد.

چرا بهتر است وبلاگ بر روی ساب فولدر راه اندازی شود؟

بهتر است وبلاگ روی ساب فولدر راه‌اندازی شود. نگاهی به تجربه وب سایت‌های مختلف نشان می‌دهد که ایجاد وبلاگ روی ساب دایرکتوری، خیلی بهتر و سریع‌تر است و در سئو اثربخشی مثبت داشته و حتی بسیاری از وب سایت‌ها به این دلیل، مهاجرت از ساب دامنه به ساب فولدر را داشته‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

415 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست