مایکروسافت Clarity چیست؛ Clarity رقیب سرسخت گوگل آنالیتیکس

در آکادمی سئو پورفیض، معرفی کاملی از مایکروسافت Clarity و همین طور سرویس مشهور گوگل آنالیتیکس و آموزش آن‌ها آورده شده است. به این ترتیب برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند آنالیز مناسبی از وب سایت خود داشته و بتوانند استراتژی سئو و محتوا را به شکل اصولی پیش ببرند، یک راهنمای جامع وجود دارد.

مایکروسافت-Clarity-چیست

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

هر کسی که کمی درباره سئو وب سایت بداند، حتما در خصوص گوگل آنالیتیکس و امکانات آن نیز اطلاعات کم تا زیادی دارد. اما آیا تا به حال چیزی درباره مایکروسافت Clarity شنیده‌اید؟ این پلتفرم، به نوعی موازی آنالیتیکس بوده و به حدی موفق ظاهر شده است که باید آن را رقیب گوگل آنالیتیکس بدانیم. البته عمر Clarity در مقایسه با آنالیتیکس به مراتب کمتر بوده و در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی بود که مایکروسافت این سرویس آنالیز وب سایت‌ها را معرفی کرد.

در آکادمی سئو پورفیض، معرفی کاملی از مایکروسافت Clarity و همین طور سرویس مشهور گوگل آنالیتیکس و آموزش آن‌ها آورده شده است. به این ترتیب برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند آنالیز مناسبی از وب سایت خود داشته و بتوانند استراتژی سئو و محتوا را به شکل اصولی پیش ببرند، یک راهنمای جامع وجود دارد. به یاد داشته باشید که بدون تسلط بر چنین پلتفرم‌های آنالیز وب سایت، شما نمی‌توانید استراتژی سئو و مسیر پیشبرد آن را به درستی برنامه‌ریزی کنید.

در این مطلب قصد داریم نگاهی به مایکروسافت Clarity و برخی از امکانات آن بیندازیم.

مختصری معرفی مایکروسافت Clarity

همان طور که در بخش بالا نیز اشاره کردیم، سرویس مایکروسافت کلاریتی، سرویس جدیدی است که به عنوان یک نسخه مشابه گوگل آنالیتیکس و به جهت آنالیز آمار بازدید وب سایت‎ها، راه‌اندازی شده است. این که آیا مایکروسافت Clarity، مشخصات و امکانات بهتری دارد یا گوگل آنالیتیکس را فقط زمانی متوجه خواهید شد که از هر دو این سرویس‌ها استفاده کرده و آمار ارائه شده توسط هر یک را به کار بگیرید. اما به طور کلی تا اینجا کار، بررسی‌ها حاکی از آن است که سرویس نوظهور Clarity مایکروسافت، توانسته دوشادوش آنالیتیکس کهنه‌کار ظاهر شود.

نمایی-از-microsoft-clarity

امکانات و ویژگی‌های مایکروسافت Clarity

این سرویس رایگان، رفتار کاربران روی وب سایت شما را در آمارهای منسجم و در عین حال کاملا گسترده، گزارش می‌کند. به این ترتیب شما متوجه خواهید شد که کاربران روی وب سایت شما جذب کدام صفحات شده، در کدام بخش صفحات کلیک کرده و ماوس آن‌ها در کدام قسمت‌ها حرکت بیشتری داشته است. البته لازم به ذکر است که هیچ یک از این اطلاعات با نقض حریم خصوصی کاربران صورت نگرفته و صرفا بر اساس حرکات ماوس کاربر و میزان کلیک وی، به دست آمده است.

اما این آمار به چه کاری می‌آید؟ با به دست آوردن این آمار، متوجه خواهید شد که بازدیدکنندگان شما چه سمت و سویی داشته و چطور می‌توانید با بهبود وب سایت خود، میزان کلیک و بازخورد مثبت بیشتری از آن‌ها دریافت کنید. بدیهی است که هر آن قدر بتوانیم میزان درگیری کاربران با صفحات وب سایت را افزایش دهیم، در رده‌بندی گوگل نیز شرایط بهتری در انتظار ما خواهد بود.

از جمله امکانات و ویژگی‌های قابل توجه مایکروسافت کلاریتی، می‌توان به هیت مپ یا همان نقشه توزیع و تراکم کاربران اشاره کرد. این نقشه نقاط داغ صفحه را به شما نشان داده و به این شکل می‌توانید بهترین موقعیت‌ها برای قرار دادن لینک‌های داخلی یا کال تو اکشن را پیدا کنید.

داشبورد آنالیز و تحلیل

همین طور داشبورد آنالیز و تحلیل Clarity، امکانات جامعی داشته که سایه‌به‌سایه با گوگل آنالیتیکس برابری کرده و حتی شاید در برخی موارد از آن پیشی بگیرد. در این داشبورد، به یک مجموعه ابزار و امکانات آماری گسترده دسترسی دارید که از طریق آن‌ها می‌توانید بهترین تصمیم‌گیری جهت بهینه‌سازی وب سایت خود را داشته باشید. در حقیقت این آمار و ارقام بازدیدها و وضعیت فعلی وب سایت در دوره‌های زمانی مختلف هستند که به شما کمک می‌کند تا استراتژی خود را اصلاح کرده و بهبود ببخشید.

ضبط صفحات بازدید شده کاربران

این یک قابلیت عالی است که از طریق آن شما می‌توانید به یک نسخه بازسازی شده از رفتار کاربر در صفحات مختلف وب سایت، دسترسی داشته باشید. البته این به معنای نقض حریم خصوصی کاربر و ضبط واقعی صفحه نمایش او نیست؛ بلکه تنها حرکت ماوس و کلیک‌ها ضبط شده و سپس روی صفحه وب سایت بازسازی می‌شوند. اما این موضوع کمک بسیار زیادی خواهد کرد تا بخش‌های ارزشمند و قابل توجه محتواهای خود را پیدا کرده و بتوانید بهترین تغییرات و بهینه‌سازی را مطابق با چیزی که مشاهده کردید، به انجام برسانید.

هیت مپ یا نقشه داغ

هیت مپ یا نقشه داغ، به‌خوبی نشان می‌دهد که کاربران در کدام بخش از صفحه کلیک بیشتری داشته و حضور آن‌ها در کدام قسمت‌ها پررنگ‎تر بوده است. به این ترتیب در صورتی که بخشی از صفحه دارای نقاط داغ نباشد، می‌توان به‌راحتی نتیجه گرفت که حتما ضعف‌هایی در این قسمت‌ها وجود داشته و باید با استفاده از تکنیک‌های بهینه‌سازی، این مشکلات مرتفع شوند. همین طور برای قرار دادن کال تو اکشن، می‌توان از نقاط داغ صفحه استفاده کرد.

نبود هیچ محدودیتی در مایکروسافت Clarity

لازم به ذکر است که هیچ گونه محدودیتی در این سرویس تعریف نشده است و فارغ از این که وب سایت شما چند کلیک در روز داشته باشد، آمار را به همان شکل دقیق و منظم دریافت خواهید کرد.

دمو-مایکروسافت-کلاریتی

آیا استفاده از کلاریتی مایکروسافت، باعث کندی وب سایت می‌شود؟

به علاوه استفاده از کلاریتی مایکروسافت، به هیچ وجه باعث کند شدن وب سایت شما نخواهد شد. در حقیقت استفاده از این سرویس، باعث تاخیر در لود شدن صفحه نشده و Clarity کاملا سازگار با این موضوع طراحی شده است. (در واقع نمی‌توان تاثیر آن را صفر در نظر گرفت، اما میزان اثری که در زمان بارگذاری صفحات وب سایت می‌گذارد، به حدی کم است که آن را ناچیز در نظر می‌گیریم.)

مایکروسافت کلاریتی در خدمت شما

در بخش بالا به طور مختصر دیدیم که مایکروسافت Clarity چیست و چه امکاناتی دارد. همان طور که عنوان شد این سرویس مایکروسافت، دوشادوش گوگل آنالیتیکس جلو آمده و بسیار موفق عمل کرده است. البته در نظر داشته باشید که هنوز نمی‌توان به‌طور قطعی و کلی Clarity را جایگزین کامل آنالیتیکس کرد و احتمالا باید منتظر کمی تغییرات و بهینه‌سازی بیشتر در کلاریتی باشیم. با این همه، استفاده از این پلتفرم توسط بسیاری از وب مستران به تائید رسیده و به‌خوبی از آن در راستای بهینه‌سازی وب سایت خود، بهره می‌برند. شما چه تجربه و نظری در این باره دارید؟

سوالات متداول در مورد Microsoft Clarity

مایکروسافت Clarity چیست؟

این پلتفرم، به نوعی موازی آنالیتیکس بوده و به حدی موفق ظاهر شده است که باید آن را رقیب گوگل آنالیتیکس بدانیم. البته عمر Clarity در مقایسه با آنالیتیکس به مراتب کمتر بوده و در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی بود که مایکروسافت این سرویس آنالیز وب سایت‌ها را معرفی کرد.

آیا استفاده از کلاریتی مایکروسافت، باعث کندی وب سایت می‌شود؟

خیر، در حقیقت استفاده از این سرویس، باعث تاخیر در لود شدن صفحه نشده و Clarity کاملا سازگار با این موضوع طراحی شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

اسپیرالی لوله اسپیرال

85 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست