آموزش بخش Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول

در حال حاضر Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول یک موضوع داغ در جامعه SEO است؛ زیرا به بهبود تجربه کاربری کمک می‌کند. خش Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول مجموعه‌ای از معیارها است که تجربه کاربر را بر اساس ویژگی‌هایی مانند بارگذاری، مدت زمان ورود کاربر و موارد دیگر ارزیابی می‌کنند. Core Web Vitals سرچ کنسول معیارهای ارزشمندی برای تجربه کاربر هستند، اما بدون راهنمایی برای ایجاد یک چک لیست و استراتژی سئو توسعه برای بهبود مستمر آنها، معنای زیادی ندارند.

سرچ کنسول Core Web Vitals آموزش

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

در حال حاضر Core Web Vitals سرچ کنسول یک موضوع داغ در جامعه SEO است. دلیل خوبی هم برای استفاده از این بخش از سرچ کنسول وجود به ویژه برای متخصص سئو وجود دارد: بهبود آنها باعث تجربه کاربری بهتر می‌شود، همچنین هم اکنون یک فاکتور رتبه بندی برای جستجوی گوگل به عنوان بخشی از سیگنال‌های تجربه صفحه جدید هستند. عرضه تدریجی از اواسط ژوئن ۲۰۲۱ آغاز و تا ۲ سپتامبر ۲۰۲۱ تکمیل شد.

برای بهبود وضعیت Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول باید روی رفع ارور FCP در Cor Web Vitals سرچ کنسول، رفع ارور SI یا Speed Index در Cor Web Vitals سرچ کنسول، رفع ارور LCP در Cor Web Vitals سرچ کنسول، رفع ارور TTI یا Time to Intractive در Cor Web Vitals سرچ کنسول، رفع ارور TBT در Cor Web Vitals سرچ کنسول، رفع ارور CLS در Cor Web Vitals متمرکز شوید تا در سرچ کنسول امتیاز “خوب” کسب کنید. در این مقاله ابتدا با این ابزار و سپس با نحوه رفع ارورهای Core Web Vitals سرچ کنسول آشنا می‌شویم.

این مقاله می‌تواند برای افراد فعال در زمینه تولید محتوا و سئو بسیار کاربردی باشد پس اگر در این حوزه فعالیت می‌کنید تا انتهای این مقاله از آکادمی سئو پورفیض همراه ما شوید.

 • Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول چیست
 • اهمیت Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول برای سایت شما
 • نحوه رفع ارورهای Core Web Vitals سرچ کنسول
 • رفع ارور FCP در Cor Web Vitals سرچ کنسول
 • رفع ارور SI یا Speed Index در Cor Web Vitals سرچ کنسول
 • رفع ارور LCP در Cor Web Vitals سرچ کنسول
 • رفع ارور First Input Delay سرچ کنسول
 • رفع ارور TTI یا Time to Intractive در Cor Web Vitals سرچ کنسول
 • رفع ارور TBT در Cor Web Vitals سرچ کنسول
 • رفع ارور CLS در Cor Web Vitals سرچ کنسول
 • سخن پایانی

Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول چیست؟

بخش Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول مجموعه‌ای از معیارها است که تجربه کاربر را بر اساس ویژگی‌هایی مانند بارگذاری، مدت زمان ورود کاربر و موارد دیگر ارزیابی می‌کنند. Core Web Vitals سرچ کنسول معیارهای ارزشمندی برای تجربه کاربر هستند، اما بدون راهنمایی برای ایجاد یک چک لیست و استراتژی سئو توسعه برای بهبود مستمر آنها، معنای زیادی ندارند.

به طور خلاصه، Core Web Vitals زیرمجموعه‌ای از عواملی هستند که بخشی از امتیاز «تجربه صفحه» گوگل خواهند بود (در اصل، روش گوگل برای اندازه‌گیری UX کلی صفحه شما). می‌توانید داده‌های Core Web Vitals سایت خود را در بخش «Experience» حساب گوگل سرچ کنسول خود بیابید.

گوگل سرچ کنسول چیست؟ Core Web Vitals

اهمیت Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول برای سایت شما

گوگل قصد دارد تجربه صفحه را بر اساس یک فاکتور رسمی رتبه‌بندی کند. تجربه صفحه ترکیبی از عواملی است که گوگل برای تجربه کاربر مهم می‌داند، از جمله:

 • HTTPS
 • سازگاری با موبایل
 • عدم وجود پاپ آپ در بین صفحات

امنیت (در اصل، نداشتن بدافزار در صفحه شما) و Core Web Vitals بخش بسیار مهمی از این امتیاز خواهد بود. لازم است بگوییم که تنها با رعایت این موارد شما رتبه یک گوگل را از آن خود نمی‌کنید و فاکتورهای زیادی در کسب رتبه ۱ شما تاثیر دارند. زمان بارگذاری صفحه و سرعت سایت تنها یکی از فاکتورهایی که است که گوگل به آن توجه می‌کند.

مهم: گوگل به دارندگان وبسایت اجازه داده است که تا یک‌سال آینده بر روی رفع ارورهای Core Web Vitals سرچ کنسول کار کنند و سایت خود را بهبود ببخشند.

گوگل سرچ کنسول برای سایت شما Core Web Vitals اهمیت

اگر قصد بهبود رتبه سایت خود را دارید ادامه مطلب را دنبال کنید. در ادامه ۷ بخش از Core Web Vitals  گوگل سرچ کنسول و رفع ارورهای آنها را آموزش خواهیم داد.

نحوه رفع ارورهای Core Web Vitals سرچ کنسول

همانطور که در بالا گفته شد در این بخش از مقاله درباره انواع Core Web Vitals  گوگل سرچ کنسول و بهبود هر یک از آنها صحبت خواهیم کرد. البته لازم به ذکر است که شما برای رفع ارور ابتدا باید با ماهیت کلی بخش آشنا شوید و سپس در جهت رفع آن تلاش کنید.

سرچ کنسول Core Web Vitals نحوه رفع ارورهای

رفع ارور LCP در Cor Web Vitals سرچ کنسول

LCP مدت زمانی است که طول می‌کشد تا یک صفحه از دیدگاه یک کاربر واقعی بارگذاری شود. به بیان ساده این مفهوم به مدت زمانی که کاربر روی لینک کلیک می‌کند تا زمانی که محتوای کامل برای کاربر نمایش داده شود اشاره دارد.

LCP با سایر معیارها و ابزارهای سرعت سنج سایت متفاوت است. بسیاری دیگر از معیارهای سرعت صفحه مانند TTFB  لزوماً مدت زمان بازکردن یک صفحه وب را برای کاربر در نظر نمی‌گیرند. از طرف دیگر LCP بر روی توانایی مشاهده صفحه و تعامل با آن نیز متمرکز می‌شود.

می‌توانید امتیاز LCP خود را با استفاده از Google PageSpeed Insights بررسی کنید. این مورد کمک کننده است. آنچه در مورد استفاده از Google Pagespeed Insights روی ابزاری مانند webpagetest.org اهمیت دارد این است که می‌توانید عملکرد صفحه خود را در دنیای واقعی (براساس داده‌های مرورگر کروم) ببینید. با این حال، توصیه می‌شود به داده‌های LCP خود در GSC خود نگاه کنید. چرا؟

چون مانند Google PageSpeed Insights، داده‌ها در کنسول جستجو از گزارش تجربه کاربر در کروم می‌آیند. اما برخلاف PageSpeed Insights، شما می‌توانید داده‌های LCP را در کل سایت خود مشاهده کنید. بنابراین به جای اینکه صفحات تصادفی را یک به یک تجزیه و تحلیل کنید، لیستی از  URLهای خوب و بد را دریافت می‌کنید.

سرچ کنسول Cor Web Vitals در LCPرفع ارور

گوگل سرعت LCP را به سه دسته تقسیم می‌کند: خوب، نیاز به بهبود و ضعیف.

شما می‌توانید با انجام هر یک از کارهای زیر LCP سایت خود را بهبود ببخشید:

 • اسکریپت‌های غیرضروری شخص ثالث را حذف کنید: مطالعه اخیر درباره سرعت صفحه نشان داد که هر اسکریپت شخص ثالث، سرعت یک صفحه را ۳۴ میلی ثانیه کاهش می‌دهد.
 • هاست سایت را ارتقا دهید: هاست بهتر = زمان بارگذاری سریعتر به طور کلی
 • تنظیم لیزی لود lazy loading: لیزی لود باعث می‌شود که تصاویر فقط زمانی بارگیری شوند که شخصی صفحه شما را به پایین اسکرول کند. این بدان معناست که شما می‌توانید به طور قابل توجهی سریع‌تر به LCP برسید.
 • حذف عناصر صفحه بزرگ: Google PageSpeed Insights به شما می‌گوید که آیا صفحه شما عنصری دارد که LCP صفحه شما را کاهش دهد یا خیر.
 • Minify your CSS: سی اس اس بزرگ می‎تواند مدت زمان LCP را به طور قابل توجهی به تاخیر بیندازد.

رفع ارورFirst Input Delay  سرچ کنسول

در مرحله بعد، بیایید نگاهی به دومین خطای Core Web Vital گوگل سرچ کنسول یعنی First Input Delay  بیندازیم. خوب، این دقیقاً همان چیزی است که FID اندازه گیری می‌کند: مدت زمانی که کاربر برای تعامل واقعی با صفحه شما نیاز دارد.

نمونه‌هایی از تعاملات عبارتند از:

 • انتخاب یک گزینه از یک منو
 • کلیک روی یک لینک در ناوبری سایت
 • وارد کردن ایمیل خود در یک فیلد و بخش جداگانه
 • باز کردن “متن” در دستگاه‌های تلفن همراه

گوگل FID را مهم می‌داند؛ زیرا نحوه تعامل کاربران واقعی با وب سایت‌ها را در نظر می‌گیرد و مانند FCP، آنها معیارهای خاصی برای آنچه یک FID قابل قبول است، دارند. از نظر فنی این که FID سم صفحه را اندازه گیری کند، زمان می‌برد.

برای صفحه‌ای که ۱۰۰% محتوا دارد (مانند یک پست وبلاگ یا مقالات خبری)، FIDاحتمالاً معیار مهمی نیست. تنها “تعامل” واقعی اسکرول صفحه است. در واقع، سرچ کنسول حتی FID را برای این نوع سایت‌ها گزارش نمی‌کند.اما برای یک صفحه ورود، صفحه ثبت نام، یا صفحه دیگری که در آن کاربران باید به سرعت روی چیزی کلیک کنند،FID  از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

برای رفع ارور FID سایت خود هر یک از موارد زیر انجام دهید:

 • به حداقل رساندن استفاده از کدهای جاوا اسکریپت: ارتباط کاربران با یک صفحه در حالی که مرورگر در حال آپلود کدهای JS است تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد. بنابراین به حداقل رساندن استفاده از کدهای JS در صفحه کلید FID را به اندازه قابل قبول می‌رساند.
 • اسکریپت‌های شخص ثالث غیر مهم را حذف کنید: درست مانندFCP، اسکریپت‌های شخص ثالث مانند گوگل آنالیتیکس، Heatmaps و غیره می‌توانند بر FID تأثیر منفی بگذارند.
 • از کش مرورگر استفاده کنید: این گزینه به بارگذاری سریعتر محتوا در صفحه شما کمک می‌کند. همچنین به مرورگر کاربر شما کمک می‌کند تا کارهای بارگیری JS را سریعتر انجام دهد.

سرچ کنسول First Input Delay رفع ارور

رفع ارور CLS در Cor Web Vitals سرچ کنسول

CLS در Cor Web Vitals سرچ کنسول نشان دهنده پایداری یک صفحه در هنگام بارگذاری است (با نام مستعار “پایداری بصری”). معیارهای خاصی وجود دارد که گوگل برای CLS در نظر گرفته است. برای مثال سایت شما باید برای کاربرانی که با موبایل جستجو می‌کنند نیز محبوب باشد.

برای رفع ارور CLS در Cor Web Vitals سرچ کنسول می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • از ابعاد مشخص برای هر رسانه ویدئو، تصاویر، GIF، اینفوگرافیک و غیره استفاده کنید: به این ترتیب، مرورگر کاربر دقیقاً می‌داند که آن عنصر چقدر فضای صفحه را اشغال می‌کند و در همان لحظه آن را تغییر نمی‌دهد؛ زیرا صفحه به طور کامل بارگیری می‌شود.
 • مطمئن شوید که عناصر تبلیغاتی دارای یک فضای رزرو شده هستند: در غیر این صورت ممکن است به طور ناگهانی در صفحه ظاهر شوند و محتوا را به پایین، بالا یا به طرفین فشار دهند.
 • عناصر رابط کاربری جدید را در زیر صفحه اضافه کنید: به این ترتیب، محتوایی را که کاربر «انتظار دارد» در جایی که هست باقی بماند، پایین نمی‌آورد.

سرچ کنسول Cor Web Vitals در CLS رفع ارور

رفع ارور SI یا Speed Index در Cor Web Vitals سرچ کنسول

SI یا  Speed Index در Cor Web Vitals سرچ کنسول معیاری است که مدت زمانی که قسمت‌های داخل ویوپورت ظاهر می‌شوند را اندازه می‌گیرد. برای محاسبه SI شما، یک ابزار تجزیه و تحلیل ویدیویی از بارگیری صفحه در مرورگر گرفته و فریم به فریم فرآیند را محاسبه می کند. امتیاز SI خوب ۳.۴ ثانیه یا کمتر است. کیفیت تجربه کاربری شما زمانی بهتر می‌شود که محتوای بالای صفحه سریع‌تر ظاهر شود.

سرچ کنسول Cor Web Vitals در SI رفع ارور

رفع ارور TTI یا Time to Intractive در Cor Web Vitals سرچ کنسول

Time to Intractive در Cor Web Vitals سرچ کنسول مدت زمانی است که یک صفحه برای تعامل کامل نیاز دارد. گوگل یک صفحه را تعاملی در نظر می گیرد زمانی که:

 • صفحه محتوای قابل استفاده را نمایش می‌دهد.
 • صفحه به تعاملات کاربر در عرض ۵۰ میلی ثانیه پاسخ می‌دهد.
 • صاحبان سایت، کنترل کننده‌های رویداد را برای قابل مشاهده ترین عناصر صفحه ثبت می‌کنند.

امتیاز TTI ایده آل ۳.۸ ثانیه یا کمتر است.

سرچ کنسول Cor Web Vitals در TTI رفع ارور

رفع ارور TBT در Cor Web Vitals سرچ کنسول

TBT در Cor Web Vitals سرچ کنسول مجموعه زمان‌هایی است که یک صفحه از پاسخگویی به ورودی کاربر مسدود می‌شود.گوگل این معیار را را با اضافه کردن TBT در فرآیندهای طولانی جاوا اسکریپت بین FCP و TTI محاسبه می‌کند. هر کاری که در بیش از ۵۰ میلی ثانیه اجرا شود، یک فرآیند طولانی است. نمره خوب TBT، ۲۰۰ میلی ثانیه است.

سرچ کنسول Cor Web Vitals در TBT رفع ارور
سرچ کنسول Cor Web Vitals در TBT رفع ارور

سخن پایانی

Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول مجموعه جالبی از معیارهای کلیدی است که به دنبال نشان دادن تجربه کاربر هستند. به‌عنوان یک فرد فعال در زمینه عملکرد وب، از هرگونه فشار برای بهبود عملکرد سایت‌ها استقبال کنید. مطمئنا تأثیر رتبه‌بندی این معیارها سر و صدای زیادی در عملکرد وب و جوامع SEO ایجاد کرده است. در حالی که خود معیارها بسیار جالب هستند، چیزی که شاید هیجان انگیزتر باشد استفاده از داده های CrUX برای اندازه گیری آن‌ها است.

امیدواریم این پست تا حدودی راه های مختلف دسترسی به داده‌های Core Web Vitals برای وب سایت شما و نحوه رفع ارورهای Core Web Vitals سرچ کنسول توضیح می‌دهد برای شما کاربردی و مفید واقع شود. امیدواریم که بتوانید از راه‌های رفع ارور به خوبی استفاده کنید و تجربه کاربری و در نهایت زتبه وبسایت خود را بهبود بخشید.

سوالات متداول درباره Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول

Core Web Vitals سرچ کنسول چیست؟

Core Web Vitals گوگل کنسول نحوه عملکرد صفحات شما را بر اساس داده‌های استفاده در دنیای واقعی (که گاهی اوقات داده‌های میدانی نامیده می‌شود) نشان می‌دهد.

چرا Core Web Vitals سرچ کنسول مهم است؟

Core Web Vitals برای توسعه دهندگان ایجاد شده است، این ابزارها می‌توانند توسط همه صاحبان سایت استفاده شوند؛ زیرا تجربه دنیای واقعی کاربر را در یک صفحه ارزیابی می‌کنند.

سه بخش اصلی Core Web Vitals گوگل سرچ کنسول کدام است؟

سه بخش اصلی وجود دارد: LCP در Cor Web Vitals سرچ کنسول، CLS در Cor Web Vitals گوگل کنسول و FCP در Cor Web Vitals سرچ کنسول

آیا Core Web Vitals برای سئو مهم است؟

Core Web Vitals گوگل کنسول برای SEO مهم هستند؛ زیرا می‌توانند به شناخت بیشتر وبسایت شما کمک کنند و آن را مرتب و تمیز نگه دارند. این موارد حیاتی می‌تواند به بهبود دید و رتبه وب سایت شما در مرورگرها کمک کند و همچنین به مخاطبان شما تجربه‌ای بی دردسر در هنگام مرور صفحه شما بدهد.

Core Web Vitals سرچ کنسول چقدر بر سئو تاثیر می‌گذارد؟

اگر آنها را با دامنه‌هایی مقایسه کنید که به طور کامل تمام موارد حیاتی وب اصلی را ارزیابی می‌کنند، یک تفاوت ۳.۷ درصدی وجود دارد. دامنه‌های کند به طور متوسط ۳.۷ درصد بدتر از دامنه‌های سریع هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

512 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست