جلوگیری از فیلتر شدن سایت در ایران و ثبت در ساماندهی (نحوه رفع فیلتر سایت)

به دلایل مختلفی ممکن است که وب سایت شما فیلتر شده باشد. انتشار تصاویر خلاف قوانین و همین‌طور نشر محتواهایی که دارای ممیزی هستند، ممکن است موجب فیلترینگ وب سایت شما شود. اما گاهی اوقات علی‌رغم این که محتوای وب سایت مناسب به نظر می‌رسد، با فیلتر شدن سایت روبرو می‌شوید که با رعایت راهکاری که خواهیم گفت، می‌توان از آن پیشگیری کرد.

نحوه-رفع-فیلتر-سایت

تماس با آکادمی سئو پورفیض 

واتس اپ محمد پورفیض
اینستاگرام محمد پورفیض
لینکدین محمد پورفیض
تلگرام محمد پورفیض

حتما تا به حال با پیغام روی صفحه وب سایت‌های فیلتر شده روبرو شده‌اید. موضوع مهم این است که چنین اتفاقی در خصوص وب سایت شما رخ ندهد. برای این منظور باید روش جلوگیری از فیلتر شدن سایت در ایران و همین‌طور ثبت در ساماندهی را به خوبی بدانید. به این شکل می‌توانید از فیلتر شدن وب سایت خود جلوگیری کرده و در صورت فیلتر شدن نیز نحوه رفع فیلتر سایت را بدانید.

در آکادمی سئو پورفیض، نکات مربوط به رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در خصوص مدیریت محتوای وب سایت‌ها به طور کامل ارائه شده و می‌توانید به این ترتیب از پایداری وب سایت خود، اطمینان خاطر حاصل کنید. نحوه دریافت ای نماد برای فروشگاه‌های اینترنتی و همین‌طور ثبت در ساماندهی و … ازجمله این موارد هستند.

در این مطلب قصد داریم نگاهی به روش جلوگیری از فیلتر شدن وب سایت‌ انداخته و در خصوص فیلترینگ و نحوه رفع آن، بیشتر بدانیم. با ما همراه باشید.

چرا سایت من فیلتر شده است؟

به دلایل مختلفی ممکن است که وب سایت شما فیلتر شده باشد. انتشار تصاویر خلاف قوانین و همین‌طور نشر محتواهایی که دارای ممیزی هستند، ممکن است موجب فیلترینگ وب سایت شما شود. اما گاهی اوقات علی‌رغم این که محتوای وب سایت مناسب به نظر می‌رسد، با فیلتر شدن سایت روبرو می‌شوید که با رعایت راهکاری که خواهیم گفت، می‌توان از آن پیشگیری کرد.

لازم به توضیح است که مطابق مواد ۲۱ و ۲۳ قانون جرائم رایانه‌ای، ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی و ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی، موظف به پالایش محتوای وب‌سایت‌ها و تطابق آن‌ها با مصادیق مجرمانه رایانه‌ای هستند. به این ترتیب در صورت رؤیت محتوای منطبق بر مصادیق مجرمانه رایانه‌ای، ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی یا میزبانی، موظف به اعمال فیلترینگ خواهند بود. همین‌طور در صورتی که از کمیته تعیین مصادیق یا مقام قضایی، دستوری برای فیلترینگ محتوای رایانه‌ای صادر شود، ارائه‌دهنده خدمات، موظف به تمکین و اعمال فیلترینگ خواهد بود.

نکته: لازم به توضیح است که در صورت ترک فعل از سوی ارائه‌دهنده خدمات میزبانی یا دسترسی از پالایش محتوای مجرمانه یا تمکین از دستور قضایی جهت فیلترینگ، مجازات زیر تعریف شده است:

 • مرتبه اول: جزای نقدی از ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال
 • مرتبه دوم: جزای نقدی از ۱۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد ریال
 • مرتبه سوم: ۱ تا ۳ سال تعلیق فعالیت

فیلترینگ-سایت

سامانه فیلترینگ ایران چگونه کار می کند؟

لیستی از مصادیق محتوای مجرمانه در آدرس internet.ir به شرح زیر آورده شده است:

 1. محتوای علیه عفت و اخلاق عمومی
 2. محتوای علیه مقدسات اسلامی
 3. محتوای علیه امنیت و آسایش عمومی
 4. محتوای علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی
 5. محتوایی که برای ارتکاب جرائم رایانه‌ای به کار می‌رود
 6. محتوایی که تحریک، ترغیب یا دعوت به ارتکاب جرم می‌کند
 7. محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی
 8. محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات مجلس شورای اسلامی
 9. محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری

همان‌طور که اشاره کردیم ممکن است فیلترینگ با توجه به شرح وظایف ارائه‌دهندگان سرویس و دسترسی، بر عهده آنان بوده یا این که از سوی مقام قضایی و کمیته مصادیق محتوای مجرمانه، تشخیص داده شود. به طور کلی سامانه فیلترینگ ایران در حال حاضر بدون رده‌بندی یا طبقه‌بندی مخاطب کار کرده و بر اساس کلمات یا محتوای خاص، دنبال می‌شود.

به علاوه در برخی موارد، اعمال فیلترینگ، در پی ثبت گزارشی انجام می‌شود. گاهی اوقات پیش از فیلترینگ، به مدیر وب سایت اخطار داده شده و در شرایطی دیگر که مصادیق مجرمانه محرز بوده یا دستور مقام قضایی را داشته باشد؛ فیلترینگ به صورت مستقیم و بدون هشدار قبلی، انجام می‌شود. لازم به ذکر است که اخطار تنها در صورتی داده خواهد شد که وب سایت پیش‌تر در سامانه ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی وزارت ارشاد، ثبت شده باشد.

نحوه-برطرف-کردن-فیلتر-سایت

نحوه رفع فیلتر سایت

تا اینجا دیدیم که به چه دلایلی و چطور ممکن است که وب سایتی فیلتر شود. در ادامه خواهیم دید که رفع فیلتر چطور انجام می‌شود.

 • مرحله اول: پیش از هر چیزی لازم است که وب سایت خود را در سایت ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی یعنی ir ثبت کنید. برای ثبت وب سایت به ایمیل، نام کاربری، رمز ورود، آدرس وب سایت، تلفن ثابت، تلفن همراه و … نیاز دارید.

نکته: در صورتی که مراحل ثبت نام و احراز هویت شما به درستی پیش برود، در نهایت لوگو ساماندهی را دریافت خواهید کرد و می‌توانید آن را در وب سایت خود بارگذاری کنید. البته به‌محض ثبت نام این لوگو داده نشده و باید درخواست آن را بدهید که پس از بررسی، ارائه شود.

 • مرحله دوم: حالا به آدرس internet.ir یعنی درگاه درخواست رفع فیلتر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بروید. در اینجا با وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور و ثبت توضیحات لازم، درخواست رفع فیلتر برای وب سایت خود کنید.
 • مرحله سوم: پس از انجام بررسی‌های لازم، در صورتی که دلایل شما برای رفع فیلتر قانع‌کننده باشد، اقدام لازم صورت خواهد گرفت. به علاوه شما می‌توانید فرایند بررسی این موضوع را در همین سامانه، در حساب کاربری خود دنبال کنید.

نحوه بررسی فیلتر بودن دامنه قبل از ثبت

در شرایطی که بخواهید یک دامنه خریداری کرده و آن را ثبت کنید، اهمیت زیادی دارد که مطمئن شوید این دامنه از قبل فیلتر نباشد. برای این منظور، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله اول: به وب سایت ir وارد شوید.
 • مرحله دوم: روی گزینه “درخواست رفع فیلتر” کلیک کنید.
 • مرحله سوم: به بخش “رفع فیلتر سایت ایرانی” وارد شوید.
 • مرحله چهارم: حالا آدرس دامنه مورد نظر خود را وارد کرده و پس از درج عبارت امنیتی، روی گزینه “ثبت درخواست رفع فیلتر” بزنید.
 • مرحله پنجم: به این ترتیب در صورتی که دامنه مورد نظر شما فیلتر نباشد، در پیغامی این موضوع را متوجه می‌شوید. در غیر این صورت مشخص است که دامنه فیلتر بوده و باید برای رفع آن اقدام کرد.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات رفع فیلتر برخی از دامنه‌ها، به دلیل چندین بار فیلترینگ پی‌درپی یا دستور مقام قضایی، امکان‌پذیر نیست و باید حتما این موضوع را در زمان خرید و ثبت دامنه، در نظر داشته باشید.

کلام آخر

همان‌طور که در بالا مشاهده کردید، فیلترینگ وب سایت‌ها در ایران، به دلایل مختلفی مطابق با مصادیق مجرمانه، اتفاق می‌افتد. اما با ثبت کردن وب سایت‌ها در سایت ساماندهی و رعایت برخی موازین و مقررات، می‎توان از این موضوع جلوگیری کرد. همین‌طور در صورت فیلتر شدن وب سایت به اشتباه، امکان رفع موضوع وجود دارد. شما چه تجربه‌ای در این باره دارید؟

سوالات متداول در مورد نحوه رفع فیلتر سایت

علت فیلتر شدن سایت چیست؟

به دلایل مختلفی ممکن است که وب سایت شما فیلتر شده باشد. انتشار تصاویر خلاف قوانین و همین‌طور نشر محتواهایی که دارای ممیزی هستند، ممکن است موجب فیلترینگ وب سایت شما شود. اما گاهی اوقات علی‌رغم این که محتوای وب سایت مناسب به نظر می‌رسد، با فیلتر شدن سایت روبرو می‌شوید، لازم به توضیح است که مطابق مواد ۲۱ و ۲۳ قانون جرائم رایانه‌ای، ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی و ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی، موظف به پالایش محتوای وب‌سایت‌ها و تطابق آن‌ها با مصادیق مجرمانه رایانه‌ای هستند. به این ترتیب در صورت رؤیت محتوای منطبق بر مصادیق مجرمانه رایانه‌ای، ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی یا میزبانی، موظف به اعمال فیلترینگ خواهند بود.

سامانه فیلترینگ ایران چگونه کار می کند؟

ممکن است فیلترینگ با توجه به شرح وظایف ارائه‌دهندگان سرویس و دسترسی، بر عهده آنان بوده یا این که از سوی مقام قضایی و کمیته مصادیق محتوای مجرمانه، تشخیص داده شود. به طور کلی سامانه فیلترینگ ایران در حال حاضر بدون رده‌بندی یا طبقه‌بندی مخاطب کار کرده و بر اساس کلمات یا محتوای خاص، دنبال می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سایت‌های دیگر ما

مستر سوییمر آموزش شنا

میتراکانا کتاب سه بعدی

علی والا واردات از چین

33 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست