TBT چیست و چگونه آن را بهینه کنیم؟

TBT یا Total Blocking Time، به عنوان یکی از المان‌های ارزیابی سرعت پاسخگویی وب¬سایت به درخواست کاربر به حساب می‌آید.

TBT-چیست-و-چگونه-آن-را-بهینه-کنیم؟

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

حضور پارامتر TBT یا Total Blocking Time، در سال ۲۰۲۰ میلادی در هسته حیاتی گوگل ایجاد شد و از آن زمان هم رفته رفته وب­مسترها، به تکاپو افتادند تا وب­سایت‌ها را مطابق با این پارامتر، بهینه­سازی کنند. اما این که tbt چیست و چطور در سئو وب سایت‌ها تاثیر دارد را در ادامه دنبال خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پیش از هر چیز احتمالا از ترجمه عبارت Total Blocking Time، حدس می‌زنید که این پارامتر در ارتباط با تجربه و تعامل کاربری باشد. یعنی درست همان نقطه تلاقی صفحات وب­سایت و ماوس و نگاه کاربر که از نظر گوگل نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. در آکادمی سئو پورفیض، به پارامترهای مربوط به تعامل کاربر و تجربه کاربری به طور گسترده‌ای پرداخته شده و فرصتی خواهید داشت تا به خوبی با این المان‌ها آشنا شده و روش‌های بهینه‌سازی آن‌ها را بیاموزید.

در این مطلب به معرفی پارامتر TBT و نحوه بهبود آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

استانداردهای-پارامتر-tbt

پارامتر TBT چیست؟

TBT یا Total Blocking Time، به عنوان یکی از المان‌های ارزیابی سرعت پاسخگویی وب­سایت به درخواست کاربر به حساب می‌آید. در حقیقت این پارامتر اندازه‌گیری می‌کند که وب سایت شما چه مدت برای دریافت ورودی از سمت کاربر، مسدود بوده است.

برای وب سایت‌هایی که سرعت بالایی داشته و صفحات آن‌ها به سرعت لود شده و در پی درخواست کاربر تا لود شدن صفحه، هیچ تعللی احساس نمی‌شود، tbt نخواهیم داشت. اما در شرایطی که پاسخگویی وب سایت و لود آن، به درازا بکشد (البته منظور چند دهم یا صدم ثانیه است)، ماجرا متفاوت شده و اعداد و ارقامی برای پارامتر TBT خواهیم داشت که هر چه کمتر باشد، وب سایت در شرایط بهینه‌تری ارزیابی می‌شود.

به طور معمول لانگ تسک‌ها، باعث می‌شوند تا لود صفحه طولانی شده یا کدهای جاوا اسکریپت غیرضروری و cssهای نامرتب، چنین شرایطی به وجود می‌آورند.

استانداردهای پارامتر tbt

برای آن که بتوانید وب سایت خود را از منظر این المان، بررسی کرده و مطابق با آن، فرایندهای بهینه‌سازی را دنبال کنید؛ لازم است که استانداردهای مربوط به آن را در نظر داشته باشید. در زیر نگاهی به بازه‌های معنی‌دار برای این پارامتر می‌اندازیم.

میزان tbt تفسیر
بین ۰ تا ۳۰۰ میلی ثانیه شرایط وب سایت به این لحاظ ایده‌آل است.
بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی ثانیه شرایط وب سایت به این لحاظ در حد متوسط بوده و نیاز به بهبود دارد.
بالاتر از ۶۰۰ میلی ثانیه شرایط بد است و باید حتما بهینه‌سازی جدی صورت بگیرد.

ابزارهای اندازه‌گیری پارامتر tbt

قطعا برای این که بتوانید این پارامتر در خصوص وب سایت خود را بهینه‌سازی کنید؛ لازم است که حتما در خصوص میزان عددی آن، اطلاعات درستی داشته باشید. ابزارهای مختلفی برای اندازه‌گیری این پارامتر وجود دارد که از جمله آن‌ها؛

  • GTMetrix
  • Web Page Test
  • Pingdom
  • Chrome Dev Tools
  • Speed Curve

هستند.

نکته مهم: پیشنهاد می‌کنیم که با تست هر یک از این ابزار، بهترین آن‌ها با توجه به تجربه کاربری خود را انتخاب کرده و برای هر مرتبه سنجش دوباره میزان پارامتر TBT ، مجدد از همان ابزار استفاده کنید. این کمک خواهد کرد تا تغییرات را بهتر ارزیابی کرده و بتوانید مسیر پیشرفت خود در بهبود پارامتر را مشاهده کنید.

تاثیر-پارامتر-tbt-در-سئو-کلاه-سفید-وب-سایت‌ها

تاثیر پارامتر tbt در سئو کلاه سفید وب سایت‌ها

از آن جایی که این پارامتر، به صورت مستقیم با تجربه کاربری در ارتباط است، قطعا از سوی موتور جستجوی گوگل و ربات‌های آن نیز حائز اهمیت خواهد بود. در حقیقت یکی از استانداردهایی که در رتبه‌بندی وب­سایت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، همین معیار تجربه کاربری و شرایط تعامل او با صفحات سایت است.

از این روی، هر مقدار که میزان tbt کمتر باشد، تجربه کاربری بهبود یافته تلقی شده و در رده‌بندی وب سایت نزد گوگل تاثیر مثبت خواهد داشت. به همین ترتیب اعداد بالاتر پارامتر TBT ، ممکن است در رتبه‌بندی وب سایت، اثر سوء داشته باشد.

تکنیک‌های بهبود پارامتر tbt وب سایت

قطعا زمانی که از طریق ابزار مختلف مشاهده کنید عدد tbt، از ناحیه بهینه خارج باشد؛ نیاز به بهبود آن خواهید داشت. به این ترتیب هم تجربه کاربری در خصوص وب سایت شما بهینه‌سازی شده و هم تاثیرگذاری آن در سئو، در مسیر مثبت قابل ملاحظه خواهد بود. روش‌های مختلفی برای این فرایند بهینه‌سازی وجود دارد که در زیر به موثرترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کاهش تعداد درخواست‌های اسکریپت‌های وب سایت

هر تعداد که اسکریپت غیرضروری در رشته اصلی دارید را حذف کرده و به این شکل به سرعت لود سایت و کاهش میزان پارامتر TBT کمک کنید. جالب است بدانید که این کاهش تعداد درخواست‌های اسکریپت، به بهینه سازی کلیه پارامترهای مربوط به تعامل و تجربه کاربری کمک خواهد کرد.

مینیمایزکردن فایل‌های جاوا اسکریپت و CSS

با فشرده­کردن فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت، می‌توانید تاثیرگذاری نسبی روی بهبود میزان TBT وب­سایت بگذارید. این مورد به بهینه‌سازی دیگر موارد و پارامترهای مشابه در سرعت وب­سایت و تجربه و تعامل کاربری نیز کمک زیادی خواهد کرد.

کاهش سایز اسکریپت رشته اصلی

یکی دیگر از راهکارها، کاهش سایز اسکریپت‌های رشته اصلی یا Main Thread است که کمک خواهد کرد تا میزان Total Blocking Time کاهش پیدا کند. از آن جایی که این روش، تاثیرگذاری زیادی در بهینه‌سازی پارامتر TBT خواهد داشت، توصیه می‌کنیم که حتما انجام این کار را در اولویت‌های خود قرار دهید.

حذف کردن کدهای جاوا اسکریپت و CSS غیرضروری

با بررسی کدهای جاوا اسکریپت و CSS، آن‌هایی را که غیرضروری هستند، حذف کرده و همین طور کدها را inline کنید. به این شکل هم این پارامتر و هم پارامترهای مشابه چون tti بهینه‌سازی خواهند شد و مقادیر آن‌ها در سطح کمتری قرار می‌گیرد.

کاهش تعداد لانگ تسک‌ها در رشته اصلی

بهتر است هر یک از تسک‌هایی که زمان بیشتری از نزدیک به ۵۰ ثانیه دارند را شناسایی کرده و اجرای آن‌ها را به تاخیر بیندازید یا هر یک را که میسر است، حذف کنید. برای این منظور، می‌توانید از ابزار Chrome DevTools استفاده کرده و تسک‌ها را شناسایی کنید.

نتیجه‌گیری

در بالا دیدیم که TBT یا Total Blocking Time چیست و چطور بهینه‌سازی آن به بهبود تجربه و تعامل کاربری کمک خواهد کرد. روش‌های بهینه‌سازی پارامتر TBT ، تشابه زیادی با تکنیک‌های بهبود دیگر پارامترها، چون CLS، TTFB، SI، CLS، TTI و … دارد.

در حقیقت با دنبال­کردن این روش‌ها، با یک تیر چند نشان خواهید زد. شما چه روش‌های دیگری را می‌شناسید که برای بهینه‌سازی این پارامتر موثر باشند؟ تجربیات و نظرات خود را در این خصوص با ما و دیگر کاربران وب سایت به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد TBT

پارامتر TBT چیست؟

این پارامتر در ارتباط با تجربه و تعامل کاربری باشد. یعنی درست همان نقطه تلاقی صفحات وب¬سایت و ماوس و نگاه کاربر که از نظر گوگل نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

ابزارهای اندازه‌گیری پارامتر tbt چیست؟

• GTMetrix
• Web Page Test
• Pingdom
• Chrome Dev Tools
• Speed Curve

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

23 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست