توضیحاتی درباره مباحث سئو + ۱۰ نکته طلایی و مهم

پیش از آن‌که تصمیم بگیرید وارد حیطه بهینه‌سازی موتورهای جستجو شوید، مهم است تا درباره مباحث سئو بدانید. مهم‌ترین مباحثی که با آن‌ها روبرو می‌شوید شامل تحقیق کلمات کلیدی، شناخت مخاطبان هدف، ایجاد محتوای بهینه و سئو تکنیکال است. هر کدام از این مباحث به نوبه خود برای دسترسی به هدف نهایی که دیده شدن بیشتر سایت توسط موتورهای جستجو و کاربران است تاثیر می‌گذارند. در ادامه این صفحه از آکادمی پور فیض با مباحث سئو به صورت کامل آشنا خواهیم شد.

توضیحاتی درباره مباحث سئو + 10 نکته طلایی و مهم

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

درک درست از مباحث سئو و نکات کلیدی آن می‌تواند به چیدن یک استراتژی ایده‌آل به مدیران سایت‌ها کمک بزرگی کند. مباحثی که باعث می‌شود تا ترافیک، نتایج ارگانیک و در انتها فروش و مشتریان بیشتری را به دست آورید. شاید افراد اطلاعات جامعی از سئو نداشته باشند اما همیشه می‌خواهند که پیش‌از ورود به این حوزه مقدمه‌ای درباره این حوزه جامع در اختیار داشته باشند. این مقاله از آکادمی پورفیض را ما به بیان توضیحاتی درباره مباحث سئو اختصاص داده‌ایم.

سئو یک نوع تاکتیک بازاریابی دیجیتال است که اگر می‌خواهید وب‌سایت شما از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل به‌راحتی در دسترس کاربران قرار گیرد باید از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه این مقاله که بیشتر برای افراد مبتدی تدوین شده است، به بیان موضوعات مهم زیر می‌پردازیم:

  • سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟
  • ۱۰ نکته طلایی درباره‌ی مباحث سئو
  • چرا باید به مبحث سئو اهمیت دهید
  • سخن پایانی

سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟

توضیحات درباره مباحث سئو را در ابتدا با بیان این‌که دقیقاً چیست و به چه چیزی اشاره دارد شروع می‌کنیم. سئو در حقیقت یک نوع بازاریابی است. با پیشرفت دنیای اینترنت و توجه بیشتر کاربران به فضاهای آنلاین باعث شده تا توجه به مرورگرهای جستجوگر تا توجه کاربران به موتورهای جستجوی مختلف جلب شود.

برای آشنایی بیشتر با اینکه سئو چیست کلیک کنید.

در این‌ میان بسیاری از کسب‌وکارها برای آنکه خود را با جامعه و نیازهای آن‌ها هماهنگ کنند دست به انتخابی زده‌اند و اقدام به ایجاد کسب‌وکار خود روی وب و در پیاده‌سازی بیزنس خود در قالب وب‌سایت پیاده‌سازی کرده‌اند. بیشتر افراد شاید این کلمه سه حرفی یعنی سئو را شنیده باشند، اما دقیقاً نمی‌دانند درباره چه چیزی است. سئو مخفف بهینه‌سازی موتورهای جستجو است نه صرفاً گوگل یعنی می‌تواند بینگ و یاهو هم باشد.

همه کاری که این شیوه انجام می‌دهد، فرآیندی است که باعث افزایش و بیشتر دیده شدن سایت توسط موتورهای جستجو و پس‌از آن کاربران اینترنت خواهد شد. این شیوه کمک می‌کند که موتورهای جستجو بتوانند براساس الگوریتم‌های خود و نیاز کاربر بهترین و مرتبط‌ترین نتیجه را در اختیارشان قرار دهند.

شاید با خود بگویید که تبلیغات کلیکی نیز همین کار را انجام می‌دهد و بدون این‌که کسب‌وکاری نیاز به متخصص سئو داشته باشد با پرداخت پول به موتورهای جستجو به‌ازای هر کلیک روی تعدادی کلمه خاص آن‌ها در صدر نتایج قرار می‌دهد. باید پیش‌از هر چیزی به شما یادآوری کنیم که سئو جزو روش‌های بهینه و مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود و در مقایسه با تبلیغات کلیکی هم ماندگاری بیشتری دارد و هم این‌که هزینه آن کمتر است.

سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟

۱۰ نکته طلایی درباره‌ی مباحث سئو

ما نمی‌توانیم صراحتاً اعلام کنیم که مباحث سئو به این ۱۰ نکته طلایی که در ادامه قرار است به آن‌ها اشاره کنیم خلاصه می‌شود، اما به‌راحتی و با خیال آسوده می‌توانیم به شما یادآوری کنیم که این‌ها جزو اساسی‌ترین بخش‌های بهینه‌سازی محسوب می‌شوند.

۱۰ نکته طلایی درباره‌ی مباحث سئو

۱. شناخت مخاطبان هدف صنعت

یکی از اولین و مهم‌ترین مبحث سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو شناخت مخاطبان اصلی صنعت است. این شناخت کمک می‌کند تا یک استراتژی سئو بادوام ایجاد کنید مثلاً از خود بپرسید

  • مخاطبان صنعت مورد نظر چه کسانی می‌توانند باشند
  • رقبای برتر آن چه کسانی هستند؟
  • رقبای برتر صنعت عمدتاً در کجا به تجارت می‌پردازند؟
  • رقبای آن‌ها در درجه اول استراتژی سئو خود را چگونه اجرا می‌کنند؟
  • با کدام مجموعه رقابت شدیدتری وجود دارد؟

این سؤالات و مجموعه موارد دیگر گام‌های بعدی شما را در شکل‌گیری یک پلن اساسی برای سئو سایت تعیین می‌کند. این جزو بخش‌های محرک افراد مختلف محسوب می‌شود.

۲. تحقیق کلمات کلیدی

یکی دیگر از مهم‌ترین مباحث سئو، تحقیق کلمات کلیدی است. همانگونه که مخاطبان و هنجارهای صنعتی که قرار است در آن سئو انجام شود را مورد بررسی قرار می‌دهید، تحقیق کلمات کلیدی جهت دادن سرنخ به مخاطبان برای رسیدن به اطلاعات مورد نیازشان ضروری است.

یافتن نحوه جستجوی مخاطبان نیز فوق‌العاده اهمیت دارد. درک تغییرات ظریف در غالب تحقیقات کلمات کلیدی می‌تواند یک استراتژی سئو را ایجاد یا حتی شکست دهد. بهتر است درک دقیقی از هنجارها از نظر تغییرات بازار و تغییرات خواسته‌های خریدار داشته باشید.

۳. درک هدف کاربر از جست و جو

معمولاً هر کاربری که وارد باکس مرورگرها می‌شود و در پشت کلمات کلیدی که سرچ می‌کند هدفی نهفته است. برای مثال فرض کنید که مخاطبان شما معمولاً بخش‌هایی از کلمات را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند تا به یک پاسخ جامعی برسند، اما درطول تحقیق کلمات کلیدی ممکن است شما به‌عنوان یک فرد سئوکار با یکسری موارد جستجو شده عجیب‌وغریب مواجه شوید.

آنچه که در این‌جا اهمیت می‌یابد این است که شما می‌توانید یک ایده کلی از هدف کاربر در جستجوی کلمات به دست آورید. اگر شما تحقیق کلمات کلیدی را به‌درستی انجام نمی‌دادید و تنظیماتی را براساس تغییرات بازار در رفتار جستجوی مخاطب در نظر نمی‌گرفتید، احتمالاً این کلمات کلیدی را که ارزش هدف قرار دادن را داشته باشند پیدا نمی‌کردید.

همه‌چیز به این بستگی دارد که چقدر می‌خواهید تحقیق کلمات کلیدی عمیق شوید. هرچقدر عمیق‌تر و گسترده‌تر پیش بروید درنهایت فرصت‌های بهتری را هم کشف خواهید کرد.

۴. ارائه تجزیه‌ و تحلیل و گزارش سئو

یکی از بخش‌های ارزشمند درباره مباحث سئو این است که بتوانید نتایج کمپینی را که اجرا کرده‌اید به‌طور دقیق از آن‌ها گزارش بگیرید. چگونه می‌توانید انتظار داشته باشید زمانی‌که تنظیمات دقیقی را که یک کمپین سئو به آن نیاز دارد را انجام دهید؟! وقتی‌که نمی‌توانید یک گزارش بهینه آماده کنید.

بیایید درباره موضوع دیگری نیز واقع‌بین باشیم. برخی از صنایع نیازی به اصلاحات روزانه یا حتی هفته‌ای برای استراتژی کلمات کلیدی ندارند. اما گاهی بیشتر صنایع حتی هر شش ماه یک‌بار نیاز به تعدیل نخواهند داشت.

اگر در یک صنعت درحال‌رشد و در حال تغییر هستید که در آن بازار به‌سرعت تغییر می‌یابد ممکن است مهم باشد که یک تحقیق سه ماهه یا حتی دو ماهه برای جستجوی کلمات کلیدی را در فرایند سئو خود ادغام کنید تا دقیقاً بدانید که مخاطبان بعدی چه چیزی را جستجو می‌کنند.

چگونه این مورد را در گزارش تحلیلی قرار دهید؟! وقتی کلمات کلیدی و صفحات فرود را با یکدیگر لینک می‌کنید به‌راحتی می‌توانید ببینید که دقیقاً چه کلمات کلیدی و صفحات فرود و محرک‌های اصلی اجرای فرایند سئو و استراتژی کلی شما تاثیر می‌گذارند.

۵. سئوی موبایل (موبایل فرندلی بودن سایت)

زمانی‌که الگوریتم موبایل فرست ایندکس منتشر شد درحقیقت یک استاندارد واقعی گوگل برای جستجو با تمرکز بر روی وب سایت‌ها در نسخه موبایل بود. توجه به این نکته مهم است که حرکت گوگل به سمت تلفن‌همراه آغاز عصر جدیدی را نشان می‌دهد.

بنابراین یکی دیگر از مهم‌ترین مباحث سئو که باید فوق‌العاده به آن اهمیت دهید، سئوی موبایل است. یعنی مطمئن شوید که سایت شما از نظر ریسپانسیو بودن در نسخه موبایل نیز کاملاً مشابه با همان چیزی است که در صفحه دسکتاپ نشان داده می‌شود.

برای آشنایی با الگوریتم موبایل فرندلی کلیک کنید.

۶. نرخ خزش سایت

کرال کردن جزو مباحث سئو است که کانلا هنرمندانه عنکبوت موتور جستجو را درحال خزیدن در داده‌ها نشان می‌دهد. درحقیقت خزیدن فرایندی است که توسط عنکبوت‌های موتورهای جستجو سایت شما را کشف می‌شوند.

برای آشنایی با نرخ خزش و راه های افزایش آن کلیک کنید.

اگر معماری و ساختار سایت شما نامناسب یا لینک‌های داخلی آن غیرفعال باشد یا اگر حتی فایل sitemap ندارید (سایت مپ چیست)، خزیدن سایت شما برای موتورهای جستجو دشوار خواهد شد. علاوه‌براین مشکلات عمده مربوط به خطاهای ۴۰۴ در سایت می‌توانند به خزیدن و نمایه‌سازی نیز آسیب برسانند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که متخصصان سئو برای راحت‌تر خزیدن سایت انجام می‌دهند این است که مطمئن می‌شوند با استفاده از فایل robot.txt از خزیدن در صفحاتی که نمی‌خواهند مورد توجه مرورگرها قرار گیرند، مطمئن می‌شوند.

۷. ایندکس شدن صفحات سایت

از دیگر مبحث مهم سئو ایندکس شدن صفحات سایت است. ایندکس شدن با خزیدن سایت کاملاً تفاوت دارد، درحالی‌که این دو به‌هم ارتباط دارند، اما متقابل نیستند. انجام کارهایی مانند نوفالو یا نو ایندکس به‌صورت غیرمؤثر بر نمایه‌سازی سایت تاثیر منفی می‌گذارد.

این درست همانند عدم درج نقشه سایت است. درحالی‌که می‌توانید با استفاده از ابزارهای گوگل سرچ کنسول از نداشتن نقشه سایت جلوگیری کنید. یکی از موقعیت‌های بسیار بد برای صفحات سایت عدم شناسایی اسلش انتهایی توسط خزنده‌ها است. این نوع مسائل و مشکلات می‌توانند منجر به ایندکس شدن دو یا سه‌برابر تعداد صفحاتی شود که با الگوریتم های گوگل تداخل دارند.

۸. سئو تکنیکال

بخش فنی یا سئو تکنیکال سایت یکی از مباحث مهم بهینه‌سازی موتورهای جستجو محسوب می‌شود. این بخش شامل سرعت سایت، کد نویسی، نشانه‌گذاری یا اجرای انواع اسکیما است. هنگامی‌که مبحثی در جنبه فنی سئو درست اجرا نشود، کل وب‌سایت شما ممکن است آسیب ببیند.

مثلاً در یک جایی اسکیما ایونت ایجاد کرده‌اید اما به‌خوبی آن را پیاده‌سازی نکرده‌اید، این ممکن است یک تغییر و یک مشکل غیرمتعارف را در سایت شما به وجود آورد. اینجاست که اشتباهات در اجرای سئو فنی می‌توانند مشکل‌ساز شوند.

۹. محتوای با کیفیت

همچنان یکی از مباحث سئو محسوب می‌شود و جزو استانداردهای واقعی است که برای کمک به افزایش رتبه جهت ایجاد جریان ترافیک به یک وب‌سایت ایجاد می‌کنند‌. این مثال دیگری است که اگر به‌درستی اجرا نشود محتوا ممکن است به به‌عنوان یک مشکل اساسی در وب‌سایت دیده شود. همه محتواها یکسان ایجاد نمی‌شوند. محتوای بیهوده و محتوای معتبر وجود دارد. به‌طورکلی اگر محتوای خود را به‌صورت دستی بنویسید کاملاً واضح خواهد بود. محتوای خوب باید به‌گونه‌ای ایجاد شود که به‌هم متصل باشند، در بین مخاطبان شما طنین‌انداز شود و تأثیر ماندگاری روی کاربران ایجاد کند و بتواند آن‌ها را به خرید و دریلفت خدمات سایت متقاعد کند.

۱۰. لینک سازی کلاه سفید

یکی از بخش‌های مهم و اساسی در مبحث سئو بخش لینکسازی است. لینک‌ها همچنان یک عامل رتبه‌بندی هستند، چه بخواهید چه نخواهید. بر اساس دستورالعمل‌های وب مستر گوگل لینک‌هایی وجود دارند که برای گوگل مضر هستند و ذاتاً اسپم و بد به شمار می‌روند.

برای اشنایی با سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری کلیک کنید.

اگر قرار است ردپای لینک هرزی در پروفایل سایت شما باقی بماند نباید چنین لینکی را به دست آورید. استراتژی سئو شما باید بر اساس استراتژی سئو کلاه سفید باشد که بسیار طبیعی‌تر و بهتر از سئو کلاه سیاه عمل خواهد کرد؛ زیرا با قوانین و خواسته‌های گوگل مطابقت دارد.

چرا باید به مباحث سئو اهمیت دهید

مباحث سئو را باید یک فرصت از جانب موتورهای جستجو دانست؛ زیرا افراد زیادی به‌دنبال چیزهای زیادی هستند. این ترافیک می‌تواند برای یک کسب‌وکار بسیار قدرتمند باشد، نه‌تنها به این دلیل که ورودی زیادی وجود دارد، بلکه به این دلیل که ترافیک بسیار خاص و با هدف زیادی انجام می‌شود.

مردم در جستجوی هر چیزی هستند که مستقیماً ممکن است با کسب‌وکار شما مرتبط باشد، به‌همین دلیل ایجاد یک سئو مناسب و آشنایی با مباحث آن کمک می‌کند تا بتوانید کسب‌وکار و تجارت خود را گسترش دهید. یک منبع قابل اعتماد برای خرید و دریافت خدمات از جانب کاربران باشید.

چرا باید به مبحث سئو اهمیت دهید

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا درباره مهم‌ترین مباحث سئو که نقش فوق‌العاده مهمی را در اجرای صحیح استراتژی بهینه‌سازی موتورهای جستجو به‌ویژه گوگل ایفا می‌کنند را بیان کنیم. حالا هدف ما از این‌که این موارد را به شما معرفی کنیم، چه بود؟!

خوب است بدانید که درک دقیق از سئو و داشتن یک درک عمیق از مباحث آن نه‌تنها شما را به آنچه که به دنبالش هستید می‌رساند، بلکه باعث می‌شود در نگاه گوگل و کاربران به یک منبع قابل اعتماد شناخته شوید. هدف از بهینه‌سازی موترهای جستجو این است تا بیشتر در معرض دیدگان کاربران قرار گیرید. اما مهم است بدانید که همیشه سایت خود را همگام با نیاز کاربر و قوانین گوگل بهینه‌سازی کنید.

سوالات متداول درباره مباحث سئو

مباحث سئو شامل چه مواردی می‌شوند؟

سئو از مباحث متفاوتی تشکیل شده که مهم‌ترین آن‌ها شامل تحقیق کلمات کلیدی، سئوی فنی، بک لینک، ایندکس شدن و خزیدن وب‌سایت است.

آیا آشنایی با مباحث سئو برای شرکت در دوره‌های سئو اهمیت دارد؟

بله. آشنایی اولیه با مباحث مهم سئو کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانید روی همه بخش‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو تسلط یابید.

چهار مرحله مهم از مبحث سئو چیست؟

توسعه استراتژی و نصب و ارزیابی سایت، بهینه‌سازی محلی، بهینه‌سازی خارج از سایت و لینکسازی و به روزرسانی سایت جزو چهار مرحله مهم سئو به شمار می‌روند.

مهمترین دلیل اهمیت به مباحث سئو چیست؟

یکی از مهمترین دلایل آگاهی و خواندن توضیحات مبحث سئو، امکان بیشتر دیده شدن و دسترسی آسان کاربران است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

391 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست